14. Kırkpınar ağalığını 4 milyona aldı

Tarihi Kırkpınar Semiz Güreşleri’nde elan önceki 13 sene cömertlik eden ve ebedi değerli kamer sahibi Seyfettin Esaslı, 4 milyon 22 bin liraya temsili koçu alarak ati sene yapılacak Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin birlikte ağası oldu.

Tarihi Kırkpınan Semiz Güreşleri’nde zaman Asker Meydanı’nda Kırkpınar Ağalığı amacıyla ihale düzenlendi. İhaleye bugüne büyüklüğünde Kırkpınar’dahi 13 sene cömertlik fail ve değerli kemerin ebedi sahibi hareket insanı Seyfettin Doğru ile İlhan Tüdeş katıldı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar’ı temel direğinin cömertlik olduğunu belirterek, “Bu bütün ağalıklar öz saygı ve itibar demektir. Ağalar Türk’ün ağababa sporuna hizmet etmişlerdir. 2023 yılı Kırkpınar, Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in 100’üncü yılında yapılacaktır. Bu nedenle Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında ağalık çok eşsiz, çokça özel ve çokça onurludur. Cömertlik ihalesini 2 milyon 23 bin liradan açıyorum” dedi.

Komutan Gürkan’ın ağalık ihalesini başlatmasının anrdından Seyfettin Harbi 2 milyon 222 bin lira verdi. İhaleye katılan İlhan Tüdeş, 2 milyon 272 bin liraya yükseltmesi üzerine bu öğün Dürüst, 3 milyon 222 bin liraya artık. Tüdeş’in ihaleden çekilmesinin arkası sıra üstelik Seyfettin Haklı, 4 milyon 22 bin lira vererek, ağalığın sembolik koçunu kemiksiz atırmada aldı. 

Kırkpınar’birlikte 14’üncü sefer ağalığı kazanan Harbi, Kırkpınar’a cömertlik yapacak kişinin, güreşi, Kırkpınar’a seveceğini belirterek, “Hangi bahtiyar Türk’üm diyene” dedi.

KIRKPINAR AĞASI

Kırkpınar Güreşleri’nin sunma asıl öğelerinden biri’bile cömertlik geleneğidir. Ağalık kurumsal bir etiket kabil görülür. Ağalar dahi pehlivanlar gibi topluma örnek olması müstelzim ve geleneklere okkalı karakterlerdir. Koca, zahmetsiz ayırt edilebilmesi üzere anadan görme tarh etmek giyer ve elinde büyükçe tıpkı tespih taşır. Bozuk Kırkpınar geleneklerine bakarak ağabey, kendisi için hazırlanan ağabey çadırında oturur, misafirlerini ağırlardı. Koca çadırına gelen davetliler şayet hediye olarak etkili hayvan getirirlerse faal hayvan bilimi çadırın önüne bağlanır ve güreşler böylece koca aracılığıyla boylarına bakarak pehlivanlara bağış edilirdi. Etken hayvan getiremeyen davetliler ise ağanın oturduğu kuzu postunun altına, mülk, kızıl, gümüş vb. kızıl eşyalar koyulurdu.

Günümüzde ise Kırkpınar ağası amacıyla yapılmış özel ayrımsız sekilik bulunmaktadır. Ağabey misafirlerini burada ağırlamaktadır. Kırkpınar ağalığı seçimi güreşlerin son günü bitiş güreşlerine yakın benzeri zamanda Edirne Uray Başkanlığı’nca bezeli tıpkısı Antrenör’un belirgin artırmaya çıkarılması ile başlar. Kırkpınar ağası kalkışmak isteyenler kategorik artırmaya girerler. artırma sonucunda Antrenör’a genişlik fazla parayı ödeyen aday, gelecek senenin “Kırkpınar Ağası” seçilir.

Kırkpınar Ağası 13’üncü el Seyfettin Namuslu oldu

 

Share: