Akciğer kanserini yenen hastadan “sigarayı ve alkolü bırakın” çağrısı

Kırıkkale’da uzun müddet sigara ve etil alkol kullanımına ilişkin yakalandığı akciğer kanserini yenen 62 yaşındaki Sezai Keder, kullananlara sigara ve alkolü salıverme çağrısında bulundu.

Sezai Endişe, AA muhabirine, 2019 yılında zatürre teşhisiyle Kırıkkale Üniversitesi (KKÜ) Tababet Fakültesi Hastanesine yattığını arkası sıra akciğer kanseri teşhisi konulduğunu söyledi.

Sonraki süreçte benzeri hastanede işler edildiğini, geçmiş Allah’ın bilahare birlikte doktorların sebebiyle akciğer kanserini yendiğini anlatan Endişe, “Hastalığı önce maneviyat, zinde dirim ve yaman ürünlerinden ırak durmak kaydıyla atlattım. Öncesinde kestirmece 40 sene etanol aldım, 50 yıl sigara kullandım. Hele sigarayı çokça kullandım, zaman zaman 3 paket içtiğim günler oldu. Pazarcılık yapıyordum, bütün dışarıda çalıştım.” diyerek konuştu.

Endişe, insanlara sigara ve alkol kullanmamaları tavsiyesinde bulunarak, bu hastalıkta moralin dahi çok mefret olduğunu aktardı.

İnsanların sağlıkları için doktorların uyarılarını dahi dikkate almaları gerektiğine dikkati çekici Keder, “Bütün hocalarıma çokça teşekkürname ediyorum. Şu anda sağlığım çokça iyi, delecek gibiyim. Koşarım, yürürüm. Şu anda benim canımı acıtacak aynı hastalığım yok.” dedi.

Endişe’un tedavisini gerçekleştiren KKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Vukuf Dalı Başkanı Doç. Dr. Yakın Sarp bile akciğer kanserinin hem kadınlarda hem de erkeklerde tanıdık mefret benzeri amansız hastalık türü olduğunu belirtti.

Farkındalık oluşması için teşrinisani kocaoğlan boyunca hastalıkla ilgili etkinlikler düzenlendiğini tabir fail Dik, şöyle konuştu:

“Akciğer kanseri, ölümlerde bir numara sırada olan tıpkısı amansız hastalık türü. Akciğer kanserinde hem ölümleri azaltmaya hem farkındalık oluşturmaya hem dahi tedavilerimizi yapmaya çalışıyoruz. Tabi ki değme hastalıkta olduğu gibi bunda da er teşhis haddinden fazla yetişkin yer tutuyor. Erken teşhisle birlikte akciğer kanserini oluşturacak tıpkısı topluluk faktörlerden de ırak durmak gerekiyor. Sigara ve kötü maddelerinde ırak durmak en heybetli yardımcı etken. Beslenme bile bu aşamada makro tıpkısı faal.”

“İmmünoterapi tedavisi eke tıpkı rütbe yapılanma etti”

Yalçın, akciğer kanseri tedavisinde kemoterapinin kocaman meydan tuttuğunu anlattı.

Yaklaşık 10 yıldır bile hedefe müteveccih tedaviler uyguladıklarını dile getiren Yalçın, “İmmünoterapi ile hastanın bağışıklık sistemi üzerinden ağırlık ederek tümörün küçülmesine ve yok edilmesine yönelik tıpkısı bando tedavilere başladık. Yine telkih tedavilerini birlikte uyguluyoruz. İmmünoterapi tedavisi, bizim üzere çok koskocaman ayrımsız mertebe oluşum etti. Yeni tedaviler kıtipiyoz hastalar amacıyla büyük fırsatlar doğuruyor.” dedi.

Yalçın, Sezai Endişe’un dahi sigaraya sınırlı gelişmiş akciğer kanserine yakalandığını belirterek, hastasının er teşhisle ameliyatın arkası sıra tamamlayıcı tedaviler ve sigarayı bırakması sayesinde hastalığı atlattığını dile getirdi.

Share: