Afyon gündem haberleri… Cumhur Reisi Erdoğan, Balaban Taarruz’un 100. Sene Dönümü Kutlamaları ve Afyonkarahisar Toplu Küşat Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Milletimizin lahut değerlerine vasıta uzatanlar, milletimizin kutsallarına taşlama edenler hem maşeri vicdanda hem üstelik hususiyet önünde adisyon vermekten paçalarını kurtaramayacaklar.” dedi.

Erdoğan, Yengi Meydanı’nda düzenlenen Nazik Saldırı’un 100. Sene Dönümü Kutlamaları ve Afyonkarahisar Şişko Açılış Töreni’ndeki konuşmasında, “Yegâne kavim, yegâne sembol, tek vatan, tek büyüklük” vurgusu yaptı.

Türk milletinin birliğini kimsenin bozamayacağını tamlayan Cumhur Reisi Erdoğan, “Milletimizin şerif değerlerine çevirici uzatanlar, milletimizin kutsallarına hakaret edenler hem toplumsal vicdanda hem da ülfet önünde hesap vermekten paçalarını kurtaramayacaklar.” dedi.

“Tarihi şahsiyetlerimiz ortada ayrımcılık yaparak fitne tüccarlığına yeltenen cali tarihçiler iz emellerini gerçekleştiremeyecekler.” ifadelerini kullanan Erdoğan, bir tane fırka faşizmi özlemiyle yanıp tutuşanların son 20 yıldır olduğu kabilinden gelecekte dahi hedeflerine ulaşamayacağına işaret etti.

Türkiye’nin şahlanışına zümre darp gayretlerinin milletle ve gençlerle boşa çıkarılacağını dile getiren Erdoğan, “Ecdadımızın bu topraklarda bıraktığı izleri strateji ederek, Türkiye’yi ahlakla, erdemle, adaletle, kardeşlikle büyütmeye devam edeceğiz.” dedi.

“Vatanımızın ciharıyek köşesindeki şehitliklerimiz alplık destanlarıyla komple”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afyonkarahisar’ın Halas Savaşı’nın simge şehirleri arasında meydan aldığını, topraklarının martir kanlarıyla yoğrulmuş verimli ayrımsız belde olduğunu belirterek, kentte 7 şehitlik bulunduğunu hatırlattı.

Gençlerden şehitlikleri mülakat ederek kitabeleri dikkatle okumasını isteyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Kurtkaya Şehitliği Kitabesi’ndeki göz yaşartıcı hikayeyi burada benimsemek istiyorum, Büyük Tecavüz 26 Ağustos 1922 günü sabahleyin 04.30’da başlamış ve iki saat içerisinde düşmanın hep tel örgüleri parçalanmıştır. Daha gün doğmadan zaferin önceki ışıkları Anadolu’da parlamaktadır. Başkumandanlık Karargahı’nın bulunduğu Kocatepe’ye tek argıt yeri olan Kalecik ve Kurtkaya bölgeleri Türk ordusu amacıyla çok önemlidir. Buraların ayrımsız zaman evvel alınması ve düşmanın bulunmayan edilmesi görevi henüz 24 yaşındaki Yüzbaşı Agah’a verilir. Yüzbaşı Agah, emrindeki 150 Mehmetçik ve Üsteğmen Feyzullah ile 2 bin 500 kişilik düşman tümenine saldırarak nazik tıpkı çekişme başlar. Hep çarpışmalar 27 Ağustos meridyen düzlemi saatlerine büyüklüğünde sürer. Antagonist saflarının içine büyüklüğünde eşkal Yüzbaşı Agah onlara korkulu zayiat verdirerek garp istikametine kaçmalarını sağlar. Şişman bir berkitme düz düşman birliği ile çarpışırken Yüzbaşı Agah, 100 Mehmetçik ve Üsteğmen Feyzullah ile alay malay şehit düşer. Geriye küsurat 50 Mehmetçik ve sağlamlaştırma kuvvetlerimizle antagonist bu kayran içerisinde tamamen bulunmayan edilir. Peki, yemeden içmeden Afyon’daki abideler değil, Kütahya’dan Çanakkale’ye büyüklüğünde vatanımızın dört bir köşesindeki şehitliklerimiz üstelik buna analog kahramanlık destanlarıyla doludur.”

Dünyanın 34 ayrımlı ülkesindeki 78 Türk şehitliğinin milletin türe, doğruluk ve özgürlük önünde verdiği mücadelenin sembolü olduğunu anlatım eden Erdoğan, Türkiye’nin dünyanın yer nazik şehitliği olduğunu belirtti. Reisicumhur Erdoğan, bu nedenle Türkiye’nin şüheda yurdu, Türk milletinin da şehitleriyle yaşayan benzeri ulus olduğunu vurguladı.

İstiklal Marşı’nın dizelerini okuyan Erdoğan, şehitlerden aldıkları ilhamla YANLIŞSIZ Parti’nin temellerini Afyonkarahisar’da attıklarını ve mutlu yürüyüşü başlattıklarını, 21 yıldır geceli gündüzlü demeden çalıştıklarını ve Türkiye’ye aşkla bakım ettiklerini anlattı.

Reisicumhur Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’ni yüceltmek, pekiştirmek, çağcıl medeniyetler seviyesinin üstüne söylemek üzere mücahede gösterdiklerini, milletin desteği ve duasıyla “aşılmaz” denilen engelleri aştıklarını kaydetti.

Milletin desteğiyle Türkiye’yi, bölgesinin projektör yıldızı haline getirdiklerini nâkil Erdoğan, Türkiye’yi seçkin alanda tarihi yatırımlarla tanıştırdıklarını belirtti.

(Sürecek)

Share: