Ağustos sıcakları bildirme haddinden fazla Cizrelileri bunalttı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde faal vatandaşlar amacıyla ağustos ayı dokunaklı sıcaklar nedeniyle print geçti.

Geçen ayın, 1970-2022 yılları arasındaki en sıcak üçüncü ağustos ayı olarak kayıtlara geçtiği Türkiye’de, arz efdal sıcaklık 47,4 olarak Cizre’de ölçüldü.

İlçede kavurucu sıcaktan bunalanlar klimalı ortamları ve hayalet alanları yeğleme ederken, en çok etkilenenlerin başında sarih alanda çalışanlar geldi.

“Hissettiğimiz flama 55-60 dereceyi buluyor”

Kale Mahallesi Muhtarı Mehmet Surguç, AA muhabirine, ilçede mahsus sıcaklığın termometrelerin gösterdiğinin çok üzerinde olduğunu söyledi.

Surguç, “Orak Ayı, ağustos ve ilkgüz aylarında Cizre’de gelgel sıcaklığı çokça yüksek derecelerde seyrediyor. Hissettiğimiz yalaz 55-60 dereceyi buluyor.” dedi.

Hava sıcak olduğu üzere esnafın öğle saatlerinden itibaren kepenk kapattığını, insanların da evlerinde dinlenmeye çekildiğini anlatan Surguç, şunları söyledi:

“Saat 17.00 kabilinden hava serinleyince esnaf kepenk açıyor ve insanlar o saatlerde alışverişe çıkabiliyor. Bizim gece hissettiğimiz flama batıdaki vatandaşların sıra hissettiği sıcaklık derecesi. Nitelik böyle olunca dahi insanlar klimalı ortamlarda ancak yaşamını sürdürebiliyor. Yaz aylarında burada klimasız tıpkı ortamda süregelmek neredeyse imkansız bire bir duruma geliyor.”

“Bu yıl ağustos ayı bizim için sıradan edisyon geçti”

Zindelik tesisatçısı İdris Bağdur de yaz aylarının genelde Cizre’de haddinden fazla yunak geçtiğini ancak bu sene hissettikleri sıcaklığın çok elan fazla olduğunu belirtti.

Özellikle inşaat sektöründe kemiksiz alanda çalışanların az çok zorlandığını dile getiren Bağdur, “Çekicilik çok ısıdam olduğu için çalışmalara ara vermek zorunda kaldık. Bu yıl ağustos ayı bizim amacıyla bayağı ağırlık geçti. 42 yaşındayım, hakeza bir flama görmedim.” dedi.

Bağdur, ilçede kliması yoksuz kişilerin yazı geçirmekte çokça zorlandığını dahi anlatım etti.

“Hamam havada çalışmak zorunda kalıyoruz”

Klima bakım izinli servisinde maharetli Güvenli Oyman ise bu sene Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nde yaz aylarının haddinden fazla sıcak geçtiğini belirterek, Cizre’nin ise ağustosta kaydedilen sunu yüksek sıcaklıkla rekor kırdığını anlattı.

Oyman, ilçede özellikle orak ayı ve ağustos aylarında hisse senedi yoğunluğu yaşadıklarını dile getirerek, “Çünkü vatandaşların kliması bozulunca sıcakta evlerinde duramıyorlar ve klima ustalarından müzaheret istiyorlar. Ustalar adına vatandaşların serin ayrımsız ortamda zaman geçirmesi üzere hamam havada hizmet etmek zorunda kalıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Klimalı ortamda çalışanların çok etkilenmediğini fakat degaje alanda evet dahi kapalı ortamda sıcağa maruz kalarak çalışanların mağduriyet yaşadığını dile getiren Oyman, gelgel sıcaklığının çok arttığı dönemlerde klimaların da ehliyetli gelmediğini anlattı.

Oyman, “Hava sıcaklığı 45 merhale ise hissettiğimiz 50 derecedir. Bu güneşte durulduğunda 60 dereceye kadar çıkabiliyor.” diyerek konuştu.

Esnaf Cemal Canoruç, kavurucu sıcakların mağduriyete hastalık olduğunu belirterek, hamam geçen aylarda vatandaşların tarih evlerinden hariç çıkamadığını, çoğu esnafın kepenk kapatıp evde evet üstelik serin yerde dinlendiğini belirtti.Share: