30 amme binasında yüzde 50 enerji tasarrufu

BELDE, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, 16 Mart 2020’üstelik Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’dahi uçman olarak hayata geçirdiği, ‘Kamu Binalarında Erke Verimliliği Projesi’ ile 30 amme binasında 2 yılda averaj yüzdelik 50 erke tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir enerji üretimin dolay planda tutulduğu amme binalarında, erke tasarrufunun yanında binaların çatılarına kurulan gün enerjisi santralleriyle üstelik 3 bin 50 kilovat müesses ağırbaşlı elektrik üretimi gerçekleştirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle Dünya Bankası kredisiyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı desteği ile ölçülü, ‘Kamu Binalarında Erke Verimliliği Projesi’, 16 Mart 2020’da hayata geçirildi. Amme binalarında erke kullanımını azaltmayı amaçlayan proje evvel yerine pilot iller Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’daki 30 amme binasında uygulandı. Proje kapsamında çatı aut alnaç iyileştirmesiyle; dış alnaç, yapı yalıtımları, cam ve bap değişimleri yapılırken sıtma-soğutma sistemleri değiştirilerek gündüz enerjisi ile yunak su elde edilmesi sağlandı. Fanlar ve tenvirat ekipmanları erke verimliliği yönünden iyileştirilirken, yenilenebilir enerji uygulamalarından olan sıra panelleri, güneş enerjili akarsu ısıtması, jeotermal ısı pompaları bile dahil edildi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BİNASINDA ÜSTELIK UYGULANDIEnerji verimliliği dönüşümün başlatıldığı 30 amme binasında 2 yılda averaj yüzdelik 50 erke tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir erke üretiminin yöre planda tutulduğu amme binalarında, enerji tasarrufunun yanı sıra binaların çatılarına kurulan ruz enerjisi santralleriyle bile 3 bin 50 kilovat yerleşmiş pahal hareketlilik üretimi gerçekleşti. Kamuda ilk enerji performans sözleşmesi yapılarak yenilenen Bursa Kız Küçük Asya Lisesinde yüzdelik 70 enerji tasarrufu sağlanırken, projeye dahil olan Ekincilik ve Orman Bakanlığı binasında geçer not canlılık enerjisinin bir kısmı binadan karşılandı. Antrparantez açık park yeri üstüne kurulan güneş enerjisi santrali sebebiyle 400 kilovat hareketlilik üretimi gerçekleşti.   PROJE YAYGINLAŞTIRILACAKÖte yandan vekâlet, bu süreçte okul, şifahane, yönetimsel binalar, adliyeler ve darülfünun kampüslerini içeren 700 amme binasında erke etütleri yaparak elde edilecek tasarruf seviyelerini tayin etti. 2022 yılı zarfında erke etütleri ve proje çalışmaları tamamlanan Ankara, Karabük, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Antalya, Karaman, Denizli ve İzmir’de saha kayran üniversite kampüsü, hastane, hükumet konağı ve adliye binalarından oluşan bütün 120 amme binasının erke verimliliği yenilemelerine yönelik inşaat ihaleleri gerçekleştirilecek. Giresun, Rize, Samsun, Trabzon, Adana, Mersin, Osmaniye ve İstanbul’üstelik hep 84 binanın ise erke taharri ve proje ihale çalışmaları 2022 yılı böylelikle tamamlanacak ve inşaat münakasa ilanlarına çıkılacak.HEDEFE ULAŞILDIKamu binalarında enerji tasarrufuna ait 16 Ağustos 2019 günlü Resmi Gazete’da yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu binalarında 2023 sonuna büyüklüğünde minimal yüzde 15 enerji tasarrufu sağlanmasının hedeflendiği, şimdiden hedefe ulaşılarak kamu binalarında minimal yüzdelik 20 artırım sağlandığı bildirildi.Kamu binalarında yapılacak enerji verimliliği uygulamalarıyla yıllık erke tasarrufunun 315 Gigawatt-saat (GWh), binalarının kullanma ömrü süresince hedeflenen enerji ve mahrukat tasarrufunun 22 bin 680 milyon Megajoule (MJ), binaların kullanma ömrü boyunca enerji tasarrufları neticesinde ise hedeflenen tart azalımının 4,5 milyon ton/sene karbondioksit olabileceği dolay görülüyor.

Share: