“13. İstiklal Yolu Yürüyüşü” gerçekleştirildi

Yürüyüşün katılımcıları

Yürüyüşten görüntüler

İstiklal Marşı’nın okunması

Vali Abdullah Ayaz’ın konuşması

AK Öğür Çankırı Mebus Iyi Çivitcioğlu’nun konuşması

Mehter takımının gösterisi

Açıkgöz Umumi Komutanlığı Mehteran Birliği gösterisi

-Cingöz Umumi Komutanlığı Havacılık Başkanlığı Çelik Kanatlar helikopter gösterisi Çankırı’da “13. İstiklal Yolu Yürüyüşü” gerçekleştirildi

ÇANKIRI – Halas Savaşı’nda silahların cepheye ulaştırıldığı yolda “13. İstiklal Yolu Yürüyüşü” gerçekleştirildi.

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinden Ankara’ya uzanan İstiklal Yolu’nda gerçekleştirilen etkinliğin Çankırı-Ilgaz bölümünde, vatandaşlar ve öğrenciler benzeri araya geldi.

Katılımcılar Üçoluk Karakolu mevkisinden Kıyısın köyüne büyüklüğünde 5 kilometrelik bölümü yürüdü.

Kıyısın köy meydanında sona muazzez yürüyüşün arkası sıra düzenlenen törende gocunmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Abdullah Ayaz, burada yaptığı konuşmada, Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana gelen eroin kazası nedeniyle etkinliğin iki hafta ertelendiğini ve zaman yapıldığını söyledi.

Eroin kazasında hayatını kaybeden tamam işçilere Allah’tan yağmur yakınlarına sabır ve ser sağlığı temennisinde bulunan Ayaz, şunları dile getirdi:

“Bugün inşallah burada istiklale revan yolda haddinden fazla şişman emeklerin, gayretlerin harcama edildiği ve esasen evvel büyük benzeri coşkuyla idrak ettiğimiz Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. sene dönümüne iri yardım sunmuş olan istiklalin önünde hep beraber benzeri aradayız. İnşallah bu programı rastgele sene henüz dahi genişleterek henüz açık bire bir katılımla alelhusus taze kardeşlerimizin üstelik bizlere zevcelik etmesiyle, bu vatanın bugünlere elbette geldiğini, pekâlâ emekler sarf edildiğini, kestirmece bire bir buçuk saatlik sürede yürüdüğümüz düz yolda kağnılarla İnebolu’dan münfail olan cephanenin alnaç hattına nenelerimizin, bacılarımızın gençlerimizin, yaşlılarımızın, çocuklarımızın emekleriyle gayretleriyle şüphesiz ulaştırıldığını anlatmaya himmet edeceğiz.”

İstiklal ruhunu gelecek nesillere aktarmanın yer nazik vazifeleri olduğunu söyleyen Ayaz, “Yurt, millet ve devletimiz bugünlere bayağı gelmedi ama balaban benzeri başarıya imza atıldı, bu üstelik insanlarımızın ulaşmak dürtmek işlemesiyle gerçekleşti. İnşallah artık önümüzdeki yüzyılı Türkiye yüzyılını şu anda aramızda mevcut genç kardeşlerimiz mensur edecek ve bizden sonrakilere, gelecek nesillere çokça daha güzelce benzeri Türkiye’yi bugünü bizlere geçmişlerimizin bıraktığı kabil bırakacaklar.” diye konuştu.

AK Tümen Çankırı Saylav Sıhhatli Çivitcioğlu dahi İnebolu’dan Ankara’ya cephane haiz Mader Hatunları, Şerife Bacıları namahrem ettiğini söyledi.

Türkiye’nin yükselişinin adım adım bitmeme edeceğine vurgu eden Çivitcioğlu, “İnşallah bütün gelişigüzel Atatürk’ün çizmiş olduğu yolda çağcıl medeniyetler seviyesine çıkarak ülkemizi bire bir ense lige hep bu arada taşıyacağız.” dedi.

Ilgaz Kaymakamı Osman Oğuz Münasebetsiz bile programda müşavere yaptı.

Konuşmaların arkası sıra Kurnaz Umumi Komutanlığı Mehteran Birliği gösterisi ve Cingöz Genel Komutanlığı Havacılık Başkanlığı Polat Kanatlar helikopter gösterisi sunuldu.

Programa, Çankırı Garnizon Komutanı Sancak Salih Balaban, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çitçi, sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Share: