29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı elverişsiz genelinde coşkuyla kutlandı

29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı ancak genelinde coşkuyla kutlandı

MUĞLA – Muğla’nın Bodrum ilçesinde 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Bodrum Kalesi Yıldız Hendeği’ndeki programla bitmeme etti.

saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Kaymakam Bilgehan Bayar günün valör ve önemini belirten konuşmasında, “Halas Zaferinin peşi sıra 29 Ilk Teşrin 1923’te ermiş Türk milletinin hür ve bağımsız emanet iradesinin sunu şişman teminatı olan Cumhuriyetimiz zar edilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’nam 99 yıl önceki anlatım ettiği üzere, milletimizin iradesiyle form düz Cumhuriyetimizin yer nazik erdemi, Türk toplumuna ulus olma bilincinin aşılaması bireyi yurttaş yurttaş konumuna yükseltmesidir” dedi.

Bayar’ın konuşmasının ardından Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu arkası sıra Bodrum protokolü halkın bayramını kutladı. 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı çerçevesinde planlı foto, şiir ve kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Izlence, öğrencilerin oratoryo ve el oyunları gösterileri ile sürdü. Kutlamalar çerçevesinde Sahil Güvenlik Botu Kermen önünde ziyarete açıldı.

Kutlamalar programına Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Şehremini Ahmet Aras, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uykuluk, Doğruluk Komisyonu Başkanı Açık Deniz Koç, Garnizon Komutanı Albay Durmuş Altınkaya, kat amirleri, görüş ve STK başkanları, gaziler, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

BALIKESİR – Burhaniye’de Cumhuriyet Altını Bayramı coşkulu törenlerle kutlandı. 8 Eylül Stadında düzenlenen kutlamalarda, günün mazmun ve önemini anlatan konuşmayı, Kaymakam İlyas Memiş yaparken, şiirler okundu, umum oyunları gösterileri sahnelendi, saz öğretmenleri dahi benzeri konser verdi.

8 Ilkgüz Stadında düzenlenen kutlama programında ihtiram duruşu ve İstiklal Marşının ardından Ilçebay İlyas Memiş, Garnizon Komutanı Topçu Kaymakam Mustafa Kıraç ve Belediye Başkanı Yüksek Kemal Deveciler, törene katılanların bayramlarını kutladı. Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Ilçebay İlyas Memiş yaptı. Kaymakam Memiş, “Cumhuriyetimizin kurulduğu 1923 tarihinden bu yana sabık 99 sene üstelik, Türkiye Cumhuriyeti, ekonomisi, afiyet, yetişek, malumat, ekin musahabe ve tecim alanındaki şişman atılımları ve dallı güllü demokrasisi ile büyük mesafeler intaç etmiş ve dünyanın aktif ülkeleri arasındaki yerini almıştır” dedi. Konuşmanın ardından birlikte umum oyunları gösterileri sahnelendi ve şiirler okundu. Çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödüller verilirken, müzik öğretmenlerinden oluşan koro bile mini dinleti verdi.

KARABÜK – Karabük’ün Safranbolu ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde düzenlenen programda öğrencilerin el oyunları ile sembol gösterisi balaban gusto topladı.

Karabük’te, 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı planlı muhtelif etkinliklerle coşkuyla kutlandı. Safranbolu’dahi ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda konuşan Kaymakam Şaban Arda Muharrir, budun kendisine Cumhuriyetin ilanının 99. yıldönümü algı etmenin gururunu yaşadıklarını belirtti.

‘Anneler çocuklarıyla el oyunları gösterisi yaptı’

Konuşmanın peşi sıra günün meal ve önemini anlatan şiirler okunarak ahali oyunları gösterileri düzenlendi. Anneler ile öğretmenlerin dahi katıldığı el oyunları gösterisinde Zer Zafran İlkokulu öğrencileri performanslarıyla beğeni topladı.

Öte yandan Türk Bayrağı kareografisi oluşturan minik öğrenciler birlikte katılımcılar eliyle iri alkış aldı.

Cumhuriyet Altını Bayramı nedeniyle düzenlenen koşma, kompozisyon, suret yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri protokol üyeleri yoluyla verildi.

SİNOP – Sinop’ta 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı ve Cumhuriyet Altını’in kuruluşunun 99. yıldönümü coşkuyla kutlandı. Komandoların tüfekli gösterisi ve merasim geçişinde yapılış boyut süslenen vesait samimi izlendi.

Sinop İskele Meydanı’nda planlı 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı tebrik kartı etkinlikleri mülevven anlara tayf oldu. Törende komandoların tüfekli gösterisi iri alkış topladı. Merasim geçişinde kurumların bayraklarla süslediği araçların birlikte esnaflar da kendi süsledikleri araçlarla geçişe katıldı. Kırat nitelik süslenen vesait yürekten izlendi.

Törende günün valör ve önemi konuşmasını işleyen Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, “Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’nam 19 Mayıs 1919’birlikte Samsun’a çıkarak Milli Mücadele’yi başlatıp, 29 Ekim 1923’te dahi ‘Türk milletinin karakterine ve adetlerine genişlik akla yatkın buyuru olan Cumhuriyet Altını iradesidir’ diye zar ettiği Cumhuriyet, milletimize bırakılmış yer şişman miras ve elzem benzeri değerdir. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ ad Cumhuriyet Altını projesi, devletin şekliyle ilişik tıpkısı değişim olmanın ötesinde, daha büyük ayrımsız değişime karşılama etmektedir” diye konuştu.

Türkiye’nin kurulduğu günden bugüne büyük gelişmeler ikmal ettiğini ve bu gelişmelerin devam edeceğini vurgulayan Vali Karaömeroğlu, “Cumhuriyetimizin 100. Yapı yıldönümünde yani 2023’te dünyanın yer büyük ve en dallı güllü ülkeleri arasında kim yerimizi ahzetmek çok da uzak ayrımsız maksat değildir. Bugünün mana ve önemine dayanarak yapmamız müstelzim molekül, hem erbap olduğumuz değerlerin muhasebesini açmak, hem bile ileriye akla yatkın bakmaktır. Bugün, seçkin zamankinden çıktı çalışmaya, özgüvene, milli temas ve dayanışmaya ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Öğrenciler aracılığıyla Cumhuriyet Altını Bayramı ile ilgilendiren şiirlerini okudu, eylem gruplarının yaptığı el oyunları ve spor gösterileri gusto topladı. Planlı tören geçişinde okulların arkası sıra elleri üstünde yürüyen sportmen mektepli, kurumların bayraklarla süslediği resmi vesait ve mütenevvi meyvelerle donatılmış manav aracı büyük alkış aldı.

ERZURUM – Erzurum Valisi Okay Memiş, Cumhuriyet Bayramı’nın 99’uncu yıldönümü zımnında düzenlenen törende konuştu. Türk milletinin karakterine yeryüzü uygun dalavere biçiminin Cumhuriyet Altını olduğunu söyleyen Vali Memiş, “Milletimiz, Cumhuriyet Altını sayesinde çap idaresinde saraka sahibi ergin; demokratik, laik, sosyal bire bir hususiyet devletinin çatısı altında kült, miftah, ırk, cinslik ve inanç farkı olmaksızın yaşamanın ayrıcalığına ulaşmıştır” dedi.

Cumhuriyet Bayramı’nın 99’uncu yıldönümü Erzurum’bile çeşitli etkinliklerle kutlandı. Valilikte Vali Memiş’in tebrikleri kabul etmesiyle başlayan izlence, tebrik töreniyle devam etti.

Hastaneler Caddesi’nde planlı tören, Ilbay Memiş, 9’uncu Kolordu Komutan Vekili Tuğgeneral Berat Çevik ve Büyükşehir Şehremini Mehmet Sekmen’in askeri merasim aracı ile vatandaşları selamlamasıyla başladı.

ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın arkası sıra Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın tebrik kartı mesajı okundu. Henüz sonradan öğrenciler aracılığıyla seslendirilen şiirler duydu meşbu anlar yaşattı. Büyükşehir Belediyesi Mehteran ekibi ve 9’uncu Kolordu Komutanlığı Takım ekiplerinin hazırladığı gösteriler ise izleyenlerce ayakta alkışlandı.

Programda günün medlul ve önemine binaen bir müracaat yapan Vali Memiş, Türk Milletinin Kurtuluş Savaşı’nda Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’nam komutasında tıpkı dirlik yetersizlik mücadelesine girdiğini belirterek, “Milletimiz, düşmanı geldiği üzere göndermeyi ve düşmanı yurda adım attığı yerden denize dökmeyi bilmiştir” dedi.

“Cumhuriyet Altını, gündeş dünyada hak ettiğimiz yeri almamızı sağlamıştır”

“Erzurum Kongresi, Milli Mücadele’mizin yönünü şekillendirmiştir.” diyen Memiş, kongrede Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mücadelenin önderi kılındığına ve rastgele tür nehiy, tecezzi projelerine karşı çıkıldığına dikkat çekti.

Cumhuriyet’in ecdadın bağımsız milletvekili ve özgür kişi iradesinin bire bir neticesi olduğunu aktaran Memiş, şunları söyledi: “Cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazandığımız emsalsiz zaferin en ihtişamlı eseridir. Cumhuriyet’imizin ilanından bugüne güzeşte bire bir asırda görülmüştür kim nazik Türk milletinin karakterine sunu makul dümen biçimi cumhuriyettir. Milletimiz, Cumhuriyet sebebiyle azamet idaresinde hezel sahibi reşit; demokratik, laik, sosyal benzeri hususiyet devletinin çatısı altında kült, miftah, ırk, cinsiyet ve akide farkı olmaksızın yaşamanın ayrıcalığına ulaşmıştır. Gayrı yandan egemenliği lakayıt koşulsuz millette veren Cumhuriyet, modern dünyada türe ettiğimiz yeri almamızı de sağlamıştır. Binlerce yıllık birikime sahip ayrımsız medeniyetin varisi olan milletimiz, Cumhuriyet Altını ile ilimde, fende, ekonomide iri aynı evolüsyon kaydetmiş; bugün dünyanın nazik devletleriyle yarışmaya başlamıştır.”

“Gelişmeye hız ettikçe bundan maraz duyanlar artmaktadır”

Cumhuriyetin ilanıyla ülkede rastgele alanda büyük hücum yaşandığını nâkil Memiş, bu gelişmelerin evvelden olduğu gibi bugün birlikte birilerini rahatsız ettiğini söyledi.

Memiş, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize dava yerine sunduğu muasır medeniyet seviyesinin üstüne geçmek, duyulmak üzere var gücümüzle çalışıyoruz. Tığ; mühim önemiyle dikkat çeken dünyanın yer mümbit topraklarında koca aynı tarihin temsilcileri olarak sorumluluğumuzun bilinciyle güçlenmeye, gelişmeye gayret ettikçe bundan hastalık duyanlar bile artmaktadır. 1071’da hamle attığımız, mikro tuttuğumuz Küçük Asya topraklarından bizi atıp varlığımıza serencam isnat etmek için 15 Temmuz 2016’üstelik olduğu kadar bütün üstümüze gelmişlerdir. Şimdilerde ise alp ordumuz, güney sınırımızda oluşturulmak istenen yıldırı koridorunu Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Sulh Pınarı, Pençe-Kilit Operasyonlarıyla namevcut etmektedir. Yiğit ordumuz, nöbetini gökçe vatanda üstelik tutmakta; düşmana, verilecek bir tane karış toprağımızın, tek damla suyumuzun olmadığını duyurmaktadır” şeklinde konuştu.

“Milletimiz, her soy yıldırma karşısında bir tane yürek olmayı sürdürecektir”

Türkiye’nin başarısının dünyadaki mazlum ve mağdurların yüreklerindeki umutları beslediğini ifade eden Memiş, genişlik bariz kanıtının ise Azerbaycan’a 2020 yılındaki Karabağ Zaferi esnasında sunulan destek olduğunu kaydetti.

Türk milletinin, milli ve manevi değerlerine daima sahip çıkacağını belirten Memiş, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: “Milletimiz, yurt toprakları üzerinde Cumhuriyet Altını idaresiyle dünya durdukça yaşayacak; bağımsızlık ve özgürlüğünden, şu asuman kubbenin altında elde ettiği kibirli yerinden katiyen ödün vermeyecektir. Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne uzanan ve günümüze kadar mevrut yüce tarihi yürüyüşünden sabah yeli alarak temas kalem gözdağı karşısında tek yürek, yegâne pres olmayı sürdürecektir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet Altını’i tüvana nesillere yani bizlere kişi etmiştir. Bu emaneti yaşatmak, yüceltmek ve bu emanetin ebediyete büyüklüğünde varlığını bitmeme yol açmak azminde ve kararında olduğumuzu vatana çatısından baktığımız Erzurum’dan yüz kere ilan ediyoruz. Bu his ve düşüncelerle Cumhuriyet’imizin temellerinin atıldığı kadim şehrimiz Erzurum’dan muazzez milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı benzeri defa elan kutluyor, hepinizi yer kalbi duygularımla selamlıyorum.”

29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı törenlerine, Ilbay Okay Memiş, Saylav İbrahim Aydemir, il protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Halk oyunları ekiplerinin farklı yörelerden gösteriler sergilediği tebrik kartı programı, geçit töreni ile serencam buldu.

AĞRI – Cumhuriyet Altını’in kuruluşunun 99. sene dönemi zımnında Ağrı’da tebrik programı düzenlendi.

29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı Tebrik Kartı Programı Vali Dr. Osman Varol ve Uray Komutan Vekili Ergin Acarbay’ın öğrencilerin, askeri birliklerin ve halkın bayramını kutlamasıyla başladı. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra istişare özne Vali Dr. Osman Varol, “Geleceğimizin teminatı ve dirilişimizin sembolü olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yılını kutlamanın gururunu ve coşkusunu bütün alay malay yaşıyoruz” dedi.

Akabinde, 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı Programı öğrenciler yoluyla hazırlanan işaret dili ve Halk oyunları gösterisiyle devam etti.

Program protokol üyelerinin 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı Programı dolayısıyla yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin ikram edilmesinin arkası sıra gerçekleştirilen meze geçişi ile sona erdi.

Share: