30 Ağustos Galibiyet Bayramı, Atatürk’ün Büyük Taarruz’u yönettiği Zafertepe’de coşkuyla kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kütahya’nın antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. sene dönümü, Mustafa Kemal Atatürk’ün Balaban Taarruz’u yönettiği Kütahya’nın Dumlupınar ilçesi ile Altıntaş ilçesine vabeste Zafertepeçalköy’bile coşkuyla kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kütahya’nın antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. sene dönümü, Atatürk’ün Büyük Taarruz’u yönettiği Kütahya’nın Dumlupınar ilçesi ile Altıntaş ilçesine bağlı Zafertepeçalköy’de coşkuyla kutlandı.

Törenlere Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu bile katıldı. Merasim, taarruzun yönetildiği Altıntaş’ta, Galebe Abidesi’ne çelenklerin konulmasıyla başladı, içtinap etmek duruşundan bilahare İstiklal Marşı okundu.

Törende mütekellim Icra Vekili Kasapoğlu, “30 Ağustos, hep mazlum milletlere ilham veren varoluşun mücadelesidir. Bu mücadeleyi istiklalimizin ve istikbalimiz amacıyla verdik. Millet yerine girdiğimiz savaşlarda canlarımızı ve mallarımı ortaya koyduk. Amma asla tasdik olmadık. Vatanı böldürmedik. Milletin bütünlüğüne katiyen helal getirmedik. Ezanımızı ve bayrağımızı katiyen ayaklar altına aldırmadık. Esarete asla boğun eğmedik. Bu oylumlu ecdat esbak elbet canı pahasına zahir koruma görevlisi etmişse, biz üstelik bire bir ruhla bu değerleri sıyanet etmeye bitmeme edeceğiz. Türkiye sevmenin arık tıpkı çekinmezlik ile olabilir olacağını zannedenlere taannüt, halk ele vererek, üreterek elan zihayat tıpkısı Türkiye üzere çalışacağız. Tığ, memleket sevgisinin çalışmaktan ve alın terinden geçtiğine inanıyoruz. Cumhurbaşkanımız liderliğinde eğitimden, spora, sağlıktan enerjiye büyüklüğünde tıpkı çokça alanda devrin niteliğinde çalışma ve atılımlar yaptık, yapmaya dahi bitmeme edeceğiz” dedi.

Merasim Yengi Haftası etkinlikleri boyunca gerçekleştirilen çeşitli alanlardaki müsabakalarda dereceye girenlere ödülleri Bakan Kasapoğlu ve tören düzeni mensuplarınca ikram edildi.

Programa, Afyonkarahisar ve Kütahya valileri, milletvekilleri, belediye başkanları, garnizon komutanları, askeri erkan, ofis müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Kağnılarla dönemin çekişme dokusunun canlandığını geçit resmi renkli görüntülere fon oldu. Vatandaşlar, boğaz töreninde gazileri ve askeri birlikleri ayakta alkışladı.

Merasim sonrası eylem uçuşu gerçekleştiren Türk Gelgel Kuvvetlerinin cambazlık timi Solo Türk, izleyenlere unutulmaz dakikalar yaşattı. – KÜTAHYA

Share: