Ailenin sonuç demirci ustası yaşına karşın dede mesleğinden kopamıyor

Bingöl’ün Solhan ilçesinde yaşayan 79 yaşındaki hamam demir ustası Temiz Ayçeman, ağabeyinin ebedî uyku etmesinin arkası sıra ailesinde ağababa mesleğini tek başına yaşatmaya çalışıyor.

Sıcak demir ustası dedelerinin 1920 yılında Zinde ilçesine mecbur Çaytepe köyünden göç ederek Solhan’a yerleşmesiyle Ayçeman ailesi mesleğini bu ilçede sürdürdü.

63 almanak ustası ve ağabeyi Agit Ayçeman ile demircilik özne Nur Ayçeman, ağabeyinin güzeşte sene 95 yaşında vefat etmesinin arkası sıra mesleği yegâne başına sürdürmeye başladı.

En büyük destekçisini kaybetmesine karşın mesleğini bırakmayan Ayçeman, herhangi bir dönme Boğlan Mahallesi Görüşme Caddesindeki iş durumunda çalışıyor.

Hasta ve yaşlı olması nedeniyle ciddi işlemler yapmayan Ayçeman, yıllardır elinden düşürmediği çekiçle ateşten çıkardığı demiri dövmeye devam ediyor.

Ailelerinde bu mesleği devam ettirecek kimse olmadığı amacıyla kendisinden bilahare hisse senedi yerinin kapanacağı düşüncesiyle yüreğinin burkulduğunu tamlayan Aydın Ayçeman, AA muhabirine, demirciliği babasından ve ağabeyinden öğrendiğini söyledi.

Mesleği babalarından devraldıklarını dile giren Ayçeman, ağabeyinin geçen yıl emrihak etmesinin peşi sıra tek kaldığını tabir etti.

“Bu iz benim hayatım oldu”

Hastalıklarının başladığını ve biricik başına çokça zorlandığını anlatan Ayçeman, şöyle konuştu:

“Ağabeyimle gelişigüzel bu işe başladım. Halen devam ediyorum. Tümce bu mesleği yapamıyor ben de bu mesleği sürdürüyorum. Bu çığır benim hayatım oldu. Çalışmayı seviyorum ama bir tane başına ve hasta olmam nedeniyle print. Mesleğimizi sürdürecek kimse bulunmayan. Oğlum öğretmen, o dahi yapamıyor.”

Ayçeman, “Her dolaşma hareket namına geliyorum amma aşkın gelişim bulunmayan. Vaktiyle ağabeyimle birlikte dahra, teber yapıyorduk. Şimdi bir tane yapamıyorum. Yaşadığım sürece işime devam edeceğim amma benden sonra kimesne bulunmayan.” ifadelerini kullandı.Share: