2023’te yenilenebilir enerji talebi yüzde 11 artacak

Dünya 2022’nin üçüncü çeyreğine hesaplı çalkantılar ve jeopolitik gerilimlerin gölgesinde girerken, 2023’e ilişik ilk tahminler de gelmeye başladı. Dünyaca ünlü The Economist dergisinin araştırı ve çözümleme birimi Economist Intelligence Unit’in otomotiv, bitiren ürünleri, enerji, para, afiyet, uygulayım bilimi ve turizm sektörlerindeki 2023 beklentilerini değerlendirdiği Endüstri Görünümü 2023 raporu yayımlandı. Ati yıl yenilenebilir erke talebinin yüzdelik 11 artacağına ilgi çekilen raporda, 2023’e ait toptan konuşu nema tahminleri düşürüldü. Bugüne çatışma afiyet, erke, kafasız transformasyon ve turizm alanında yatırımları olan Avrupa Yatırım Ana Ortaklık’in Umumi Heyet Başkanı Ramazan Burak Telli, rapordan hareketle ayrımlı sektörlerde 2023 beklentilerini paylaştı.

Kullanılmamış yılın bakir vesile ve zorluklar getireceğine dikkat çekici Telli, “Panorama, faziletli fiyatların hammadde üreticilerinin işine yarayacağına, kip çok sektörde ise yükselen erke maliyetlerinin işletme karlılıklarına damarı bozuk yansıyacağına bel ediyor. Ancak dünya, bu sene başına gelebileceklere alın daha tedarikli ve eskimemiş yıla henüz dayanıklı tıpkı biçimde hazırlanıyor. Birkaç müspet gelişme, belirsizliği dağıtarak kötümser havayı tersine çevirebilir” dedi.

2023’te önceki Avrupa’da, sonra Çin’dahi görülen ısıdam gelgel dalgalarının gıda üretiminden turizme, güçlü haddinden fazla sektörü etkilediğini söyleyen Telli, “Jeopolitik gerilimlerle tetiklenen enerji krizleri yeşil enerjiye geçişi geciktirse dahi önümüzdeki yıl yenilenebilir enerji sektöründe Asya pazarının liderliğinde yüzdelik 11’lik ayrımsız nema öngörülüyor. Müstehase yakıtlara kıyasla çokça elan ak pak benzeri zevahir sunan güneş ve rüzgar enerjisi alternatiflerinin 2023 süresince dinamik fırsatlar barındırması bekleniyor. Bittabi tarz bankalarının sıkılaştırma politikaları finansman maliyetlerini artırıyor ve bu uzanım üstelik yenilenebilir enerji yatırımlarını kısıtlanmış benzeri seviyede tutuyor. Fakat sonuç dönemde BENDE dalan bankası yetkililerinden mevrut faiz artışlarında yavaşlama sinyalleri sene zarfında gidişatı değiştirebilir” ifadelerini kullandı.

E-ticarette büyümenin merbut kalacağını söyleyen Telli, “The Economist, ati yıl e-ticaret için yüzdelik 6,1 oranında bir büyüme öngörüyor. Bu durumun arkasında dünyanın stabil çokça yerinde doruk değerleri gören enflasyonun mütemmim talebini baskılaması ve gider iştahını azaltması yatıyor. Buna karşın e-ticaretin toptan ticaret içindeki payının yüzde 14’ü aşacak olması, sektörün geleceğini ve online ahzüita alışkanlığının kalıcılığını kanıtlıyor. Hele büyüyen ölçülü derslik, küsurat internet penetrasyonu ve dijitalleşmeyle Ortadoğu ve Afrika ile Latin Amerika kadar ekonomiler üzere online satışlarda yüzdelik 20’lik aynı nema bekleniyor. Kaslı pazarlardaki belli belirsiz yavaşlamanın gelişmekte olan pazarlardaki yükselişle dengeleneceğini söyleyebiliriz” diye niteleyerek konuştu.

“KÜRESEL TRENDLERİ İZLİYOR, YATIRIMLARIMIZI BU DOĞRULTUDA ŞEKİLLENDİRİYORUZ”

BENDE’bile ekim ayının sonlarına doğru başlayan alacak sezonunda dünyaca adlı şirketlerden gelen çeyrek sonuçlarının piyasada birkaç aydır bilgili olan umutsuzluğu biraz olsun azalttığını anlatım fail Telli, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“The Economist, efdal kalan faiz oranlarının kurumsal yatırımları azaltacağını öngörse dahi aksiyon dünyasının ve para otoritelerinin yeni dönemin soylu erki paradigmasını kavramaya başladığı anda temkinli ilerlemeler göreceğiz. Avrupa Yatırım Holding yerine bugüne çatışma yenilikçi, sürdürülebilir, değer odaklı ve mesul yatırım yaklaşımımızla turizmden sağlığa, ferasetsiz dönüşümden tarıma kavi çokça sektörde ses getiren yatırımlar yaptık. Yeni yılda da küresel trendleri izlemeye, endüstrilerdeki fırsatları görmeye ve ülkemizin refahını açık artırma vizyonumuza katkıda bulunan ciddi adımlar atmaya devam edeceğiz.”

Share: