AKADEMİSYENLER, AVOKADONUN KİTABINI YAZDI

ERDEMLI azık değerleri ve biyoaktif bileşikleri ile beslenmede eke düz tutan tropik meyve avokadonun, tarladan sofraya yolculuğu tıpkısı kitapta toplandı.

Topkapı Üniversitesi Gastronomi ve Aş Damı Sanatları Akademisyen Prof. Dr. Birol Tırsmak ve Alanya BÜTÜN Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Dr. Esra Mankan’ın editörlüğünü yaptığı avokado kitabının tanıtım toplantısı, Alanya Belediyesi Aş Damı- Hars Evi’nde gerçekleştirildi. Lansman toplantısına Alanya BÜTÜN Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Rauf Sadullahoğlu, Alanya Belediyesi Belde Dulda Müdürü Aşk Çapar, Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tedris Üyelerinden Doç.Dr. Burak Saltuk, Prof.Dr. Atılgan Acar, Doç.Dr Bağımsız Röfle ve Avokado Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen katıldı.

ALANYA ÖNEMLİ BİR DESTİNASYON

Kitabın tanıtım toplantısında açılış konuşmasını Dr. Esra Mankan yaptı. Alanya ilçesinin tropik meyveleriyle hele Alanya avokadosuyla son etap eke bire bir destinasyon olduğuna aksan yapan Dr. Mankan, ‘Biz Gastronomi ve Aş Damı Sanatları Bölümü olarak sonuç derece etkin ayrımsız bölümüz. Genel kendisine sahada ehlivukuf olan isimleri üniversitemize davet ediyoruz. İlk ilkin Avokado Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen’in üniversitemize gelmesi ile kitabın yazım aşaması başladı. Sayın Hilmi Sevilgen, bize avokado ile ilgilendiren ayrımsız pusula barı önerisini getirdi. Bizler paydaşlarımızın fikirlerine çokça önem veriyoruz. Bölümümüzdeki arkadaşlarımızla tıpkısı toplantı yaptık. Prof. Dr. Birol Tırsmak hocamız ile da konuyu müracaat ettik. Bu şekilde Alanya HEP Üniversitesi’nin yazarları ile çokça güzel ayrımsız mesai ortaya daha çok dedi.

AVOKADO KİTABI TÜRKİYE’DE BİR İLK

Avokado kitabının bilimsel esas niteliği taşıdığını, bu anlamda Türkiye’da alanında yazılan önce tezkere olduğunu söyleyen Dr. Esra Mankan, ‘Biz gastronomi bölümü yerine paydaşlarla görüşmeye ehemmiyet veriyoruz. Tarladan tabağa olan bu anlayışta; öğrencilerimizin toprağa basmasını, öğrencilerimizin avokadoyu dalından koparıp ürünün elbette yetiştiğini öğrenmesini, sonrasında da tabaklarda sunmasını istiyoruz. Bu çokça iri benzeri proses. Zımnında tamlık paydaşlarımızla rastgele hafta toplantılar yaptık. Bu kitabın basım aşamasında bizlerden desteğini esirgemeyen üniversitemizin mütevelli heyetimize, genel sekreterimiz Ilkbahar Sivri’ye, Alanya Belediyesi’ne, paydaşlarımıza ve tam himmet arkadaşlarıma, değerli hocalarımıza ve Avokado Birliği Başkanı Sayın Hilmi Sevilgen’e teşekkürname ederim ifadelerini kullandı.

‘GASTRONOMİ VE BESLENMEDE TREND OLDU’

Alanya’üstelik hakeza bire bir çalışmayı gerçekleştirdikleri için gelgelli olduklarını belirten Prof. Dr. Birol Saygı ise ‘Tropik meyvelerden başlayıp, avokadonun işlenmesine büyüklüğünde değme aşamada çok değişik konuları ayrımsız hep halinde veriyoruz. Bu içeriği planlarken alelhusus buna ilgi ettik. O yüzden pir ve son paye hayır tıpkı pusula. Avokado, akıbet yıllarda gastronomi ve beslenmede trend olan, yeğleme edilen aynı kâr. Türkiye’de tüketicinin avokadoya cebin eğilimi arttı. Avokadonun kumanya içeriğine baktığınızda inanılmaz faydaları var. Bu yüzden bu meyvenin tanıtılması çokça yüce. Bu kitapta tarladan sofraya bilcümle aşamalar ayrımsız zincir halinde anlatıldı. Herkes kendi bakışına ve beklentisine göre birçok şeyi bu kitapta bulabilir. Türkiye’deki avokado üretiminin yüzde 75’i Alanya’birlikte gerçekleşiyor ifadelerini kullandı.

KİTABA KATKI VEREN AKADEMİSYENLER

Kitaba ulama veren akademisyenler ise şöyle; Topkapı Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Akademisyen Prof.Dr. Birol Istinkâf Etmek, Alanya BÜTÜN Üniversitesi Gastronomi ve Aş Damı Sanatları Kürsü Başkanı Dr. Esra Mankan, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Gastronomi ve Aş Damı Sanatları Öğretim Üyesi Doç.Dr. Manolya Yapıt Öner, Alanya BILCÜMLE Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Tedrisat Üyelerinden Prof.Dr. Mehmet Durdu Öner, Prof.Dr. Haluk Hamamcı, Dr. Zehra Kayaç, Selma Lubabe Erdoğan, Öğretim Görevlisi İlkay Elmacı, Öğretim Yardımcısı Tamer Taşçı, Öğretim Yardımcısı Erman Çıban, Araştırma Görevlisi Erdi Ermiş, Öğretim Görevlisi Songül Güdücü, Kalabalık Üniversitesi Gastronomi ve Aş Damı Sanatları Araştırma Görevlisi Samet Fert Aksu.Share: