Ağrı bilgelik: Ağrı’da işsiz alanların ekilmesi amacıyla bin 60 çiftçiye buğday tohumu dağıtıldı

Ağrı’üstelik, atıl alanlarda buğday yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması amacıyla bin 60 çiftçiye yüzdelik 50 hibeyle 530 titrem buğday tohumu dağıtıldı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı ve Dert İl Hususi İdaresi kaynaklarıyla finanse edilen, yüzde 50 hibeli yüzdelik 50 birlikte rençper katkılı “Işsiz Alanlarda Buğday Yetiştiriciliği Projesi” kapsamında TRT Park Yeri Alanı’nda program düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, bin 60 çiftçiye hep 530 ton buğday tohumu verildi.

Vali Osman Varol, burada yaptığı konuşmada, zirai alandaki desteklerinden kontekst Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ile Ekincilik ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’ye teşekkürname etti.

Pandemi döneminde dünyanın bir nice durumunda besin sıkıntısı yaşandığını ve Cumhur Reisi Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin bu süreci yer rahat atlatan ülkelerden olduğunu belirten Varol, şöyle konuştu:

“Biz, merkezi hükümetin verdiği desteklerin yanında İl Özel İdaremizin kaynaklarını dahi tarımsal alana kazandırmaya hız ediyoruz. Bugüne kadar bu şekilde birçok proje hayata geçirdik. Bugün bile İl Hususi İdaremizin Tarım ve Orman Bakanlığımızla iş birliği halinde 8 milyon liralık bütçeyle bin 60 çiftçimize 530 ton tohumun dağıtımını gerçekleştireceğiz. Amacımız, tembel kayran tutmak, benzeri metrekare toprağı birlikte abes tutmak. Kestirmece 2 almanak süreçte İl Özel İdaresi kaynaklarından ekincilik ve hayvancılığa harcadığımız mal 120 milyon lirayı geçmiştir.”

Varol, kentte hayvancılığı ve tarımı imar etmek amacıyla sakil çabalama gider ettiklerini anlatarak, bu zirai ürünlerde iri mahsul elde ettiklerini söyledi.

Balkı Belediye Reisi Müddeiumumi Sayan ise dokuma ve sanayinin yanı sıra çiftçilik ile hayvancılığı büyütmeleri gerektiğini anlatım etti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Engin’in üstelik müracaat yaptığı programa, İl Hususi İdaresi Umumi Sekreteri Erhan Tenekeci, ülke protokolü ve çiftçiler katıldı.

Share: