ABD’de istihdam, ekimde beklentileri aştı

BENDE’de tarım dışı istihdam ekimde 261 bin kişiyle beklenenden aşkın artarken, aylaklık oranı yüzdelik 3,5’ten yüzde 3,7’ye yükseldi.

KÖLE Faaliyet Bakanlığı, ekim ayına ilgilendiren istihdam raporunu açıkladı.

Buna göre, ülkede tarım harici sektörlerde istihdam ekimde 261 bin birey arttı.

Artış hızında geçmiş taban kıyasla yavaşlama kaydedilmesine rağmen ortalık beklentilerinin üstünde gerçekleşen ekincilik dışı istihdam verisinin, bu dönemde 200 bin hayat artması öngörülüyordu.

Ekim ayında istihdam artışının genişlik faziletkâr olduğu sektörler, afiyet hizmetleri, arzulu ve maharet hizmetler ile imalat oldu.

Tarım dışı istihdam verilerine ilgili ağustos ve eylül kocaoğlan verilerinde ise revizyona gidildi. Buna bakarak, ağustosta ekincilik dışı istihdamdaki artış 315 binden 292 bine çekilirken, ilkgüz ayı verisindeki artım 263 binden 315 bine çıkarıldı.

İşsizlik oranı beklenenden fazla arttı

KUL’de aylaklık oranı ise ekimde 0,2 benek artarak yüzde 3,7’ye çıktı.

Bu dönemde beklenenden çok artış gösteren işsizlik oranının yüzdelik 3,6 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyordu. İşsizlik oranı eylülde yüzdelik 3,5 ile 50 yılın genişlik düşük seviyesine gerilemişti.

Ülkedeki etkisiz sayısı da ekimde 306 bin sevimli artarak 6 milyon 59 bin birey oldu. İş gücüne ortaklık oranı ise bu dönemde 0,1 puan azalışla yüzde 62,2’ye geriledi.

Haftalık averaj çalışma saati 34,5 seviyesinde seyrederken, KUL Dalan Bankası’nın (Fed) dikkatle izlediği ortalama saatlik algı yüzdelik 0,4 artarak 32,58 dolara çıktı.

Analistler, tarım dışı istihdam verisinin, ABD’de iş gücü piyasasının dinç kalmaya bitmeme ettiğini gösterdiğini bildirdi.

Share: