29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı Muğla’nın ilçelerinde kutlandı

Muğla’nın ilçelerinde 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı.

Bodrum Kalesi Yıldız Hendeği’nde düzenlenen kutlama etkinliği, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar’ın günün fehva ve önemini belirten konuşmasıyla başladı.

Program, 29 Ekim kapsamında planlı gösterici, koşuk ve kitabet yarışmasında ilkokul, ortaokul ve lise düzeyi öğrencilerine ödüllerinin verilmesi, öğrencilerin şiir dinletisi, “Cumhuriyet” oratoryosu, efe, vals ve dernekevi halk oyunları gösterileriyle devam etti. Kutlamalar ilçedeki hususi okulların konuşma salonlarında de gerçekleştirildi.

Kutlamalara, SELIM Fırka Muğla Saylav Mehmet Zor Çipo, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Bodrum Şehremini Ahmet Aras, daire amirleri, gaziler, siyasi parti ve sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

29 Teşrinievvel Kutlamaları kapsamında akşam ezanı saatlerinde Bodrum Neyzen Tevfik Caddesi – Belediye Meydanı ortada fener alayı ardından dahi Belediye Meydanında türlü konser etkinlikleri düzenlenecek.

Turgutreis Mahallesi’nde da Akçaalan’bile planlı askı alayının peşi sıra Atatürk Meydanı’nda Gripin Grubu dinleti verecek.

Marmaris

Resmi tebrik kaza stadyumunda gerçekleştirildi. Marmaris Kaymakamı yanı sıra Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı törene katılanların ve halkın bayramını kutladı.

İstiklal Marşı ve imtina etmek duruşunun arkası sıra günün medlul ve önemini belirten konuşmayı Kaymakam Ertuğ Mehabet Aksoy yaptı.

İlkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarından birer mektepli şiir okudu. Öğrenciler el oyunu gösterisi sundu.

Öğrenciler ortada Cumhuriyet ve Atatürk mevzulu fotoğraf, koşuk, kompozisyon yarışmalarında ve Cumhuriyet Koşusu’nda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

İlçe stadyumundaki aktiflik merasim geçişi ile sonuç buldu.

Askeri gemiler ziyarete açıldı

Deniz Kuvvetleri bağlısı ‘TCG Tufan’ Cumhuriyet Altını Bayramı kutlamaları kapsamında 10.00-16.30 saatleri arasında halkın ziyaretine açıldı.

Körfezde alargadaki gemiye vatandaşlar Atatürk Anıtı önünden beribenzer teknelerle taşındı.

Sahil Düzenlilik Güney Ege Takım Komutanlığı Bağlısı TCSG-904 botu de 09.00 – 18.00 saatleri ortada Marmaris Uray iskelesinde vatandaşların ziyaretine celi tutuldu.

Akşam Marmaris Belediyesi organizasyonuyla askı alayı düzenlenecek. Atatürk Meydanında Aksaz Askeri Bandosu ve Fert Box konseri verilecek.

Ortaca

Ortaca’daki Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri Ortaca Ahmet Kötü Stadında yapıldı.

Burada yapılan törende ilçedeki okullar tarafından türlü gösteriler sunuldu.

Ortaca Kaymakamı Meral Uçar, tören alanındaki vatandaşların bayramını kutladı.

Kaymakam Uçar, “Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün “Genişlik Büyük Eserim” dediği Cumhuriyet Altını’i yüklenmek ve sürgit keyiflendirmek bizlerin yegane görevi olmalıdır” dedi.

Köyceğiz

29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını bayramı törenleri Köyceğiz Mehmet Özkaya stadında gerçekleştirildi.

Köyceğiz Kaymakamı Mustafa Maslak, Belediye Başkanı Kamil Ceylan ve Garnizon komutanı tarafından vatandaşların bayramı kutlandı.

Öğrenciler vasıtasıyla hazırlanan gösteriler özden izlendi.

Dalaman

Dalaman’daki Cumhuriyet Bayramı tebrik kartı etkinlikleri Dalaman Atatürk Stadında yapıldı. Burada yapılan törende ilçedeki okullar eliyle türlü gösteriler sunuldu.

Ilçebay Sevinçli Yakuta, Belediye Reisi Muhammet Karakuş ve garnizon komutanı aracılığıyla vatandaşları bayramı kutlandı.

Dalaman Kaymakamı Mesut Yakuta, “29 Ilk Teşrin 1923, hürriyetinden asla taviz vermeyen kişizade ayrımsız milletin küllerinden baştan doğuşunun ispatı, milletimize pranga vurulamayacağının kanıtıdır. Bin yıldır bu coğrafyada var olan kibar milletimizin, sonsuza arbede bu topraklarda yaşayacağının tarihe kızıl harflerle yazılmasıdır.” dedi.

Fethiye

29 Ekim Cumhuriyet bayramı törenleri Fethiye İlçe stadında gerçekleştirildi.

Fethiye Kaymakamı Alper Balcı ve Belediye Reisi Alim Karaca törene katılanların ve halkın bayramını kutladı.

Kutlamalar kadın efeler ve öğrencilerin hazırladıkları halk oyunları gösterileri ile devam etti.

Törene paramator pilotları da gökyüzünden destek verdi.

Kutlama tören geçişiyle son buldu.

Share: