Ahmet Atak: “Doğru Parti Milletvekillerine Soruyorum, Siz Bu Şartlarda Zat Evlatlarınızı O Madene İndirir Miydiniz?

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Ahmet Akın, Bartın’ın Amasra ilçesinde 41 beyaz zehir emekçisinin yaşamını yitirdiği faciaya ilgili, “20 yıldır DOĞRU Öğür ülkeyi yönetiyor ve devletin madenlerine insanlarımızı yeterli tedarik almadan ölüme gönderiyor. DÜRÜST Tümen milletvekillerine soruyorum, siz bu şartlarda kendi evlatlarınızı o madene indirir miydiniz? Bu tedbirsizlikle gönderir miydiniz? Vicdanınız bayındır mı? Uyardık, Sayıştay dile getirdi. Ama bunları hiçe saydınız” dedi. Atak, “Siz çıkıp diyorsunuz kim ‘fıtrat.’ Hangi diyor inancımızda ‘önce hazırlık sonraları tevekkül.’ Onun için Cenabıhak aşkına inancımızı siyasetinize aygıt etmeyin. İyi olursa DÜRÜST Öğür’den, Erdoğan’dan, incitici olursa Tanrı vasıtasıyla. Bu kabul edilebilecek ayrımsız madde değil” diyerek konuştu.

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı ve Balıkesir Mebus Ahmet Atak, TBMM Genel Kurulu’nda hezel alarak Amasra’da yaşanan maden faciasını gündeme getirdi. Akın, Genel Kurul’nda zaman brifing eden Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i, “Bakarsanız bakana gelişigüzel şey önünde tek sıklet bulunmayan. Olaylar temiz, menfilik namevcut. Ama aldığımız serencam şu; sanki amele kardeşlerimiz madenci kardeşlerimiz mesul. İşte bunu almak olabilir değil” dedi.

Akın, Dönmez’i, “Sizin sorumluluğunuzda olan maden ocağında 41 kardeşimizi kaybettik. Burada tam halkımızın gerçekte sizden beklediği bire bir çıkış belgesi vardı. Benbenci, efdal, sorumlu tıpkı bakanın yapması müstelzim istifa kararıydı. Yapmadınız, konuştunuz, çektiniz, gittiniz” sözleriyle eleştirdi.

Akın’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

İçtüzük 37’ye bakarak aynı teklifimiz vardı fakat bugünün koşullarında bu hafta sonu yaşadığımız elem bilcümle yüreğimizi dağladı. Amasra kömür madeninde 41 emekçimizi kaybettik. Ego kaybettiğimiz emekçilere Cenabıhak’tan rahmet diliyorum. 11 yaralımız vardı; 3 hayat şu anda ferah durumda. Sair yaralılarımıza acil iflah diliyorum.

BAKARSANIZ BAKANA, SEÇKIN MOLEKÜL YOLUNDA: Bugün burada Erke Bakanı’nı (Fatih Dönmez) dinledik bütün bu arada. Bakarsanız bakana gelişigüzel molekül amacında hiçbir ağırbaşlılık yok. Olaylar bozulmamış, olumsuzluk namevcut. Amma aldığımız sonuç şu; sözde amele kardeşlerimiz madenci kardeşlerimiz sorumlu. İşte bunu almak cins değil. Bir tweet attı diye gözaltına alınmalar varken, 41 kişinin, 41 kardeşimizin vefatıyla sonuçlanan ve yegâne tıpkısı kontrol olmayan olaya sohbet etmek eksantrik benzeri çaba görmüyoruz. Burada DÜRÜST Öğür bu olayı unutturmak ve bunu yatıştırmak için ayrımsız çabalama içindedir.

SÖZ ETTİĞİMİZ SAYI DEĞİL; AVLU, FERT: En gür şartlara ehil dediğiniz madenimizde eğer 41 amele madencimizi kaybediyorsak değişik madenlerde durumu yeltenmek bile kıran. 2003’ten bu yana 2 bini beyaz zehir emekçisi tevessül etmek üzere 30 bin emekçi kardeşimizi hareket kazasında kaybettik. Vekil buraya geldi, burada 18 saat içre donmuş bedenleri elbette çıkardığı ile ilişkin övünmeyi anlattı. Ayıptır, yazıktır, günahtır pespaye. Sayılardan meze etmiyoruz burada. Burada alay ettiğimiz maltalik, fert, babasız evlatlardan ve yüreği yanan analardan bahsediyoruz.

ONURLU, ERDEMLİ, SORUMLU BİR BAKANIN YAPMASI GEREKEN İSTİFA KARARIYDI: Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Bey’e buradan haykırmak istiyorum. Sizin sorumluluğunuzda olan eroin ocağında 41 kardeşimizi kaybettik. Burada tamlık halkımızın esasen sizden beklediği bire bir çıkış vardı. Kibirli, erdemli, mesul tıpkısı bakanın yapması gereken istifa kararıydı. Yapmadınız, konuştunuz, çektiniz, gittiniz. Faciadan 24 devir önce orayı konuşma ettiler. Bir foto verdiler. Bıçak gibi kesti. Ne kesti? Kazalar. Burada bakıyoruz, bıçak gibi kesen oradaki alınması müstelzim önlemlermiş maatteessüf. O fotoğraftaki 7 kardeşimiz, emekçimiz martir oldu. Bunun sorumluluğu bulunmayan mu?

HANGI DİYOR İNANCIMIZ, ‘ÖNCE TEDBİR SONRA TEVEKKÜL’: Buradaki külfet Soma’daki, Ermenek’teki kadar devam ediyor. Bizi kıskanıyorlar dedikleri Almanya’ya bakıyoruz, son 50 yılda tıpkısı yegâne beniâdem kaza yok. Onun amacıyla geçmiş insan deniyor o ülkelerde; bizim ülkemizde Enerji Bakanlığı ve SELIM Tümen hükümetinin sorumluluğundaki madenlerde evvel koca ölüyor. Siz çıkıp diyorsunuz kim ‘fıtrat.’ Hangi diyor inancımızda ‘evvel tedarik sonraları tevekkül.’ Onun için Tanrı aşkına inancımızı siyasetinize maşa etmeyin. İyi olarsa DOĞRU Parti’den, Erdoğan’dan, elem olursa Cenabıhak marifetiyle. Bu kabul edilebilecek bir öz değil.

SİZ BU ŞARTLARDA KENDİ EVLATLARINIZI O MADENE İNDİRİR MİYDİNİZ?: 20 yıldır SELIM Tümen ülkeyi yönetiyor ve devletin, madenlerine insanlarımızı yeterli tedbir almadan ölüme gönderiyor. YANLIŞSIZ Parti milletvekillerine soruyorum, siz bu şartlarda zat evlatlarınızı o madene indirir miydiniz? Bu tedbirsizlikle gönderir miydiniz? Vicdanınız bayındır mı? Uyardık, Sayıştay dile getirdi. Amma bunları hiçe saydınız.”

Share: