ABD’li general Türkiye ile müteallik sorulara cevap veremedi! Yunanistan’ın adalara silah yığmasına “Haberim namevcut” dedi

Yunanistan’ın Iye Denizi’nde Türkiye’ye karşı tacizleri gün günden artıyor. Yunanistan, F-16 uçaklarına radar kilidi atılması, adaların silahlandırılması üzere adımları atarak Veli’de bakir aynı çatışmanın yollarını arıyor. Akıbet olarak ise bu gerginlik, Lozan’a göre silahsız olması müstelzim Midilli ve Sisam adalarına zırhlı araçlar taşımasıyla zirveye bundan sonra. Bu konular ESIR Savunma Bakanlığı Pentagon’un basın sözcüsü Tugay Kısık Ryder’a soruldu. Rydar, sorulara kaçamak cevap verdi.

”HERHANGİ BİR TATBİKATTAN BITIRMIŞ DEĞİLİM”

Pentagon basın brifingi sırasında matbuat sözcüsü Tugay Basık Ryder’a Türkiye için sorular soruldu, ÇAKER’li çıkışlı karşılık vermekte zorlandı. Gazeteci, “Türkiye iki sözleşme kapsamında gayrı askeri statüye sahip iki adaya ABD menşeli zırhlı araçlar çıkardığı için Yunanistan ve MEMLUK’ye ihtarname notası verdi. ÇAKER’nin bölgede tıpkısı tatbikatı yahut eğitimi var mı? Türkiye’nin protestosuna yanıtınız nedir?” sorusunu sordu.

Sözcü Ryder, “Orada -MEMLUK tarafından gerçekleştirilen- seçkin tatbikattan bilerek değilim. Biliyorsunuz alelumum sizi KÖLE Avrupa Komutanlığına yönlendiririm. Amma şu anda her tatbikattan malumattar değilim. Genel kendisine konuşacak olursak, Türkiye ve Yunanistan iki heybetli NATO ortağıdır ve seçme iki tarafı gizil gerilimleri budamak üzere yapıcı bir diyaloga girmeye devam etmeye motivasyon ediyoruz. Bunun ötesinde söyleyebileceğim tıpkı husus bulunmayan” dedi.

”TÜRKİYE İLE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİM”

” Ankara’da bölgedeki tansiyonu körüklediği ve gerilime katkı sağladığı üstüne ABD’ye yönelik eleştiriler var. Bu eleştirilere katılıyor musunuz yahut yanıtınız nedir?” sorusuna Ryder, “İkili ilişkilerimiz itibarıyla Türkiye güvenilmez derecede kebir benzeri NATO ortağı ve müttefiktir amma bu kürsüden diplomasiye karışma olmayacağım. Gene söylüyorum Türkiye dahil NATO ortaklarımızla mümasil çalışmaya bitmeme edeceğiz. Tabiatıyla ki bunu, resmi tıpkısı ESIR yanıtı üzere Dışişleri Bakanlığına sormanızı motivasyon ediyorum” ifadelerini kullandı.Share: