Antalya haberi | 1. Food Fest Antalya Acun Gastronomisine Kapılarını Açtı

Yerli gıdaya ve sürdürülebilir tarıma sahip çıkmanın önemini vurgulamak için Antalya Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla “Antalya’dan Dünyaya” mottosuyla düzenlenen I. Uluslararası Food Fest Antalya coşkulu bire bir törenle kapılarını açtı. Festivalin açılışında mütekellim Antalya Büyükşehir Şehremini Muhittin Böcü, “Arsıulusal Gastronomi Festivalimizle şehrimizin Akdeniz lezzetlerini, Anadolu mutfağı ile harmanlayarak mutfak kültürümüzü dünya arenasında türe ettiği noktaya vermek amacıyla eke bir hamle atıyoruz” dedi.

Yerel gıdaya eş geçmek için, “Sürdürülebilirlik, Biyoçeşitlilik ve Yerli Ürünlerin Desteklenmesi” temasıyla, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ocak sahipliğinde planlı I. Arsıulusal Food Fest Antalya, Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından gelen konuklarına kapılarını açtı. “Antalya’dan Dünyaya” mottosuyla gerçekleşen uluslararası curcuna, Antalya Karaalioğlu Parkı’nda düzenlenen resmi açım töreniyle başladı. Tören öncesi Başbuğ Böcü ve misafir belediye başkanları, festival kapsamında Karaalioğlu Parkı’nda kurulan Antalya lezzetlerinin tanıtıldığı stantları gezdi.

Sunuculuğunu Ceyda Düvenci’nin yaptığı törene, Antalya Büyükşehir Belediye Reisi Muhittin Böcek, İYİ Öğür Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Adana Büyükşehir Belediye Reisi Zeydan Karalar, Hatay Büyükşehir Şehremini Lütfü Çarpışma, CHP İl Başkanı Nuri Cengiz, İYİ Fırka İl Başkanı Mehmet Başaran, İlçe şehremaneti başkanları, çekmece başkanları, STK ve cemiyet yöneticileri, güçlükle içi ve yetersiz dışından ünlü şefler ve haddinden fazla sayıda Antalyalı katıldı.

“AŞ DAMI KÜLTÜRÜMÜZÜ TANITACAĞIZ”

Büyükşehir Belediye Reisi Muhittin Böcü, açılışta yaptığı konuşmada, Food Fest Antalya’nın hem Türkiye hem Antalya için kültürel ve iktisadi açıdan haddinden fazla iri önem taşıdığını belirterek, “Bugün Antalya’mız üzere haddinden fazla büyük tıpkısı aktarılma. Denizi, doğası, mavisi, yeşili ve misilsiz güzellikleriyle dünyanın ayn bebeği, turizmin ve tarımın başkenti olan Antalya’mızın hars ve sanatın bile başkenti olması önünde hedeflerimizi bir tane bir tane gerçekleştiriyoruz. Bu sene ilkini düzenlediğimiz Arsıulusal Gastronomi Festivalimizde şehrimizin Akdeniz lezzetlerini, Anadolu mutfağı ile harmanlayarak mutfak kültürümüzü  dünya arenasında hak ettiği noktaya yayımlamak için yüce tıpkı hamle atıyoruz” dedi.

Antalya’nın domestik mahsulleri, zengin gastronomisi, on beşe vasıl coğrafi işaretli ürünü, natürel ve kültürel zenginlikleri ile balaban bire bir hazne olduğunun altını çizen Başkan Haşere, “Antalya’mızı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği üzere dünyanın yeryüzü evire çevire şehri işleyen de taşıdığı bu değerlerdir. Şehrimize kazandırdığımız arsıulusal gastronomi festivali ile talih ekonomisine, turizme ve üretime eklenmiş değer sağlıyoruz” diye konuştu.

“MUTFAĞIMIZIN ADINI ALTIN HARFLERLE YAZDIRACAĞIZ”

Bereketli topraklara familya sahipliği eden Antalya’nın göveri ürün üretimi ve ajur altı seracılık faaliyetleriyle üstelik bir numara sırada olduğunu vurgulayan Komutan Muhittin Böcü, şunları söyledi:

“Ayrıksı yerde tadamadığınız lezzetlere topluluk olan iyicene şehrimiz;  bundan sonra gastronomi alanında da yerine uygun benzeri yerde olacak. Çünkü biz Antalya’mızın temas şeyin genişlik iyisine, sunu güzeline layık olduğuna inanıyoruz. ‘Antalya’dan dünyaya’ temasıyla düzenlediğimiz Uluslararası Gastronomi Festivali’nde dünyadan ve Türkiye’den birbirinden ünlü Mişelin açık şeflerimizi, gurmelerimizi, gastronomi ve turizm yazarlarımızı, sektörün farklı alanlarındaki profesyonellerimizi, yiyecek içme sektöründeki zer işletmecileri Antalya’mızda buluşturuyoruz. Üç bölüm süresince sürecek olan festivalimizde, bütün birlikte özenle mücehhez birbirinden özel sofraları paylaşacağız. Bugün, domestik ürünlerimize eş gezinti, geleceğe bırakıt bırakma günüdür.”

Başkan Haşere, konuşmasının böylelikle festivalin gerçekleşmesine katkı koyan Antalya’daki mecmu kurum ve kuruluşlara bir tane yegâne teşekkür etti.

FARKLI AÇILIŞ

Komutan Muhittin Böcü ve festivalin konukları kurdele tefrik etmek adına gastronomi festivaline yerinde bire bir açılış gerçekleştirdi. Konuklar, Antalya’nın coğrafi belen almış lezzetleri; Antalya Piyazı, Antalya Serpme Ağ Böreği, Antalya Paça Çorbası, Alanya Hülüklü Çorbası, Antalya Kakavan Tatlısı, Antalya Turunç Kabuğu Reçeli, Alanya Avakadosu, Alanya Muzu, Finike Portakalı, Manavgat Kızıl Susamı, Antalya Tavşan Yüreği Zeytini, Alanya Yenidünyası, Korkuteli Karyağdı Armudu ve Antalya Bergamut Kabuğu Reçelinin süresince bulunduğu yemek tabaklarının kapağını açarak festivalin açılışını yaptı.

BELEDİYE BAŞKANLARINI BULUŞTURAN PANEL

Festivalin açılışının ardından içimli mutfaklarıyla öne sâdır Antalya, Hatay ve Adana Büyükşehir Uray Başkanları’nın katıldığı “Şehirlerin Gastronomi Zenginliğini Civar Plana Çıkaracak Tanıtım Çalışmaları” mevzulu panel gerçekleştirildi.

Sözen Ekip CEO’su Gökmen Sözen’in moderatörlüğünde gerçekleşen panelde mütekellim Antalya Büyükşehir Uray Komutan Böcek, Büyükşehir Belediyesi kendisine tarıma iri ehemmiyet verdiklerini ve tarım ile gastronomiyi birleştirmek amacıyla çalışma yapacaklarını belirterek, “Bu kapsamda çok sayıda kooperatifleri destekliyoruz. Yerelden kalkınma anlayışı ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hayvancılık, arıcılık, köye dönüş projelerimizle çiftçimize, üreticimize destek oluyoruz. Sulama kooperatiflerine erke desteği sağlıyoruz. Bir Nice konuda üç dönme süresince düzenlenecek siyasal ve söyleşilerle düşünüm alışverişi yapacağız. Önerileri alacağız” dedi.

“ZENGİNLİĞİMİZİ DÜNYAYA TANITMAK İSTİYORUZ”

2017 yılından itibaren UNESCO Gastronomi şehri unvanını kayran Hatay’ın Büyükşehir Belediye Reisi Lütfü Savaş ise Hatay’ın acun gastronomi şehri olması yolunda yapılan çalışmaları anlattı. 13 ayrı uygarlık, 23 farklı kültürün yaşadığı Hatay’ın bu değerleri ve birikimlerini ön plana çıkarmaya çalıştıklarını belirten Komutan Savaş, “Hatay’ın işaret değerini artırmaya mücahede ettik. 2010 yılında çalışmalara başladık ve 2017 Ekim ayında dünyanın 26. Gastronomi şehri olduk” dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise her ilin kendine özgü lezzetleri ve ensesi kalın mutfağı olduğuna özen çekerek, “Şehremaneti başkanlarına sakıt bu zenginlikleri dünyaya lanse etmek. Tanıttığımız takdirde turizm faaliyetlerimizin elan dahi bırakmak cins. Biz bunu yapmaya çalışıyoruz” diyerek konuştu.

DOMESTIK LEZZETLERLE MICHELIN YILDIZLI ŞOVLAR

Festivalin ikinci günü (24 Ilkgüz Cumartesi), Antalya Coğrafi İşaretli Tavşan Yüreği Zeytin Hasadı etkinliğiyle başlayacak. Zeytinpark’ta gerçekleşecek zeytin hasadının peşi sıra dönem boyunca siyasal, musahabe ve workshop’lar devam edecek. Luigi Taglienti Joann Artieda, Ardıl Türkmen, Jeno Rácz, Rui Silvestre, Şeyda Dikmen Öğdük, Mine Ataman, Amaç Atay, Variyet Nârıbeyza, Nursel Olmuş, Beyhan Kadayıfçı, Kasıt Volkan Uysal kabil adlı isimlerin katılacağı workshop ve söyleşilerin ardından akşam ezanı sanatkâr Işın Karaca’nın konseriyle curcuna coşkusu doruğa ulaşacak.

LEZZET, KARDEŞÇE VE CÜMBÜŞ BİR ARADA

Festivalin sonuç günü (25 Eylül Aksata) ise İpek Kozasından Portkal Çiçeği Broşu Yapımı etkinliğinin yanı sıra çağ süresince ünlü reis Danilo Zana, Joe Barza, Tuncay Gülcü, Mehmet Yalçınkaya, Somer Sivrioğlu, Jaime David Rodriguez Camacho, Pere Planagumà Sala, Elif Korkmazel, Çıkmış Uludağ ile workshop’lar, çok sayıda siyasal ve konuşma düzenlenecek. I. Uluslararası Food Fest Antalya, akşam ezanı saatlerinde düzenlenecek Akustik Dinleti ile sona erecek.

PANELLER IŞIK TUTACAK

Festival boyunca, değme biri alanında ehlivukuf isimlerin katılımıyla Akman Tarım, Nitelikli Ekincilik, Sürdürülebilir Gastronomi, Şeflerin Domestik Mutfağın Tanıtımında Etkisi, STK’ların Turizm Gastronomisinde Etken Rolü, Geleceğin Gıdalarında Baharat Madenciliği, Antalya Otellerinin Gastronomideki Başarısı, Biyoçeşitliliğin Şefler için Önemi, Antalya’nın Gastronomi Turizmindeki Payı kadar panellerde sektöre kandil tutaç mukavim çokça laf ele alınacak.Share: