84 yaşındaki hastanın burnundan 100 gramlık kütle alındı

Trabzon’da 84 yaşındaki Yüksek Ramoğlu’nun burnunda oluşan 100 gram ağırlığındaki kitle, Of Şevket Hastanesi’nde yapılan operasyonla alındı.

Of ilçesinde hareketli Üstün Ramoğlu, tahminî 2 yıl önce burnunda oluşmaya başlayan kitleyi önceleri önemsedi. Kitle yavaş yavaş büyümesine karşın Kovid-19 salgını zımnında hastaneye gitmeye çekinen Ramoğlu, zaman almakta ve dun bakmakta zorlanmaya başladı.

Ailesi ve çevresindekilerin telkinleriyle Of Cesamet Hastanesi’ne giden ve kulak koku alma organı boğaz uzmanı Operatör Dr. Erdal Rahman Köprücü ile görüşen Ramoğlu’nun tedavisine başlandı.

Ramoğlu, AA muhabirine, burnunda çıkan kitlenin büyümesinde kendisinin dahi etkisinin olduğunu söyledi.

Rahatsızlığının burnunda yangı şeklinde başladığını belirten Ramoğlu, “Burnumu kurcaladığım için amiyane ilerledi. Ruhsal namına insanı haddinden fazla etkiliyor. Çağ almakta kimi vakit ağırlık çekiyordum.” dedi.

Başarılı geçen ameliyatın arkası sıra sağlığına kavuştuğunu anlatan Ramoğlu, “Çevremdeki insanlar ‘Neden işler olmuyorsun, neyi bekliyorsun?’ diyorlardı. Çocuklarım İstanbul’da olmamı istedi. O devir tereddütte kaldım ve uzattık. Gereksiz yere ayrımsız maraza geçirdik. İnsanların buraya güvenmesi, tedavilerini, ameliyatlarını burada yaptırması lazım. Dışarıya gitmenin aynı anlamı namevcut bence. Doktorlarımıza güvenmemiz gerekiyor.” ifadesini kullandı.

“Hastanın uyumuyla güzel bire bir sinerji yakaladık ve kendisi sıhhatine kavuştu”

Cerrah Dr. Erdal Rahman Köprücü ise hastanın tahminî 3 ay önceki kendilerine başvurduğunu anlattı.

Hastanın burnundaki kitle nedeniyle ayrımlı tetkikler yaptığını aktaran Cerrah Dr. Köprücü, “Daha Çok yağ karakterli benzeri kütle olduğu yönünde doyum kıldık. Bunun işler ile alınması gerektiğini hastaya bildirdik. Hasta bize güvendi ve ameliyatımızı gerçekleştirdik. Rinofima (gül hastalığı) yahut fimotez roza isimli bir çor bu. Genelde hastayı çalışır fail ve iyileşmesi yumruk tedaviler var. Biz değişik şekilde derisini kaydırarak bu hastalığı iyileştirmeye çalıştık. Hastanın uyumuyla sunturlu bir görevdaşlık yakaladık ve kendisi sıhhatine kavuştu.” diye niteleyerek konuştu.

Burundan kısaca 100 gram civarında benzeri kıvılcım aldıklarına dikkati calip Köprücü, “100 gram dediğimiz dile dümdüz aynı madde ama burnunun ucunda bu ağırlıkla yaşadığını düşünürseniz gerçekte çokça niteliksiz değil. Araya pandeminin girmesi, insanların hastaneden korkması ve peçe ile bunun gizlenebilmesi bu kadar ilerlemesine sebep oldu. Er vakitte gelseydi kendisi ve bizim amacıyla daha konforlu ayrımsız faaliyetler olabilirdi.” dedi.

Of Çap Hastanesi Başhekimi Cerrah. Dr. Şaban Uysal dahi hastanın ameliyatı öncesinde tıpkı kıymetlendirme yapıldığını, hastanenin operasyon üzere muktezi beceri ve tıbbi donanıma akıllıca olduğunu belirlediklerini söyledi.

Operasyonun kalburüstü geçmesinde hastanın doktorla ilişkisinin önemine bel fail Uysal, “Haddinden Fazla şükür haddinden fazla bodur tıpkısı sürede az ayrımsız etki kalarak operasyon başarıyla gerçekleşti. Bu süreçte bizler birlikte bahtiyar olduk.” değerlendirmesinde bulundu.Share: