11 yıl ilk ölen eşi ve 3 çocuğunun mezarlarını müzeye çevirdi

İNGİLTERE’de kafe işleten Turabi Kılınç (42), 11 yıl önceki Tekirdağ’daki trafik kazasında kaybettiği eşi Zeynep (31) ile 3 çocuğunun Kahramanmaraş’taki mezarlarının etrafını çevirip, betondan yapı düz yazı etti. ‘Dört Ferişte Evi’ adı verdiği yapıya eşinin gelinliğinden çocuklarının bisikletlerine kadar bir nice zatî eşyayı koyan Kılınç, ailesini kaybettiği günün temas yıl dönümünde Türkiye’ye gelip içindeki mezarları konuşma ediyor.

Tekirdağ- Çorlu yağız yolunda, 23 Ağustos 2011 tarihinde yaz tatili amacıyla Türkiye’ye gelen Zeynep Kılınç ile çocukları Direnç (11), Yağmur (8) ve Ilkgüz (5), gidiş geliş kazası geçirdi. Kazada yaşamını yitiren Kılınç ile 3 çocuğu, Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinin kırsal Kötüre Mahallesi Göncü Sokak’taki mezarlıkta toprağa verildi. Eşi ve çocuklarını kaybeden Turabi Kılınç, elan sonra mezarların etrafını çevirip, betondan yapı inşa etti. ‘Dört Melek Evi’ adı verdiği müzeyi andıran yapıya eşinin gelinliğinden çocuklarının bisikletlerine büyüklüğünde birçok zatî pırtı koyan Kılınç, ayrıca astığı fotoğrafların konusunda ferişte figürleri yerleştirdi.

İngiltere’de yaşayan Turabi Kılınç, ailesini kaybettiği günün rastgele sene dönümünde Türkiye’ye gelip, yapı içindeki mezarları ülfet ediyor. Çiçek bırakıp, yakarış eden Kılınç, cemakan süresince sergilenen eşyalara bakarak yaş döküyor.’EVLAT ACISI BÜYÜKLÜĞÜNDE KEDER BİR ÖZDEK YOK’

11 sene geçmesine karşın acısının geçmiş günkü gibi tüvana olduğunu tamlayan Turabi Kılınç, “Onlara doyamadım. Özel aynı şey, mozole üzere tıpkısı molekül istiyordum. Müze şeklinde insanların gelip görebileceği, musahabe edebileceği, yakarış edebileceği ayrımsız düzlük istedim. Çokça özel tıpkısı vadi olmasını istediğim için hakeza tıpkısı molekül ika gereği duydum. Çok bile iyi oldu, insanlar geliyor ve dua ediyor. Eşim ve çocuklarıma ilişik temas şeyi Londra’dan getirdim. Eşimin gelinliğini, çocuklarımın bisikletlerini, oyuncaklarını, eşyalarını, kızımın sazını herhangi bir şeyini getirdim. Allah, kimseye bala acısı yaşatmasın. Bu dünyada yavru acısı kadar kirici tıpkısı husus namevcut. Eşim ve 3 çocuğumu kaybettik. Benim herhangi bir şeyim var; evim, arabam, gelişim yerim, gelişigüzel şeyim var. Tek şeyim olmasaydı; sunma azından eşim veya çocuklarımdan birisi yanımda kalsaydı. Ancak olmadı. Deminden elimden geldiği kadar hayata tutunmaya çalışıyorum” dedi.Share: