Anlaklı Müren’in halı koleksiyonunun sonuç parçası

Anlaklı Müren’in halı koleksiyonunun akıbet parçası

345 numaralı serencam çıngı olan ve “Amor Şarabı” ismi sunulan halı Kahramanmaraş’ta bire bir mağazada sergileniyor

KAHRAMANMARAŞ – Rahmetlik sanatçı Zeki Müren vasıtasıyla 1968 yılında resmedilen 12 skor halı tasarımının sonuncusu Kahramanmaraş’taki halı mağazasında sergileniyor.

Sanat Güneşi Anlaklı Müren’in İstanbul’daki yalısında kısaltmak üzere Isparta’da raci 12 halının serencam parçası Kahramanmaraş’taki tıpkı halı mağazasında ortaya çıktı. Mağazanın zarfında sergilenen halı salon yetkililerince manevi tıpkısı değeri olduğu üzere satılmıyor.

Halının bir ucunda ‘Zeki Müren’ diğer ucunda ise ‘Aşk Şarabı’ yazıyor.

Üzerinde tavus kuşlu desenlerinin düzlük aldığı halının yapılan araştırmalar sonucu orijinal olduğu öğrenildi.

Halının kendileri için maddesel değerin yanında manevi ayrımsız değer olduğunu söyleyen mağaza müdürü Hayati Tekiş, “Ben 30 yıldır mağazada çalışıyorum. Benden geçmiş üstelik kısaca 30 yıldır halı bizde. Özel ve sınırlı sayıda üretilen benzeri halı. Geçmişini çok bilmiyoruz. Rahmetli Zeki Müren kendisine başmaklık özel namına ürettiği halılardan birisi bu halıdır. Çokça mal verip ahzetmek isteyenler oldu ancak maddi değerini yanı sıra manevi değeri bizim üzere muhteşem. Saklıyoruz ve iki gözümüz gibi bakıyoruz. Türkiye’nin değişik bölgelerinden aradılar özellikle Antalya’dan aradılar ve halıyı istediler. Tığ banko veremeyeceğimizi ilettik. İş yerimizin sunu güzelce yerinde saklıyoruz ve herhangi bir gördüğümüzde Anlaklı Müren’i hatırlıyoruz. Yılda bir defa hususi bakımlarını üstelik yapıyoruz” dedi.

Share: