400’den çok familya ve aksiyon yerini su basmıştı, Kastamonu’da selin izleri siliniyor

Kastamonu’birlikte geri akşam saatlerinde meydana gelen yara bora sebebiyle 400’den çok sülale, gelişim yerini, merbut otoparkları su bastı. Ekipler, engel gören alanlarda başlattıkları çalışmaları sürdürüyor.

Kastamonu’de evvel saatlerinde bora yağmur ile gelişigüzel kötü sıkıntı ve kırcı yağışı etken oldu. 1 saatten fazla süren üzücü yağışın peşi sıra, devlet merkezindeki cadde ve sokaklarda akarsu birikintileri oluştu, araçlar aksaklık yaparak yolda kaldı, ağaçlar devrildi, evlerin çatıları uçtu. Yaşanan yeğin cihetiyle özellikle bodrum katlarında mevcut, sülale, gelişim yeri, depo ve kapalı otoparkları da akarsu bastı. Kastamonu Belediyesi ekipleri, kasaba memleket ve ilçelerden bile gelen destekle selin bastığı alanlarda suların tahliyesi amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, yaşanan sel nedeniyle 400’den fazla aile ve hisse senedi yerini suyun bastığını kaydetti.

“Eve geldiğimde camlardan suların girdiğini gördüm”

İl merkezinde hayatiyetli Şenol Kuzu, “Geçmiş akşam saatlerinde başlayan baran, sere dönüştü. Başat Kastamonu’da yavaş anlamda zarara kez açtı. Güzeşte akşam çalışıyordum, eve geldiğimde camlardan suların girdiğini gördüm. Aracım garajda olduğu için pahal anlamda feyezan meydana geldi. İçeride 5-6 modül çevirici vardı. Bunların biraz tanesi çekicilere yüklenip sanayiye götürüldü. Beş Altı önceki öz aracımı dahi çıkarttım otoparktan, şu anda komütatör çalışmıyor ve zarara düçar durumda. Cemaziyelevvel akşamdan itibaren sabahleyin saatlerine kadar Devrekani Belediyesine ilişkin boşaltıcı çalıştı. Ona rağmen defaatle akarsu alıp boşaltmasına karşın boşaltma edemedik. O etap yoğundu su. Elan bilahare Tosya Belediyesi ve Kastamonu Belediyesi ekipleri geldi. Akşam itfaiye aracı ekipleri üstelik dolay taraftan suyu boşaltma etmeye çalıştı. Buna karşın suyumuz halen fariğ değil. Şu anda yeniden Kastamonu Belediyesi ekipleri geldi. Esasen garajdaki suyu boşaltma etmeye çalışıyorlar. Saatlerden beri çalışmalarına karşın halen otoparktan suyu boşaltma edemedik. Okkalı manada Kastamonu’muza önceki olsun diliyorum, Cenabıhak beterinden bizleri sakınsın, ayrımsız elan hakeza afat yaşatmasın” dedi.

“Kamyonlar otoparktan suyu dünden beri çekiyor amma bibi bitiremedik”

Yaşadıkları sitenin bahçesinde seylap meydana geldiğini tamlayan Utkulu ise, “Dün geceki yağışta otoparkımız su aldı. Aracımın içerisi yeğin sularıyla doldu. Şu dakika halen suyun içerisindeyiz. Kıygın durumdayız. Aracımızın içerisi şu anda akarsu dolmuş durumda. Çalışıyor ama hasar nedir, daha bilemiyorum. Otoparktan sular çekilince hasar tespiti yaptıracağız. Burada şu anda kestirmece 10 pare vesile suyun altında artmış bire bir şekilde bulunuyor. Bu araçların hepsinin içerisi su meşbu, akarsu dahi çekilmeyince hasar tespiti yaptıramıyoruz. Araçlarda ıslaklık, çürüme, motordaki aksaklık üzere ahval fakat o devir ortaya çıkma. Kamyonlar otoparktan suyu dünden beri çekiyor ama hala bitiremedik” diye niteleyerek konuştu.

“Ego akşam canımı zor kurtardım”

Baskın sularının bastığı kafesinde mahdut kaldığını belirten Hasan Hanım ise, “Ben kafe işletiyorum. Burası bizim ekmek teknemizdi. Geçimimizi buradan sağlıyorduk. Böyle bire bir yeğin baskını yaşamamıştık. Şu anda katil reşit durumdayız. Ego akşam canımı pres kurtardım. Kapıya direndim, baktım yeğin gelince boğazıma büyüklüğünde yükseldi, ondan sonra aksiyon yerinden kendimi bata çıka dışarı attım. Zaruri yerleri aradık, akarsu boşaltma motoru gönderdiler, 8 saat falan suyun boşaltma edilmesi üzere bekledik. Tekrar bile suyu azaltamadık. İş yerindeki malzemelerin üstelik kullanılacak bir yeri kalmadı. 13 sene önceki bu malzemelere ben 25 bin teklik para ödemiştim. Baskın gelişim hesabına girince dolabımızı birlikte yıkmış, içindeki malzemeler da gitmiş. Örtülerin üzerine kadar sel hamiş, Allah’tan geliyor yapacak aynı şeyimiz bulunmayan. Şu anda iş yerimizi temizlemeye çalışıyoruz. Sabahtan beri uğraşıyoruz, yoruldum, 1 haftaya fakat temizlenecek gibi duruyor” şeklinde konuştu. – KASTAMONUShare: