Antalya yerli haberi… Gastronominin Kalbi Antalya’da Atmaya Bitmeme Ediyor

Antalya’da gastronomi coşkusu bütün hızıyla bitmeme ediyor. Resmi açılışı Antalya Büyükşehir Belediye Reisi Muhittin Böcek yoluyla yapılan I. Uluslararası Food Fest Antalya, ünlü ve Michelin vazıh şeflerin şovlarına, panellere, söyleşilere ve konserlere eş sahipliği yapıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ocak sahipliğinde gerçekleşen I. Arsıulusal Food Fest Antalya, bitmeme ediyor.

Evcil gıdaya eş çıkmak amacıyla, “Sürdürülebilirlik, Biyoçeşitlilik ve Domestik Ürünlerin Desteklenmesi” temasıyla düzenlenen curcuna birbirinden mülevven etkinliğe hayal oluyor. Uluslararası Food Fest Antalya’da dünyadan ve Türkiye’den birbirinden ünlü Michelin ayan şefler, gurmeler, gastronomi ve turizm yazarları, sektörün farklı alanlarındaki profesyonelleri, yeme içmece sektöründeki işletmeciler tıpkı araya geliyor.

BAŞKANLAR AÇIK OTURUM VE SÖYLEŞİDE KONUŞTU

Uluslararası curcuna, 23 Ilkgüz’de Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Haşere’in resmi açılışı yapmasının peşi sıra “Şehirlerin Gastronomi Zenginliğini Yöre Plana Çıkaracak Tanıtım Çalışmaları” başlıklı panele familya sahipliği yaptı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Haşere, Adana Büyükşehir Şehremini Zeydan Karalar ve Hatay Büyükşehir Şehremini Lütfü Savaş’ın hatip kendisine katıldığı panelin arkası sıra metanetli çokça ayrımlı başlıkta panel ve görüşme gerçekleştirildi.

GASTRONOMİYE IŞIK TUTAN SOHBETLER

Ceyda Düvenci’nin sunumuyla Antalya Mutfağı, Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık’ın sunduğu Patika Örgütlerinin Yerel Yemeklere ve Tarıma Açılım, Dilara Koçak’ın mihman olduğu Sürdürülebilir Yaşam amacıyla Sürdürülebilir Tagaddi, Moderatörlüğünü Gökmen Sözen’in yaptığı ülkemizin yetişkin turizm temsilcilerinin katıldığı STK’ların Sürdürülebilir Turizm ve Gastronomi Politikaları, Sahrap Soysal’ın misafir olduğu Coğrafi İşaretli Tavşan Yüreği Zeytinli Tarifler ve gastronomi sektörünün önde mevrut isimlerinin aynı araya geldiği Şeflerin Yerel Mutfağın Tanıtımında Etkisi başlıklı açik oturum ve söyleşiler gastronomi, turizm ve iktisat dünyasına çırağ tuttu.

MICHELIN YILDIZLI ŞEFLERDEN ŞOVLAR VE KONSERLER

Acun çapında tanınan René Frank, Merlin Labron-Johnson kadar yordamlı şeflerin yaptığı workshop’ar festivalin önce gününe ayrı bir nitelik kattı. Ünlü şeflerin şovları konuklar tarafından özden izlendi ve nazik tabiat topladı. Karaalioğlu Parkı içre kurulan festival alanı ziyaretçilerle dolarken, zevk tutkunları Antalya’nın evcil ürünlerinin kayran aldığı stantlardaki değişik lezzetlerin tadına baktı.

TUĞBA YURT’TAN KONSER

Akşam saatlerinde ise ünlü hanende Tuğba Yurt’un verdiği konserle gastronomi coşkusu kamu Antalya’yı sardı. Konseri izleyen konuklar ve Antalyalı yurttaşlar şarkılara haremlik edip, coşku komple saatler geçirdi.

IŞIN KIŞMIRI KONSERİ

Festivalin ikinci haset dönme süresince siyasal, görüşme ve workshoplar ile bitmeme edecek. Luigi Taglienti Joann Artieda, Arda Türkmen, Jeno Rácz, Rui Silvestre, Şeyda Dikmen Öğdük, Mine Ataman, Erek Atay, Hayat Akkor, Nursel Ergin, Beyhan Kadayıfçı, Misyon Volkan Uysal kadar adlı isimlerin katılacağı workshop ve söyleşilerin peşi sıra akşam ezanı sanatçı Işın Karaca’nın konseriyle festival coşkusu doruğa ulaşacak.

DÜNYA ŞEFLERİ SAKLI LEZZETLERİN İZİNDE

Festivalin son günü (25 Ilkgüz Veriş) ise İpek Kozasından Portkal Çiçeği Broşu Yapımı etkinliğinin yanı sıra çevrim boyunca ünlü lider Danilo Zana, Joe Barza, Tuncay Gülcü, Mehmet Yalçınkaya, Somer Sivrioğlu, Jaime David Rodriguez Camacho, Pere Planagumà Sala, Elif Korkmazel, Çıkmış Uludağ ile workshoplar, haddinden fazla sayıda panel ve konuşma düzenlenecek. I. Uluslararası Food Fest Antalya, akşam saatlerinde düzenlenecek Akustik Konser ile sona erecek.Share: