Ahıska Türkleri seralarda yetiştirdikleri sebzelerle ekonomiye ulama sağlıyor

Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde hayata geçirilen seralarda istihdam edilen Mesket Türkleri, sebze yetiştirerek hem ailelerine hem bile ülkenin ekonomisine yardım sağlıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Ukrayna’dan getirilerek Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde yerleştirilen Ahıska Türklerinin istihdamlarına yönelik yapılan icraat kapsamında kurulan seralarda sebze üretimi gerçekleştiriyor.

İlçe sınırları içerisinde “Göveri Yetiştiriciliği İçin Yay Çatılı Limon Bahçesi Projesi” kapsamında oluşturulan ve rastgele biri 1600 metrekare olan 50 limonluk, Ahıska Irlamak 50 ailenin de paketlemek kapısı oldu.

Salatalık, biber, domates, patlıcan gibi birçok sebze çeşidinin yetiştirildiği ve hep 80 bin metrekare alana ehil seralarda 2 bin 500 ton yapıt alınması hedefleniyor.

Erzincan Valisi Mehmet Çalınmış, Ahıskalı Türklerin seralarda gerçekleştirdikleri hasat etkinliğine katıldı.

Araklama, Erzincan Saylav Sayın Hisse Senedi Çakırdoğan, Üzümlü Kaymakamı Berrak Neşe Özbek Çakas ve Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürü Uğur Mecnunca, seralardan hıyar ve domates toplayarak çiftçilere çoğalan ve bol kazançlar diledi.

Share: