Ankara ruzname haberi: Ankara’da arsıulusal yer sarsıntısı tatbikatı yapılacak

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Arama ve Kurtarma Müşavere Grubu “INSARAG”ın Afrika, Avrupa ve Orta Şark Bölgesi (AEME) Hareket Müdahale Simülasyon Tatbikatı (ERE SIMEX), Facia ve Müstacel Kapsam Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda Ankara’da gerçekleştirilecek.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, 10 Ekim’de AFAD’dahi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, BM Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodrigez ve AFAD Başkanı Yunus Sezer’in küşat konuşmalarıyla başlayacak manevra programı, 14 Ekim’de sona erecek. Izlence kapsamında, AEME bölge toplantısı birlikte gerçekleştirilecek.

Tatbikat, Kalecik ilçesinin kuzeyinde 8 Ekim’de saat 09.00’da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki bire bir sarsıntı senaryosu üzerinden “Seviye 4” yerine yapılacak.

Tatbikat boyunca bütün millî düzey Türkiye Kıyamet Engelleme Planı Facia Grubu temsilcileri, AFAD Afet Yönetim Merkezinde görev yapacak.

Senaryoya göre, sarsıntı sonrası Ankara, Kırşehir, Kırıkkale, Çankırı ve Çorum illeri etkilenecek, uluslararası taharri kurtarma grup desteği istenecek ve uluslararası ekipler Ankara’de görev alacak.

Tatbikat üzere 57 çağırma mektubu gönderildi

AEME SIMEX Tatbikatı için 19 ülkeden 87 elçi, AEME kesim toplantısı için 26 ülkeden 66 murahhas başvuruda bulundu.

INSARAG Sekreterliğinin Afrika, Avrupa ve Orta Şark Bölgesi uzuv ülkelerine yaptığı davetten ayrı kendisine AFAD’dan bugüne büyüklüğünde 45 havza ülkesi, Türk Devletleri Teşkilatı örgen ve gözlemcileri, INSARAG Amerikalar ve Asya-Pasifik Bölge Başkanları/Başbuğ Yardımcıları ile Lübnan ve Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tevessül etmek amacıyla 57 davet mektubu gönderildi.

Share: