2 bin 655 km pedal çevirerek 23 şehri dolaştı

Organ bağışına özen gidermek amacıyla bisikleti ile Adana’dan yola çıkan 44 yaşındaki Eksiksizlik Yücel, 10 Ağustos’tan bu zamana büyüklüğünde 2 bin 655 km ayaklık çevirerek, 23 şehri dolaştı.

6 yaşındaki oğlunu kanı tümörü ameliyatının arkası sıra kaybeden Eksiksizlik Yücel, kendisini toplumsal takı projeleri ve farkındalık çalışmalarına adadı. Gücük sürece önceki organ aktarımı sırası bekleyen tıpkısı kişiye canlıdan canlıya karaciğerini birlikte bağışlayan Yücel, başka esas ve babaların dahi genç erkek acısı çekmemesi üzere organ bağışı konusuna özen kaldırmak yerine Türkiye’yi pedallıyor.

“23 ili bisikletle geçtim, 2 bin 655 km pedal çevirdim”

Türkiye’yi pedallayarak farkındalık oluşturmayı hedeflediğini tabir eden Eksiksizlik Yücel, “Kaynak göze ve uzuv bağışı üzerine toplumsal bilinci yükseltmek amacıyla 10 Ağustos tarihinde velespit ile Adana’dan yola çıktım. Rota çerçevesinde 41 şehri gezmeyi planlıyorum. Bu çerçevede tahminî 6 bin kilometre ayaklık çevireceğim. Amacım lösemi hastası çocuklara, aktarım bekleyen hastalara makul donörün bulunması ve onların hayata tutunmalarını sağlamaktır. İlik bağışı konusunda insanlar haddinden fazla falsolu bilgilere sahiptir. Ben bisikletle gezerek ilik bağışının ve aza bağışının hem önemini anlatıyorum hem da ne kadar cılız tıpkısı cerrahi müdahale olduğunu anlatıyorum. Ben 9 sene önce bala acısı yaşadım. Bu turdaki amaçlarımdan biriside anne babaların benim kabilinden çocuk acısı yaşamasını engellemektir. Bugüne kadar 23 site gezdim. 23 şehir içerisinde kısaca 2 bin 655 kilometrede pedal çevirdim” dedi.

“Hiç tanımadığım aynı hastaya karaciğerimi verdim”

Kendisi dahi canlıdan canlıya uykuluk bağışçısı olduğuna değinen Yücel, “6 yaşında Yüksek Utku adında benzeri oğlum vardı. 2013 yılında sömestr tatili sırasında gittiğimiz aynı AVM’nin buz pistinde düşerek başını çarpması sonucu arama gayeli hastaneye götürdük ve arasında ur olduğunu öğrendik. Bunun üzerine can karşı aynı mücadele başlattık. Doktorlar ameliyat olmazsa eğer 1 hafta içerisinde öleceğini söylediler. Beyin tümöründen operasyon oldu fakat 9 günlük yaşam mücadelemizi maalesef kaybettik. Başka çocuklara hayat vermesi üzere merhum oğlum Ulu Utku’nun organlarını bağışladım. Köle kestirmece 14-15 ay geçmiş tek tanımadığım tıpkı hastaya karaciğerimi verdim. Hem oğlum avlu kurtardı hem dahi ben ona laik bire bir ağababa olduğumu göstererek gönüllü olarak örgen bağışı yaptım ve benzeri hastanın hayata tutunmasına vasıta oldum. Yaşadığım döl acısını ayrıksı çocuklara umuda dönüştürüyorum” diye konuştu.

Yücel Samsun sonrasındaki rotası hakkında ise şunları söyledi:

“Samsun’daki rotamın arkası sıra Karadeniz periferi yolundan devam ederek turumu tamamlayacağım. Önümüzdeki hedefim; Sinop, Kastamonu, Bartın gene o rotayı izleme ederek Düzce, Kocaeli, İstanbul, Çanakkale ve arkası sıra Iye Bölgesine, Akdeniz Bölgesine inerek 10 Ekim haset turumu Adana’dahi noktalamak.” – SAMSUNShare: