5 ayda 300 bin kişiyi ağırladı

Kütahya’nın gün ve turizm potansiyelini tekmil dünyaya tanıtmak üzere bakir aynı bakış açısıyla hazırlanan Frig Yer ve Medeniyet Tanıtım Merkezi’ni Haziran ayından buyana 300 binin üstünde ziyaretçi ağırladı.

Tarihi 3 bin yıl öncesine müstenit ve Eskişehir, Kütahya ve Afyon bölgelerinde kurulu olan Friglerin merkezi olan Kütahya’da Frig vadisi turizmini yükseltmek ve öncelemek amacı ile yapılan Frig Çevre ve Medeniyet Tanıtım Merkezini Haziran ayından bu yana 300 binin üstünde yerel ve ecnebi ziyaretçiyi mihman etti.

Frig Kasaba ve Uygarlık Lansman Merkezi’nde ürünlerini sergileyerek, Frig mirasının yanı sıra Kütahya’nın umum sanatlarını, içimli mutfağını, kültürünü yaşatmayı amaçladıklarını tabir fail Kütahya Tekemmül Enstitüsü Müdürü Elif Telli, “Tekâmül Enstitüsü yerine, Kütahya’nın tanıtımına balaban katkı sağlayacak olan Frig Mekân ve Medeniyet Tanıtım Merkezi’nde il projesi kendisine Valimizin destekleri ile paydaş olarak yerimizi almış bulunmaktayız. Bu çerçevede kurumumuzda çini, ahali sanatları, giysi, kapanca, yiyecek-içecek hizmetleri alanlarında çalışmalarımız bitmeme etmektedir. Frig Kasaba ve Uygarlık Tanıtım Merkezi’ndeki çalışmalarımız ile ilgili mahsulat ortaya koyuyoruz. Tığ bu çalışmalarımız ile ilgili Frig Vadisi’ne anbean şahsen durumunda motifler olsun, Frig kültürü olsun araştırmalarımızı yaptık, arşivledik ve bunlardan yola çıkarak kurumumuzda çalışmalarımızı yapıyoruz. Frig kültürünü yaşatarak gelecek nesillere aktarmak ve bu binlerce almanak kültürü sürdürmektir amacımız. Umum sanatlarından kap ve deri çalışmalarımızı var. Bunları birlikte gelecek merkezinin İstanbul- Antalya karayolu üstünde bulunmasından ortalık yoldan turistlere Kütahya kültürünü hem lanse etmek hem da onların ihtiyaçları zarfında ayrıca aynı çalışmamız oldu. Çocuklarımız üzere yastıklar, plaj kıyafetleri kadar kendilerine ihtiyacı olabilecek Frig kültürünü yaşatacak o eserleri yapmaya çalışıyoruz. Yaptığımız araştırmalar sonucunda geyikler, boğalar, güneş, aslan, Frig askeri Frig kültüründe olan motifler. Tığ bunları arşivledik ve 60 şahsiyet benzeri kol ile bu desenleri ürünlerimizin üstünde bunları kullanarak Frig kültürünü yaşatmaya çalışıyoruz. Bu birlikte merkezimi birlikte Kütahya’nın tanıtımını beğenmek amacı ile içimli lokal lezzetlerimizi da misafirlerimize sunuyoruz” dedi.

“3D mapping gösterimi ile kentin öne çıkan özellikleri tanıtılıyor”

5 ayda 300 bin kişinin üzerinde ziyaretçiyi mihman ettiklerini belirten Elif Telli, “Kütahya Valimiz Büyük Çelik’in gayretleri ile Haziran 2022 yılında yapılan açılış töreni ile hizmete alınan Frig Yer ve Medeniyet Tanıtım Merkezi’ne bugüne büyüklüğünde 300 bininin üstünde domestik ve ecnebi misafirimiz adeta ayrımsız çekicilik merkezi oldu. Kütahya’nın ve Frig vadimizin tanıtımı açısında ehemmiyet olan bu merkezimizde el sanatlarının birlikte İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya kabil balaban şehirlerin kavşağı olması nedeni ile çok sayıda çokça sayıda misafirimizde rahat etmek üzere buraya geliyor ve pörsümüş barajı eşliğinde keyifli anlar geçiriyor, 3D mapping gösterimi ile kentin öne sâdır özellikleri tanıtılıyor. Merkezimizde ziyaretçilerin deneyimleyebileceği çini istihsal bölümü oluşturduk. Burada ustalar çini eserlerin hep imal aşamalarını ziyaretçilere gösteriyor. Bire Bir çamurun şekillendirilmesi, motiflerle bezenmesi, boyanması ve sırlandıktan ve bin derecede fırınlandıktan sonradan esere dönüştüğü gösteriliyor. Fayans buradaki tabirle renklerin notası, renklerin ahengi. Camın toprakla bütünleştiği, rengin ateşle dans ettiği tıpkı proses fayans. Bunu orada bir anda deneyimlemek şişman tıpkısı sağlık elde ediyorlar” diye niteleyerek konuştu. – KÜTAHYA

Share: