2 DAKİKADA 188 GRAM ACI BİBER YEDİ, ÖDÜLÜ KAZANDI

Antalya’nın Seki ilçesine sınırlanmış Çevre Mahallesi’nde düzenlenen ‘Kapya Hasat Şenliği’nde 2 dakikada 188 gram Şili biberi yiyen Yusuf Karahan, çığlık biber yeme yarışmasının birincisi oldu. Seki Belediyesi tarafından Grup İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Seki Tarım Odası ve Yer Mahallesi Muhtarlığı eliyle ‘Kapya Hasat Şenliği’ düzenlendi. Kasaba Mahallesi’nde akıbet yıllarda üretimi küsurat ve bölgeye iktisadi idrak sağlayıcı kapya biberini tanıtmak için düzenlenen sevinç aheste bağ gördü. Şenliğe, Grup Kaymakamı Murat Öztürk, Şehremini Bahtiyar Ulutaş, Garnizon Komutanı Deniz Binbaşı Hüseyin Kapalı, İlçe Cingöz Komutanı Yüzbaşı Yüce Erol, Orman İşletme Müdürü Süleyman Çipo, İlçe Milli Eğitim Müdürü Melih Erol, Şehremaneti Komutan Yardımcıları Ulvi Bekik, Salih Dirayetli, Çevre Mahallesi Muhtarı Süleyman Ilgi, Set Kültür Odası Başkanı ramazan Süer, Esnaf Odası Başkanı Şanlı Hareketli, belediye meclisi üyeleri, mahalle muhtarlarının aralarında bulunduğu kestirmece 2 bin emanet katıldı.

Bu yıl 2’ncisi yapılan neşe alanına, kapya biber ile bezekli tak konudu. Neşe alanında mahallede üretilen mahsulat sergilendi. Alay kapsamında düzenlenen yara biber yarışmasına 4 yarışmacı katıldı. Yarışmayı 2 dakikada 188 gram Şili biberi yiyici Yusuf Karahan kazandı. Izdırap biber yerken bazen yarışmacıların gözlerinin yaşardığı görüldü. Yarışmada ilk üç dereceye girenlere çeyrek altın ve gram kızıl armağan edildi. Dokunaklı biber yeme yarışmasını kazanan Yusuf Karahan, Yarışmak güzeldi. Acıyı seviyorum. Biberli az buçuk yaktı ama güzeldi dedi. Kapya biberi kemirmek yarışmasının birincisi Büşra Büyüktekin ise Meyir çorbasını kapya biberle uyarlayıp, daha lezzetli ağıl getirdim. Birinci oldum. Bunun için çokça mutluyum diye niteleyerek konuştu.

Şenlikte kapya biberi yemekleri yarışmasında Mualla Aksoy, Mehmet Büyük Ümit ve Mehmet Yüce Karakurt’tan oluşan üç yabanlık yargıcılar kurulu, tadım yaptı. Adıyaman yöresi çorbası olan ‘Meyir’ çorbasını, kapya biberden hazırlayan Büşra Büyüktekin birinci oldu. Yarışmaya katılanlar, kapya tatlısı, kapya keki, kapya dolması gibi haddinden fazla farklı yemeklerle görücüye bundan sonra. Yarışmada ilk üç dereceye giren kadınlara, çeyrek altın ve gram kızıl dürü edildi.

Seki Kaymakamı Gaye Öztürk, Seki kestirmece 35 bin dönüm çarliston marka altı seranın olduğu çokça büyük üretim merkezi. Çokça değerli, yararlı, devlet ekonomisine katkı sağlayan mahsulat var. Tahin festivali birlikte yaptık. Bal festivali yaptık. Değişik ürünlerimiz var. Etkinlikler bu ürünlerin elan çok tanıtılmasını sağlıyor. Hem çiftçimize, üreticimize moral oluyor dedi.

Set Şehremini Mutlu Ulutaş ise İlçe nüfusumunuz yüzdelik 70’nin geliri, zirai üretimden kaynaklanıyor. Kapya biber önemli tıpkı yayın. Bildirme pir bu bölgede yetişiyor. Kilosu 20 liraya alınıyor. Üretimin artması, pazarın gelişmesi için kapya biberin tanıtımını yapacağız diye konuştu.

Share: