Amasya’da hoca ve öğrenciler afet bölgesi üzere hıfzıssıhha malzemesi üretiyor

Amasya’nın Merzifon ilçesinde ortaöğretim öğrencileri ve öğretmenlerince depremzedeler üzere hijyen malzemesi üretiliyor.

Mithatpaşa Mesleki ve Maharet Anadolu Lisesinde fahri hoca ve öğrenciler, Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra depremzedelere yüklenmek amacıyla harekete geçti.

Okulda geçtiğimiz yıl kurulan hijyen ürünleri atölyesinde üretilen çamaşır suyu, çepel deterjanı, dezenfektan, nakit umum sabunu, kolonya kabilinden temizlik malzemeleri, Merzifon Kaymakamlığı koordinesinde yer sarsıntısı bölgelerine gönderiliyor.

Okul müdürü Mecbur Turan, AA muhabirine, depremin ardından yüreklere düşen acıyı yetişek camiası namına paylaştıklarını, yaraları kabul etmek için herkesin benzeri şeyler yapma gayretinde olduğunu söyledi.

Öğretmenlerle, depremzedeler için neler yapabileceklerini konuştuklarını, sadece üretime başladıklarını anlatım Turan, “Okulumuzda hijyen malzemeleri üretilmekte. Depremin çabucacık arkası sıra öğretmen ve öğrencilerimizle muadele yapıp, yer sarsıntısı bölgesine saflık malzemesi gönderdik. Üretimimiz devam ediyor.” diye niteleyerek konuştu.

Kimya öğretmeni Erhan Öncü ise öğrencileriyle ahali ele vererek, hijyen malzemesi üretip, hareket bölgesine gönderdiklerini belirtti.

Depremzedeler ile görevlilerin hıfzıssıhha ürünlerine gerekseme duyduğuna belen eden Simge, “Çamaşır suyu, düzensiz deterjanı, dezenfektan, likit sabun, kolonya kadar bir nice kovanlık ürünü üretiyoruz. Şu anda öğrencilerimizle alay malay zelzele bölgesindeki saffet malzemesi ihtiyacını buyurmak amacıyla üretim yapıyoruz. Depremzedeler için elimizden mevrut yardımı yapmaya çalışıyoruz. Üzerimize hangi görev düşüyorsa yapmaya hazırız. Ürettiğimiz ürünlerden müzaheret tırına yükleyerek gönderdik, göndermeye de devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kimya Teknolojisi Alanı öğrencilerinden Umut Hezel ise yer sarsıntısı sonrası gönüllü adına okullarındaki hıfzıssıhha malzemesi üretimine katıldığını, elinden geldiğince üretime bindi olmayı sürdüreceğini kaydetti.

Share: