AB’den Rusya’ya tayip

Avrupa Birliği (DENIZ) Dışişleri ve Asayiş Politikaları Faziletkâr Temsilcisi Josep Borrell, SU’nin, Ukrayna’nın engelleme altındaki bölgelerinde Rusya’nın düzenlediği referandumları ve sonuçlarını kınadığını açıkladı.

Faziletli Casus Borrell Ukrayna’nın obstrüksiyon altındaki bölgelerinde Rusya’nın düzenlediği referandumlara ilgilendiren yaptığı açıklamada, SU’nin, bu referandumları ve sonuçlarını kınadığını anlatım etti. Borrell, “AKARSU, yasadışı ‘referandumların’ düzenlenmesini ve bunların tağyir edilmiş sonuçlarını kınıyor. Bu, sistematik kayırıcı hakları ihlalleri beyninde Ukrayna’nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün benzeri apayrı ihlalidir. Zalim işgaline karşı çıkmaya ve direnmeye devam eden Ukraynalıların cesaretini ölçüm ediyoruz” dedi.

MICHEL: REFERANDUMLARI DE SONUÇLARINI DAHI TANIMIYORUZ Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel üstelik söz konusu referandumlara ait, “Düzmece referandumlar, dandik sonuçlar. Referandumları birlikte sonuçlarını de tanımıyoruz” ifadelerini kullandı. Mürekkep Milel (BM) Politik ve Hazar İnşası İşlerinden Mesul Genel Yazman Yardımcısı Rosemary A. DiCarlo birlikte Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada söz konusu referandumlara değindi. DiCarlo BM’nin, Ukrayna’nın egemenliğine, birliğine, bağımsızlığına ve yer bütünlüğüne ağız ağıza vabeste kaldığını yineleyerek, “Halkın iradesini desise ettiğini iddia ederken, ayrımsız devletin ayrıksı aynı devletin topraklarını cebren elde etme girişimine meşruiyet maskesi sağlamayı amaçlayan tek taraflı eylemler, uluslararası hukukta kanuni yerine kabul edilemez. Burada, BM’nin ait BM kararları göre uluslararası kabul görmüş sınırları zarfında Ukrayna’nın egemenliğine, birliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne tamamen bağlı kaldığını yinelememe cevaz verin” dedi.STOLTENBERG: DANDIK REFERANDUMLARIN HİÇBİR MEŞRUİYETİ YOKTURNATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg birlikte düzenlenen referandumların uluslararası hukukun yıldızlı bir ihlali olduğunu belirtti. Stoltenberg, evvel Ukrayna Çap Başkanı Volodimir Zelenski ile tıpkı telefon görüşmesi yaptığını rapor ederek, “Komutan Zelenski ile konuştum ve NATO müttefiklerinin Ukrayna’nın egemenliğine ve meşru sahabet hakkına verdiği desteğin sarsılmaz olduğunu degaje belirttim. Rusya’nın düzenlediği düzmece referandumların tek meşruiyeti yoktur ve arsıulusal hukukun açık tıpkı ihlalidir. Bunlar Ukrayna’nın topraklarıdır” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, İngiltere Defans Bakanlığı’nın Rusya-Ukrayna savaşına dayalı evvel yayınladığı istihbarat raporunda, Rusya Ihtişam Başkanı Vladimir Putin’in 30 Eylül’birlikte Ukrayna’nın engelleme altındaki bölgelerinin Rusya Federasyonu’na katılımını yöntemince zar edebileceği belirtilmişti. Açıklamada, “Başbuğ Putin’in 30 Eylül Cuma günü Zalim parlamentosunun seçkin iki meclisine de seslenme etmesi planlanıyor. Putin’in, Ukrayna’nın nehiy altındaki bölgelerinin Rusya Federasyonu’na katılımını yöntemince car etmek amacıyla bu konuşmayı yapması gerçekçi benzeri olasılık” denilmişti.

Share: