18. Kur’an-ı Kerim’i Adamakıllı Okuma Yarışması Türkiye Finali Muş’ta yapıldı

Din İşleri Başkanlığı aracılığıyla 18. Erkek Din Görevlileri Kur’an-ı Kerim’i Iyicene Okuma Yarışması Finali Muş’ta gerçekleştirildi.

Kült İşleri Başkanlığı, Mushafları İnceleme ve Okuma Oturmuş Başkanlığınca Muş’taki Salih-Muhlise Çağlayan Camiinde planlı Kur’an-ı Kerim’i Sunturlu Okuma Yarışmasına 10 bölgeden 9 koca kült görevlisi katıldı. seçiciler kurulu jüriliğini Mushafları İnceleme ve Okuma Müesses Örgen Başkanı Osman İyişentürk gerçekleştirirken, üyeler ise Davut Kaya, İbrahim Noğman, İbrahim Halil Demir ve Salih Akyüz’den oluştu. Yargıcılar Kurulu ve dinleyiciler karşısında birbirinden domuzuna sesleri yarıştıran ilmek görevlisi yarışmacılar, seslendirdikleri ayetlerle takdir topladı. Yarış böylecene seçiciler kurulu eliyle belirlenen puanlamaya göre 1. Erzurum’dan Senet Bozkurt, 2. Trabzon’dan Muhammed Sucu, 3. ise Kastamonu’dan Esat Tuna oldu. Yarışma, dereceye giren kült görevlilerine bergüzar takdimlerinin yapılması ve duaların edilmesiyle sona erdi.

“Birinciler arasından birinciyi seçtik”

Programın ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Muş İl Müftüsü İbrahim Halil Demir, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Din Görevlileri Haftası münasebetiyle, din görevlileri arasında Kur’an-ı Kerim’i Fena Hâlde Okuma Yarışmasını Muş’ta düzenlediğini söyledi. Yarışmaya vatandaşların iri tıpkısı hazzetme gösterdiğini kaydeden Demir, “Camimiz ağız ağıza doldu. Çok ateşli oldu. Burada birinciler arasından birinciyi seçtik. Türkiye’miz birlikte 10 bölgede yarışmalar oldu. Bu 10 bölgedeki yarışmalarımızın birincilerini bugün Muş’ta ağırladık. Bu bölgemizin birincisi birlikte Muş ilimizden bir din görevlimizdi. Öncelikle delege kardeşlerimizi tebrik kartı ediyorum. Gelişigüzel birisi hem illerinin hem bölgelerinin birincisiydi. Burada üstelik Türkiye finali yaptık. Diyanet İşleri Başkanlığımızdan Mushaflar ve Okuma Oturmuş Başkanımız kendiliğinden ilimize geldiler. Hakem Heyeti üyemizin tüm Mushaflar ve Okuma Kurulundan oluştu. Bu işin ehli olan kardeşlerimizdi. Haddinden Fazla domuzuna bire bir yarış neticesinde burada, Kur’an-ı Kerim’i Fena Hâlde Kıraat yarışmasında Türkiye 1’incisini, 2’ncisini ve 3’üncüsünü seçtik. Burada manevi tıpkısı ziyafet verildi. Biz değme birisini tebrik kartı ediyoruz” dedi.

“Cami içerisinde ağlamamak için kendimi el tuttum”

Hediyesini Muş Ilbay Vekili Hasan Taş’ın elinden düzlük yarış birincisi Belgit Bozkurt ise “Yarışmaya Erzurum’dan katıldım. Ilmek İşleri Başkanlığımızın 2022 yılı Kur’an-ı Kerim’i Güzel Kıraat Yarışmasına katıldım. İlk önce Erzurum’da kişi şehrimizde seçildikten sonraları, elan sonraları Gümüşhane’dahi mıntıka yarışmasına girdik. Bugün burada Türkiye finaline katıldık. Burada birlikte birincilik baht oldu. Rabbime şükürler olsun. Rabbim bu yoldan bizleri ayırmasın. Birincilik açıklanınca haddinden fazla duygulandım. Cami içerisinde ağlamamak amacıyla kendimi el tuttum. Kıytırık çok sunturlu aynı kalp. Önemli olan gelip burada derk etmek” diye konuştu. – MUŞ

Share: