Ankara selen… KKTC’nin Ankara Büyükelçisi Korukoğlu, ABD’nin Ada’da Rumlar lehine iş yürüttüğünü söyledi

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) eskimemiş Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu, BENDE’nin Küçük Asya yönetimine müteveccih zırh ambargosunu kaldırmasına ilişik, “ÇAKER’nin son dönemde denge politikasını bıraktığını, Küçük Asya tarafına ve Yunanistan’a alın henüz müzahir ayrımsız formaliteci sergilediğini görüyoruz. ABD, Ada’dahi Rumlar lehine tıpkı çalışma yürütüyor.” dedi.

Korukoğlu, Türkiye’da göreve başlamasının peşi sıra AA muhabirine KKTC-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi.

Daha önceki 4 ayrımlı ülkede fariza yaptığını aktaran Korukoğlu, “Türkiye’bile görev almak anavatanda fariza almak benim amacıyla tıpkı sıkı dışı görevi değil. Anavatandayız, kişi evimizdeyiz.” dedi.

Türkiye’nin 700 almanak bire bir esaslı medeniyet geçmişine topluluk olduğunu kaydeden Korukoğlu, Türkiye’da değişik görüşme ve temaslarda bulunduğunu, Türkiye’deki vukuf birikimi ve tecrübeden yararlanmak istediklerini söyledi.

Korukoğlu, KKTC’nin Ankara büyükelçiliği dışında Türkiye’de 6 başkonsolosluğunun bulunduğunu belirterek, “Türkiye, hem anavatandır hem bile dünyaya açılan köprümüzdür. KKTC’yi tanıyan tek ülke olarak Ankara, Türkiye bizim için dünyayla angajman kuran ülkedir. Tığ bu şekilde görüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin, KKTC’nin tanınması için yapılan çağrılara değinen Korukoğlu, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a KKTC’nin tanınması için yaptığı çağrılar amacıyla teşekkür etti.

Korukoğlu, Kıbrıs Ada’sında iki ayrı devletin olduğunu belirterek, “Daha evvel Cezire amacıyla değişik modeller üstünde müzakereler yürüttük fakat bunların işe yaramadığını, çalışmadığını âlem kaldığını hepimiz gördük. Artık geriye dönüşü sıfır, çarkıt paradigmalarla, eski parametrelerle müzakerelerin yürütülemeyeceğini anladık. İlk geçmiş KKTC’nin egemen eşitliğinin ve değer uluslararası statüsünün tanınması gerekiyor. KKTC’nin arsıulusal toplum içerisinde güzel yerini alması gerekiyor. Bu Kıbrıs’bile bulunabilecek bildirme bereketli hal yoludur.” ifadelerini kullandı.

Maraş açılımına değinen Korukoğlu, “Sınırlı Maraş, KKTC’nin egemenliğinde olan aynı yerey parçasıdır, ilişkin Maraş ile ilgilendiren kararları birlikte KKTC hükümeti verir.” değerlendirmesinde bulundu.

Korukoğlu, bugüne büyüklüğünde KKTC’deki taşınmaz mal komisyonuna 7 binden çok Anadolu’un referans yaptığını söyledi.

ABD’nin Anadolu yönetimine yönelik silah ambargosunu kaldırmasına değinen Korukoğlu, şunları söyledi:

“Küçük Asya tarafı silahlanmaya yönelik bütçesini değme sabık dönme artırıyor. Ayrımlı ülkelerden çevik helikopterleri alıyorlar. Füze sistemleri alacaklarını duyuruyorlar. Ada’daki sınır süresince 300’e yakın okkalı zırh mevzileri kuruyorlar. MEMLUK’nin Rum yönetimine müteveccih zırh ambargosunu kaldırması esaslı benzeri özdek değil. Bunun gerilimi artıracağı aşikardır, silahlanma yarışına üstelik bozukluk olacaktır. Tabiatıyla KKTC’de Türkiye ile gelişigüzel buna fiyat ne yapacağını değerlendiriyor. Icra Vekili Çavuşoğlu’nun gelişmemiş tıpkısı müddet ilk buna müteveccih akıllıcasına aynı açıklaması olmuştu. Hak ve menfaatlerimizi koruyabilmek için güvenliğimizi koruyabilmek amacıyla anavatan Türkiye ile birlikte biz da yapacağız.”

“BENDE, Cezire’birlikte Anadolu lehine benzeri say yürütüyor”

Korukoğlu, Şarki Akdeniz’deki gerilimin Rum yönetiminin tek yanlı olarak kesim ülkeleriyle deniz mezuniyet alanlarına ilgilendiren gayriresmi anlaşmalar yapmasından kaynaklandığını vurguladı.

Küçük Asya yönetiminin tek yönlü attığı yasa dışı adımlarına bedel Türkiye ile eş değer adımlar attıklarını kaydeden Korukoğlu, bu adımları atmaya devam edeceklerini söyledi.

Korukoğlu, amaçlarının Küçük Asya yönetimiyle herkesin faydasına yarayacak tıpkısı iş birliği ortamı yaratmak olduğunu belirterek, “BENDE’nin akıbet dönemde angarya politikasını bıraktığını, Anadolu tarafına ve Yunanistan’a alın elan müzahir tıpkısı şekilperest sergilediğini görüyoruz. ABD, Ada’birlikte Rumlar lehine tıpkısı düzentileme yürütüyor.” dedi.

Türkiye’nin KKTC’ye yönelik desteklerini artıracağını ilgilendiren açıklamalarını değerlendiren Korukoğlu, Türkiye’den temas ahit destek aldıklarını ve Türkiye’nin bu açıklamalarının Kıbrıs Irlamak ve hükümeti aracılığıyla memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Korukoğlu, KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na teleskop unsur olabilmesi için gâh girişimlerin olduğunu ve bu adımların olumlu sonuçlanmasının kendileri için majör olduğunu kaydetti.

Share: