6 ilde sahte belgeli dolandırıcılıkta 50 milyon dolarlık vurgun

MUĞLA merkezli 6 ilde, yapmacıklı belgelerle dolandırıcılıkla ilişkin namına gözaltına alınan 11 kişiden 10’u, Datça ilçesinde sevk edildikleri adliyede cemaziyelevvel tutuklandı. Ayyarlık boyutunun 50 milyon doları bulduğu belirtildi.

Datça Cumhuriyet Başsavcılığı vasıtasıyla başlatılan sormaca kapsamında vatandaşları sahte vesaik, sahte banka inanca mektuplarıyla kurnazca erdemli değerdeki yer ve tarlalarını satın alıp kurdukları paravan şirketler ortada devren dolandıran şüpheliler için bakı kararı verildi. Muğla Kaçakçılık ve Tevhit Suçlarla Uğraş Ofis Müdürlüğü ile Finansal Taksirat Çağ Amirliği ekiplerince yapılan teknik ve fiziki takibin ardından, sabık 9 Eylül’de Datça, Menteşe, Bodrum ve Milas ilçelerinin yanı sıra İstanbul, İzmir, Ankara, Tekirdağ ve Gaziantep’te belirlenen adreslere senkronik ameliyat düzenlendi. Operasyonlarda holding sahibi Belma Kuvancı (39) ile M.Y. (36), Ö.S. (30), M.Ç (31), N.T.( 37), F.C. (43), G.C. (41), O Y.(35), M.G. (33), M F. (43) ve Y.K. (34) gözaltına makbuz. Adreslerde yapılan aramalarda çokça sayıda cali sigorta belgesi, düzme banka teminat mektupları, dolandırılarak alınan tapular, sahte diplomat kimliği, 2 tabanca ile 52 kurşun ele geçirildi. 6 ilde gözaltına alınan 11 kaka, Datça’dahi adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden aralarından holding sahibi Belma Kuvancı’nın bile bulunduğu 10’u tutuklandı, M.F. ise adli kontrol üzere azade bırakıldı.

İKİ ŞÜPHELİ ARANIYOR

Soruşturma kapsamında 2 kişinin henüz yakalanması üzere icraat sürerken, ayyarlık şebekesinin hedeflerine aldıkları kişilerin gayrimenkullerine değerlerinin haddinden fazla üzerinde tekliflerde bulunup, kaparolar ödeyerek, artan miktarları ise, ‘yurt dışından mal gelince ödeme yapacağız’ diyerek kandırarak dolandırdıkları belirlendi. Şebekenin bu yolla tahminî 50 milyon dolarlık vurgun yaptığı bildirildi.

Share: