Amasya’da sarıklı ve öğrenciler afet bölgesi için hıfzıssıhha malzemesi üretiyor

Amasya’nın Merzifon ilçesinde lise öğrencileri ve öğretmenlerince depremzedeler amacıyla hijyen malzemesi üretiliyor.

Mithatpaşa Mesleksel ve Maharet Küçük Asya Lisesinde gönüllü hoca ve öğrenciler, Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra depremzedelere müzaheret etmek için harekete geçti.

Okulda geçtiğimiz yıl kurulan hıfzıssıhha ürünleri atölyesinde üretilen çamaşır suyu, kalıntı deterjanı, dezenfektan, sıvı ahali sabunu, kolonya kadar temizlik malzemeleri, Merzifon Kaymakamlığı koordinesinde deprem bölgelerine gönderiliyor.

Okul müdürü Mecbur Turan, AA muhabirine, depremin ardından yüreklere sakıt acıyı terbiye camiası kendisine paylaştıklarını, yaraları soldurmak üzere herkesin ayrımsız şeyler yapma gayretinde olduğunu söyledi.

Öğretmenlerle, depremzedeler üzere neler yapabileceklerini konuştuklarını, vakit kaybetmeden üretime başladıklarını tabir Turan, “Okulumuzda hıfzıssıhha malzemeleri üretilmekte. Depremin aceleten arkası sıra hoca ve öğrencilerimizle kardeşlik yapıp, zelzele bölgesine katışıksızlık malzemesi gönderdik. Üretimimiz bitmeme ediyor.” diyerek konuştu.

Kimya öğretmeni Erhan Alem ise öğrencileriyle umum ele vererek, hıfzıssıhha malzemesi üretip, deprem bölgesine gönderdiklerini belirtti.

Depremzedeler ile görevlilerin hijyen ürünlerine gerekseme duyduğuna bel fail Bayrak, “Çamaşır suyu, yapışkan deterjanı, dezenfektan, sıvı sabun, kolonya gibi bir nice kovanlık ürünü üretiyoruz. Şu anda öğrencilerimizle gelişigüzel deprem bölgesindeki saffet malzemesi ihtiyacını temizlemek üzere istihsal yapıyoruz. Depremzedeler için elimizden mevrut yardımı yapmaya çalışıyoruz. Üzerimize ne fariza düşüyorsa yapmaya hazırız. Ürettiğimiz ürünlerden arkalama tırına yükleyerek gönderdik, göndermeye üstelik bitmeme edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kimya Teknolojisi Alanı öğrencilerinden Imge Meze ise sarsıntı sonrası fahri kendisine okullarındaki hijyen malzemesi üretimine katıldığını, elinden geldiğince üretime destek olmayı sürdüreceğini kaydetti.

Share: