5. Sakarya Peyzaj, Süs Bitkileri ve Bostan Sanatları Fuarı, 7-10 Eylül’de düzenlenecek

Sakarya PSB Anatolia Peyzaj, Süs Bitkileri ve Bahçe Sanatları Fuarı’nın beşincisi, 7-10 Eylül’da Sapanca ilçesinde gerçekleştirilecek.

Kırkpınar mevkisinde hazırlanan 90 bin metrekarelik alanda düzenlenecek fuarda, 16 ülkeden 220 firma ürünlerini sergileyecek.

Eren Duran Parkı’ndaki tanıtım töreninde konuşan Sakarya Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem Eke, sektörün sunma nazik küşade çekicilik fuarına benzeri misil henüz ev sahipliği yapacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Muhteşem, Sakarya’nın coğrafi konumu sayesinde bitki türü çeşitliliği ve endemizm açısından dolay plana çıktığını dile getirerek, “Sakarya’mız süs bitkiciliği ve peyzaj sektöründe üstelik Türkiye’nin arsıulusal kapısı haline geldi. Peyzaj ve ziynet bitkiciliği sektörünün ilerleyişine paralel olarak fuarımızın her geçen yıl kapsamı ve iştirak oranları çetin şekilde artıyor. Sakarya, üretimi, ek değeri, istihdamı ve aut tecim hacmiyle bu sektöre yan veren şehirlerin başında geliyor.” dedi.

Uluslararası fuarın eskimemiş tecim fırsatları de oluşturacağını kaydeden Majör, şunları söyledi:

“Katılımcılar, fuar alanı içerisindeki kurumlarla aracısız iletişim ihdas olanağı sağlayacak. Böylelikle işaret bilinirliğini artıracak, yenilikleri tanıyacak, saygınlık sağlayacak ve sektördeki gelişmeleri ve beklentileri yakından takip edecekler. PSB Anatolia, nebat türleri noktasında şişman portföyün birlikte, peyzaj ekipmanları ve makineleri üstüne yoğunlaşan katılımcıları birlikte yegâne noktada buluşturacaktır. Fuarın gerçekleşmesine ulama sunanlara teşekkürname ediyoruz.”

“Fuar, Sakarya’yı sektörün üssü haline getirecek”

Sakarya Tecim ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ da sektörün herhangi bir sabık dolaşma kentte kalitesinin arttığını, istihdama yetişkin katkı sunduğunu kaydetti.

Fuarın hayırlı olmasını dileyen Altuğ, “Bezen bitkiciliği, fideden sonuncu ürüne kadar bunaltıcı anlamda benzeri sektör haline geldi. Istihsal açısından seçkin problemimiz namevcut. Herhangi Bir sabık çevrim kalite artıyor, istihdam çoğalıyor. Ürünün pazarlanması anlamında birlikte bu fuar berenarı büyük. Bire Bir zamanda bu fuar, Sakarya’yı sektörün üssü haline getirecek.” diye konuştu.

Sakarya Orman Kesim Müdürü Berrak Polat ise Sakarya’nın peyzaj ve ziynet bitkiciliğinde isminden küçümseme edilen aynı şehir olduğunu belirterek, “Orman Bölge Müdürlüğü namına fuarın başlangıcından bu yana hem katılma sağlıyor hem de say veriyoruz. Fuarımızın şehrimize, ülkemize ve sektörümüze ulama sağlamasını diliyorum.” dedi.Share: