200’ün üzerinde firma, 40 bini aşkın ziyaretçi: PSB Anatolia kapılarını açıyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Kırkpınar’bile bu sene PSB Anatolia Peyzaj, Ziynet bitkileri, Bostan Sanatları Fuarı’nın 5’incisine ev sahipliği yapıyor. 7-10 Eylül tarihleri arasında açılacak fuar için Başkan Muhteşem, “60 bin metrekare yıldızlı alanda, 200’ün üzerinde firma ve 40 bini fazla ziyaretçiye kapılarını anahtar uluslararası fuarın alımlı çalımlı olmasını diliyorum” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin bindi ve katkılarıyla 7-10 Ilkgüz tarihleri ortada bu yıl 5.’si gerçekleştirilecek PSB Anatolia Peyzaj, Süs Bitkileri, Bahçe Sanatları ve Ekipmanları Fuarı’nın matbuat lansmanı yapıldı. Sakarya Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem Mehabetli’nin beraberinde programda Orman Havza Müdürü Nurlu Çelik, irtibat ve kooperatif başkanları, Fuar Koordinatörü Remzi Adıyaman ve davetliler yer aldı. Sektörün yer büyük degaje gelgel fuarına ayrımsız misil elan sülale sahipliği yapacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını anlatım fail Majör, Avrupa standartları halinde kaliteden ivaz vermeden ve planlı adına üreti yapıldığında ihracatın artabileceğini söyledi.

“Sakarya’mız; ziynet bitkiciliği ve peyzaj sektöründe üstelik Türkiye’nin arsıulusal kapısı haline geldi”

Şanlı, Sakarya’nın çokça cesim organizasyonlara karı sahipliği yaptığını belirterek, “30’a çok ülkeden sporcuları ağırladığımız Sakarya’mız; süs bitkiciliği ve peyzaj sektöründe üstelik Türkiye’nin uluslararası kapısı haline geldi. Peyzaj ve bezek bitkiciliği sektörünün ilerleyişine paralel namına fuarımızda herhangi bir güzeşte sene iştirak oranları alçak şekilde artıyor. Sakarya olarak üretimiyle, sağlanılan ekleme değeriyle, istihdamıyla ve aut ticaret hacmi ile bu sektöre cephe veren şehirlerin başında geliyor” dedi.

“Sakarya kabilinden ekolojisi çokça uygun bir üretim sahamız var”

Gelişen teknolojinin şehirleşmeyi birlikte zait bire bir yanı olduğunu nâkil Önemli, “Bu artma sebebiyle mimari anlayışta peyzaj yüce tıpkı kayran tutmaktadır. Dünyada da bezen bitkisi talebi dakikasında artıyor. Avrupa ülkeleri dahi artık bu talebi karşılayamıyor. Ülkemizde dahi ziynet bitkisi yetiştiriciliği eskiye göre aynı ivme nail durumda. Sakarya kabilinden ekolojisi çokça akla yatkın benzeri üretim sahamız var. Dış mekan ziynet bitkisi yetiştiriciliğinde altyapısı yeterli şirketlerimiz var. Kooperatiflerimiz ve üreticilerimiz ile tesanüt halinde, Avrupa standartlarında, kaliteden ödün vermeden, planlı üretim yaparak, ihracatımızı artırabiliriz. Elimizdeki bu ekolojik ve beceri avantajları kullanabilirsek hatta kooperatiflerimiz eliyle kısık bir tertip kurabilirsek diri aynı istihsal şehri olabiliriz” diyerek konuştu.

“Katılımcıları üstelik yegâne tıpkı noktada buluşturacaktır”

Toplam 60 bin metrekare engelsiz alanda, 200’ün üzerinde firma ve 40 bini fazla ziyaretçiye kapılarını anahtar uluslararası fuarın kullanılmamış tecim fırsatları dahi oluşturacağını tamlayan Koca, “Katılımcılar; fuar alanı içerisindeki kurumlarla direkt iletişim ihdas olanağı sağlayacak. Böylelikle ayraç bilinirliğini artıracak, yenilikleri tanıyacak, saygınlık sağlayacak ve sektördeki gelişmeleri ve beklentileri yakından izlem edecekler. PSB Anatolia nebat türleri noktasında büyük tıpkısı portföyün beraberinde, peyzaj ekipmanları ve makineleri üzerine yoğunlaşan katılımcıları da tek tıpkı noktada buluşturacaktır. Fuarın gerçekleşmesine katkı sunan paydaşlarımıza, kooperatiflere, birliklere, Fuar Koordinatörü Remzi Adıyaman’a ve emeği sabık herkese teşekkür ediyorum. PSB Anatolia’nın şehrimize kıvrak hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

“200’ü aşkın firmamız vadi alacak”

Fuar Koordinatörü Remzi Adıyaman, arsıulusal alanda çok majör tıpkısı konumda olan Peyzaj, Bezen Bitkileri, Bostan Sanatları ve Ekipmanları Fuarı’na yaklaşık 40 bin ziyaretçi beklediklerini anlatım ederek, “200’ü çok firmamız kayran algı. 7 değişik konferansımız olacak. Fuarımızın ense kısmında aksiyon makinaları alanını da bu sene harekete geçiriyoruz. Şu anda 18 üniversitemizin ekincilik ve orman fakültelerinden yarışacak mektepli arkadaşlarımız olacak. Tahminî 60 bin metrekare alanda fuarımız gerçekleştirilecek. Seçme güzeşte sene üzerine koyarak ilerliyoruz. Şehrin dinamiklerinin harekete geçmesiyle bunlar başarılabiliyor” ifadelerini kullandı.

“Sakarya, üretimin ve ihracatın merkezi, fuarın dahi tek merkezi olacak”

Fuarın paydaşlarından olmaktan iri sevinme duyduklarını tabir fail Orman Kesim Müdürü Vazıh Polat, “Sapanca Kırkpınar’ın aile sahipliği yapacağı fuar, bu sene da beklenenin üzerinde bire bir katılımla gerçekleştirilecek. Sakarya, ülkemizde peyzaj ve süs bitkiciliğinde isminden saraka edilen ayrımsız şehir. Seçme sene gelişen yapısıyla Sakarya, üretimin ve ihracatın merkezi, fuarın da bir tane merkezi olacak. Orman Nahiye Müdürlüğü adına fuarın başlangıcından bu yana hem katılma sağlıyor hem bile himmet veriyoruz. Fuarımızın önce şehrimize, ülkemize ve sektörümüze katkı sağlamasını diliyorum” dedi. – SAKARYA

Share: