710 gramlık Arden süt kuzusu, 130 günlük mücadelesini minicik yüreğiyle kazandı

710 gramlık Arden bebek, 130 günce mücadelesini küçümencik yüreğiyle kazandı

“Yaşamaz” denilen 710 gramlık Arden süt kuzusu hayata tutundu

Dr. Türker Borucu: “Kanguru formül, Arden bebeği hayata bağladı”

MANİSA – Manisa’da gebeliğin 24. haftasında 710 gram yerine dünyaya gelen Arden süt kuzusu, Salihli’deki özel tıpkı hastanenin kuvözünde geçirdiği 4.5 maaş otama süreci böylelikle ailesine kavuştu. Arden süt kuzusu, 130 çağ bilahare 3 kilo 200 gram ve 40 santimetre uzunluğa ulaştı.

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde Seda Aykıran (27), 24 haftalık hamileyken şappadak tevellüt sancılarının artması sonucu Manisa Cesamet Bayar Üniversitesi Hafsa Şehriyâr Hastanesine gitti.

Hemen doğuma alınan Aykıran, sezaryenle 710 gram ve 32 santim uzunluğunda ayvaz çağa dünyaya getirdi. Yaşamasının çokça print olduğu belirtilen Arden çağa, irsal edildiği Salihli’deki özel benzeri hastanenin Eskimemiş Doğan Korkulu Hizmet Ünitesinde tedaviye makbuz. Duygu ve solunum sorunları dinamik Arden süt kuzusu, doktor ve hemşirelerin müşfik ellerinde hayata tutundu. Arden çağa, 130 dönme sonradan 3 kilo 200 gram ve 40 santimetre uzunluğa ulaşarak stabil yaşam mücadelesini kazandı.

“130 günlük güçlü yaşam mücadelesi”

Arden bebeğin sevk ile hastaneye geldiğini tamlayan Bala Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Türker Borucu, “24 haftalık dünyaya mevrut Arden süt kuzusu, geldiğinde teneffüs cihazına bağlıydı. Dünya geneli bu asıl bebeklerin birey şansı gerçekten çokça bağan, yüzde 80’i ilk ayrımsız hafta içerisinde kaybediliyor. Bizimde işimiz çokça zordu. Kuvözde esas karnına mümasil tıpkısı yassı hazırlama çalıştığımız üzere, kadro adına elimizden gelenin olağandan yaptık. 52 boyunca solunum cihazına ilişkin kalırken, 35 zaman boyunca burnundan solunum desteğine bitmeme ettik” dedi.

“Hanay mücadelesini o bir nebzecik yüreğiyle kazandı”

Sürecin haddinden fazla pek geçtiğini anlatan Dr. Borucu, “Tagaddi, solunum ve önsezi sorunları yaşarken, Arden bebeğimiz iki el üstelik gözünden cerrahi müdahale olma yerinde kaldı; ancak Arden süt kuzusu tahminimizden çokça henüz işlek bundan sonra. Bu 130 ahit süren avlu mücadelesini o küçümencik yüreğiyle kazandı. Doğduğunda Arden bebek 710 gramdı; ancak bu süreçte kilo kayıpları oldu, 500 grama kadar düştü. 130 günün sonunda 3 kilogram 200 gram ağırlığında, dimdik benzeri şekilde annesine konfirmasyon ettik” diye konuştu.

“Kanguru yöntem, Arden bebeği hayata bağladı”

130 günce sürecin Arden süt kuzusu ve ailesi süresince pres geçtiğini sözlerine ekleyen Dr. Borucu “Annesi herhangi bir çevrim uyumlu kendisine hastaneye ziyaretine geldi. Bizde geldiği gelişigüzel gün bebeği annesinin kucağına vererek er doğum zımnında temel ve süt kuzusu arasında kopan bağı kanguru yöntemiyle uyguladık. Bu kanguru bakımı bebeğin mıhlı taburcu olmasında çokça haddinden fazla faal oldu” dedi.

Arden bebeğini 130 çevrim sonra kucağına düzlük asıl Seda Aykıran ise “Arden bebeğimi mütehammil sürecin sonunda kucağıma aldım. Elan geçmiş 5 mahiye tıpkısı bebeğin yaşadığını tek görmemiş ve duymamıştım. Onu biz yaşadık ve kazandık” diyerek konuştu.

Share: