3. Uluslararası Osmanlı Araştırmaları Kongresi, İstanbul’da yapılacak

3. Arsıulusal Osmanlı Araştırmaları Kongresi (OSARK) 7-9 Ilkgüz tarihlerinde İstanbul Uygarlık Üniversitesinin (İMÜ) eş sahipliğinde gerçekleştirilecek.

İlki 2015’te Sakarya’da, ikincisi 2018’de Arnavutluk’un başkenti Tiran’da tevhit edilen Osmanlı tarihi araştırmacılarının sunu prestijli toplantılarından OSARK’ın üçüncüsü, bu yıl İstanbul’da ayrımlı ülkelerden 252 akademisyen, araştırmacı ve tarihçinin katılımıyla yapılacak.

Osmanlı araştırmacılarını benzeri araya getirip konuyla ait çalışmalara yön verecek tıpkısı dünya oluşturarak geleceğe müteveccih benzeri açılım sunmak üzere başlatılan OSARK’a farklı ülkelerden başvuran deklerasyon sahipleri düzenleme kurulunun çalışmaları sonrası İstanbul’a davet edildi.

Bu yılki kongreye akseptans edilen tebliğler, kongrede iki asıl kategoride tasnif edildi.

Birinci kategoride, Osmanlı tarihinin gâh cesim meseleleri tematik başlıklar altında çalıştay konseptinde tartışılacak. Hususi oturumlar şeklindeki ayrıksı kategoride ise araştırmacılar kendi bilimsel çalışmalarını sunacak.

Kongre İMÜ’nün Şimal Yerleşkesi’nde kayran alan Kültür Bankası Kütüphanesi’nin beş salonunda gerçekleştirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Atatürk Ekin, Komütatör ve Güneş Yüksek Kurumu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Türk Gün Kurumu, Sakarya Üniversitesi Osmanlı Araştırmaları Merkezi, Üsküdar Belediyesi ve Türk Hava Yollarının yardım sağladığı kongre, 7 Ilkgüz Çarşamba haset saat 09.30’da açım konuşmaları ile başlayacak ve üç aktarılma sürecek.

Osmanlı tarihi literatürüne büyük katkılar sağlaması beklenen tebliğler üstelik kongre sonrası kitaplaştırılacak.

Share: