Ağrı haberi… Veca Dağı ‘ağlıyor’

‘TÜRKİYE’nin çatısı’ adına nitelendirilen Veca Dağı’nın zirvesindeki kapela buzulları, serencam yıllarda etkili olan küresel ısınma nedeniyle eriyor. Ağrı Dağı’nın ağladığını belirten dağcılar, bu aceleci erimeyle zirveye mail yerlerde cümudiye dereler oluştuğunu belirtti.

İran ve Ermenistan sınırında düzlük kayran Veca’nın Doğubayazıt ilçesi ile Iğdır ortada mevcut, 5 bin 137 metrelik yüksekliğiyle Türkiye’nin en efdal dağı olan Dert Dağı’nın buzulla ciltli zirvesi, temas geçen dönem eriyor. Seçkin yıl dünyanın dört bir yanından mevrut binlerce dağcı grubu ve turistin ağırlandığı Ağrı Dağı’ndaki buzulların hızla erimesi, tırmanış yapanların kamerasına yansıdı. Eriyen buzullar zımnında dağcılar, zirveye çıkmakta zorlandı. Dağdaki buzulların 10,2 kilometrekarelik alana ehil olduğunu belirten Aç Alpinist ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Beden Terbiyesi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Hekim Akademisyen Mustafa Bingöl, buzulların güneyden Ağrı Doğubayazıt’ta Öküz Deresi’ne, kuzeyden ise Iğdır Aralık’ta Tamu Vadisi’ne kadar uzandığını dile getirdi.

‘ZİRVEDEKİ BUZ HIZLI ERİYOR’Buzulların erimesinin genişlik iyi dağcılar yoluyla gözlemlendiğini ve bunu Ağrı Dağı’nın ağlamasına benzettiklerini kaydeden Bingöl, “Yıllardır görmediğimiz ayrımsız dekor ile karşılaştık. Dağın tepesindeki buzulların anında eridiğini görüyoruz. Ağrı Dağı’nda İnönü zirvesinin çabucacık altındayız. Bu sene havalar çokça yunak geçti. İlk kat İnönü zirvesinden hakeza çavlan kadar suyun aktığını görüyorum. 1998 yılından beri Dert Dağı’nın zirvesine tırmanıyoruz. İlk yol yüzeyde bu kadar suyun aktığını görüyoruz. Şu anda sabah saat 7 civarları erken ayrımsız saate bu suyu sarmak çok ilginç. Buda zirvedeki buzun çok acul eridiğini gösteriyor. 5 bin metrede buzullardan inanılmaz bire bir akarsu akıyor. Önceki yıllarda tığ bu sesi buzun ortamında duyuyorduk ancak yüzeyde böyle bir cereyan görmemiştik. 1998 yılında Balkı Dağı’na ilk tırmanışımı yaptım, inanılmaz forslu ayrımsız buzul vardı. Yıllar geçtikçe bu buzul erimeye başladı. 2022 yılındayız ve ilk kez Veca Dağı’nın zirvesinde lalettayin aynı akarsu akıntısını görüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Bingöl, buzulların bu çabukça erimesinin korkutucu olduğunu aktararak, eriyen dağın etrafındaki yaşam alanlarını ve doğayı birlikte çokça ızdırap etkilediğini belirtip, “Bu hızlı erimeden kontekst ara sıra baskın üstelik olabiliyor. Maatteessüf takkadak buzullar değil dünyamızı aceleci tıpkısı şekilde kaybediyoruz. Ayrımsız dakika önceki ahali ele verip, bu kaybın önüne geçmeliyiz yoksa yaşayacağımız eksantrik bire bir dünya namevcut” dedi.

Share: