Amasya’da Konuşma Barajı’na 100 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı

Amasya’da bu sene 100 bini Görüşme Barajı’na tevessül etmek üzere 850 bin balık çocuk su, akmaz ve barajlara bırakıldı.

Suluova ilçesinde hareketlilik gösteren Yedikır Su Ürünleri Istihsal İstasyonu’nda yetiştirilen çocuk sazanlar, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan, Amasya İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin ve Mülakat Belediye Başkanı Mehmet Uyanık vasıtasıyla düzenlenen törenle suya salındı.

Vali Masatlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suluova’da üretimi yapılan balıkların Türkiye’nin birçok ilinde kâin göl ve barajlara salındığını söyledi.

Söz konusu istasyonda 9 milyon sazan balığı yavrusu üretildiğini anlatan Masatlı, şunları söyledi:

“Amasya, ekincilik ve hayvancılığın kilolu kendisine yapıldığı tıpkı ilimiz. Akıbet 2 yılda buna bire bir da su ürünlerini eklemiş bulunuyoruz. Su ürünleri üretim istasyonumuz, geçen yıl Çap Akarsu İşlerinden, Tarım İl Müdürlüğümüze devredildi. İstasyonumuzda başta sazan ve Mersin Ağacı balığı yavrusu doğmak için muhtelif enva yetiştirilmeye başlandı. Geçen yıl 4 milyon olan sazan yavrusu üretimi, bu sene 9 milyona yükseldi. Amasya’da yetiştirilen 9 milyon bala balık, 13 ilde suya bırakıldı. İlimizde ise 100 bini Görüşme Barajı’na girmek için 850 bin çocuk balığı sularımıza bıraktık.”

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz ise hedeflerinin, Cumhuriyet’in 100. yılında 100 milyon çocuk balığı akarsu ile buluşturmak olduğunu belirtti.

Türkiye’nin çupra ve levrek yetiştiriciliğinde dünya lideri olduğuna dikkati çekici Yılmaz, “2021 yılında Türkiye’üstelik, 73 ilde 903 kaynağa 65 milyon bala balık bıraktık. 2022 yılında hele kendimize henüz iri tıpkı meram koyduk. 84 milyon balık, bütün hamur ve barajlara bırakılacak. 2023 hedefimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla 100 milyon yavru balığı suyla buluşturmak. Biz çupra ve levrek yetiştiriciliğinde dünya birincisiyiz, alabalıkta ise acun ikincisiyiz. Aşağı bu büro bizim üzere yıldızı parlayan bir kısım.” dedi.

Yılbaşından bu yana Yedikır Akarsu Ürünleri Üretim İstasyonu’nda yetiştirilen 9 milyon bala balık, Tarım ve Orman Bakanlığının “Akarsu Kaynaklarını Balıklandırma Projesi” kapsamında Amasya, Çankırı, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Kalaba, Sinop, Samsun, Sivas, Trabzon, Tokat ve Yozgat’taki 178 akarsu kaynağına bırakıldı.

Share: