AKARSU Dış İlişkiler Servisi’nden Türkiye-Libya Uzlaşma Muhtırası Açıklaması: Bölgesel İstikrara Engel Verebilecek Eylemlerden Sakınılmalı

DENIZ Dış İlişkiler Servisi, Türkiye ve Libya arasında imzalanması öngörülen hidrokarbon ve bahir yetkilerinin sınırlandırılmasına ait anlaşmalar karşı, “Yeni anlaşma henüz kamuoyuna açıklanmadı. İçeriğine henüz aşkın aleniyet getirilmesine ihtiyaç var. Lehçe istikrara beis verebilecek eylemlerden sakınılmalıdır” açıklamasını yaptı.

AKARSU Dış İlişkiler Servisi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Libya Dışişleri Bakanı Najla Mangoush ile zaman düzenlediği eş basın toplantısında iki mevki arasında hidrokarbür ve bahir yetkilerinin sınırlandırılması hakkında kullanılmamış anlaşmaların imzalanacağını duyurması üstüne izah yaptı. Izah şöyle:

” Avrupa Birliği, Türkiye ve Libya Ulusal Uyuşma Hükümeti’nin, Akdeniz’deki deniz mezuniyet alanlarının sınırlandırılmasına ait 2019 Türkiye-Libya Anlaşma Muhtırası’na dair yerine hidrokarbonlar üstüne bire bir konvansiyon imzaladığına ilişik açıklamaları dikkate alıyor.

DENIZ, bu Mutabakat Muhtırası üzerindeki tavrının Antrakt 2019’da Avrupa Konseyi marifetiyle celi aynı şekilde belirtildiğini ve değişmediğini anımsatır: 2019 Türkiye-Libya Uyuşma Muhtırası üçüncü devletlerin emir haklarını ihlal ediyor, Deniz Hukuku ile bağdaşmıyor ve üçüncü devletler amacıyla türel her akıbet doğuramaz.

Eskimemiş kesim henüz kamuoyuna açıklanmadı. İçeriğine henüz fazla mesafe getirilmesine gerekseme var. Lehçe istikrara zarar verebilecek eylemlerden sakınılmalıdır.”

Share: