7 bin 784 çandır hayvanı, otama edilerek doğaya bırakıldı

TARIM ve Orman Bakanlığı Huy Himaye ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce kurulan rehabilitasyon merkezlerinde, son 10 yılda değişik nedenlerle yaralanan 38 bin 631 yaban hayvanı, tedavi ve rehabilite edilerek, tabii ortamına bırakıldı. 2022’de ise 12 bin 596 yaban hayvanından 7 bin 784’ü, yeniden doğaya kazandırıldı. 1017’sinin tedavisi bitmeme ederken, 453 karışık hayvanı ise hayvanat bahçelerine yerleştirildi.

‘Av ve Melez Hayvanı Üretme Yeri ve İstasyonları ile Kurtarma Merkezlerinin Kuruluşu, Yönetimi ve Denetimi Üzerine Yönetmelik’ ve arsıulusal sözleşmeler uyarınca katıksız afat, kasaba sorunları, yaralanma ve iyesiz kalma üzere nedenlerle bakıma ve tedaviye muhtaç olan melez hayvanları amacıyla otama ve iyileştirme merkezleri kuruluyor. 2000’li yılların başlarında üniversiteler, hayvanat bahçeleri, şehremaneti ve sivil toplum kuruluşlarınca yapılan protokoller ile melez hayvanları tedavi edilirken, 2010 yılında bakanlığın kurduğu format devreye girdi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nca kurulan önce kurtarma ve iyileştirme merkezi olan Bursa Devlet Enerjik Melez Hayatı Kurtarma ve Iyileştirme Merkezi’nin hizmet vermeye başlaması ile otama ve iyileştirme henüz kapsamlı yapılmaya başlandı. Vekillik aracılığıyla gelişigüzel kesim müdürlüğü bünyesinde karışık hayvanı istirdat ve iyileştirme merkezi kurulması hedefi kapsamında şimdiye büyüklüğünde Afyonkarahisar, Bursa, Diyarbakır, Konya, Şanlıurfa, Mersin, Sinop, Kars, Van, Rize ve Hatay görünmek için 11 ilde istirdat merkezi nesir edildi.

10 YILDA 38 BİN 631 MELEZ HAYVANINA TEDAVİDKMP tarafından akıbet 10 yılda 38 bin 631 yaban hayvanı otama ve rehabilite edilerek natürel dirim ortamına bırakıldı. 2021 yılında muhtelif nedenlerle yaralanan, beis gören 8 bin 957 karışık hayvanının 5 bin 450’si otama edilerek, tekrar doğaya salındı. 2022 yılında şimdiye kadar 12 bin 596 çandır hayvanı doğada yanık ya bile güçten düşmüş yerine bulundu. Bunlardan 1017’sinin tedavi ve rehabilitasyon süreci bitmeme ederken, 7 bin 784 karışık hayvanı yeniden doğaya kazandırıldı. Doğaya dönemeyecek olan 453 aşılanmamış hayvanı ise zooloji bahçelerine yerleştirildi.Share: