ANTALYA’DA 1 YILLIK PEŞİN AYLIK 130 BİN LİRAYA KİRALIK DAİRE

CIDAL sonrası Moskof ve Ukraynalıların sürdürmek için geldiği Antalya’dahi, bahir kenarındaki taşkın dairelerin mahiye kirası, 100 bin lirayı aştı. Lara’bile 4+1 ofis amacıyla mahiye 130 bin liralık icar bedeli istenirken, Konyaaltı’ndaki 3+1 daire amacıyla maaş 125 bin lira kira istendi. İlana, 1 almanak ücretin bile başlarken dilek edildiği notu düşüldü.

Şubat ayında başlayan Rusya-Ukrayna savaşından kaçan hele Ukraynalılar, daha emniyetli buldukları Türkiye’ye gelip, sıklıkla tatil yaptıkları Antalya’evet yerleşmeyi yeğleme etti. Aileleriyle mevrut Ukraynalıların bire bir kısmı, yakınlarının yanına yerleşti, geliri yüksek olanlar ise ya emlak satın aldı evet birlikte kiraladı. Yurt hareketliliği başlayan kentte hem kiralar hem mübayaa fiyatları arttı.

Kentte çarpişma öncesi 2 bin 500-3 bin teklik olan ev kiraları, Ukraynalıların gelişiyle 1 almanak icar bedeli evvelce atılmak için 20-40 bin liranın konusunda artık. Rusya-Ukrayna savaşının sürmesi nedeniyle Rus şef Vladimir Putin’in kısmi seferberlik ilan etmesi sonrası eksantrik ülkelere gitmek isteyen Rusların yeryüzü çok yeğleme ettiği illerin başında birlikte Antalya geldi. Savaştan kaçan Moskof ve Ukraynalıların süregelmek üzere ilgi gösterdiği kentte, deniz kenarındaki sivri dairelerin aylık kirası, 100 bin lirayı aştı. Emlak ilanlarında denize başarısız evet bile mail mesafede konumlanan dairelerin sivri döşendiği göze çarptı. Muratpaşa ilçesi Lara bölgesindeki 4+1 şiddetli daire amacıyla mahiye 130 bin lira kira, 260 bin teklik güvence akçesi bedeli istenirken, Konyaaltı’nda 3+1 lüks kat üzere maaş 125 bin lira kira ve 125 bin teklik güvence akçesi bedeli istendi. İlanlarda gelişigüzel 2 çılgın daire üzere 1 almanak kira ücretinin evvelden rica edildiği notu meydan aldı.

‘FİYATLAR ASTRONOMİK DÜZEYDE SEYREDİYOR’

Antalya Emlakçılar Oto Galericiler ve İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Edvar, kentte serencam dönemde artan gayrimenkul fiyatlarını değerlendirdi. Yaklaşık 1 yıldır eş ve arsa fiyatlarının yükseldiğini tamlayan Çağlar, Dünyanın cemi ülkelerinden Antalya’mıza çokça fazla kafile geliyordu. Ukrayna-Rusya savaşından sonradan bu nitelik ayrımsız ikmal henüz arttı. Fiyatların artmasının esas sebebi ‘ayakçı’ diye niteleyerek rapor ettiğimiz yabancıların taşıt dışı emlakçılık yapmasıdır. Hem milletimiz hem devletimiz uymazlık etmektedir. Burada alacak ödemeden, kişi dini, dili ve ırkından olan hemşehrilerine sülale fiyatlarını artırarak verdiler. Bunlar şu zaman duruşma amacında. Bunu gören Türk vatandaşları ise canip taraftaki dairelerin efdal fiyatını görüp, fiyatlarını artırdı. Bu yüzden fiyatlar gök bilimsel düzeyde seyrediyor diyerek konuştu.

Son 1 yılda bey ve kiralamalarda fiyatların yüzde 200 arttığını nâkil Çağlar, Fal yapmamız lazım. Biz emlakçıların taşınmazlar komisyonları yüzde 2 almaç, yüzdelik 2 satıcıdan veriliyor. Bunlar kendi dilinden insanlardan yüzdelik 10 encümen almakta ve hiçbir fatura kesilmemektedir dedi.

NORMAL DAİRELER 10 BİN İLE 20 BİN ARASINDA

Konyaaltı ve Muratpaşa’daki alışılagelen eşyalı familya fiyatlarının 15-20 bin lira olduğunu tamlayan İsmail Çağlayan, eşyasız evlerin ise 10 ile 15 bin beyninde kiraya gerildiğini aktardı. Nişan ilçesine gidildikçe fiyatların 8-10 bin lira değiştiğini söyleyen Edvar, Yazılı ve aday olarak meclise bu sorunları götürdüm. Mahalle mahalle bilirkişi yapılıp, tıpkısı kıymet konulması gerekiyor. 10 bin lira eve 15 bin liralık denildiğinde cezai iş yapılması geçişsiz. Şu zaman azade etraf olduğu için tıpkı molekül yapılamıyor. Evlerin içini ölçüsüz yaptıkça fiyatları artırdıklarını söylüyorlar. Bazen kesimler üstelik içinin döşemesine ve lüksüne bakarak Türk vatandaşlarına evlerini kiraya vermek istemiyor. Evlerini daha faziletkâr fiyatlara çevirmek istiyorlar. Gâh sahile andıran kesimdeki evlerin fiyatları 100-125 bin lirayı aştı. Burada Türk vatandaşlarımızın oturma şansı rate. Tamamen yabancıya yönelik kiraya veriliyor diye konuştu.

Kiraların düşmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini belirten Edvar, Türk vatandaşları bu durumdan muzdarip. Konyaaaltı’nda kira bedelinin artması, Cebel bölgesinde dahi kendi kendine adına kiraları artırıyor. Söz Gelişi; bir evladımızı evlendireceğiz, sülale bulamıyoruz. Minimal ücrette çalışan gönül 5-6 ya birlikte 7 bin liraya ocak kiralayıp çocuğunu evlendiremiyor dedi.

‘ÖĞRENCİLER FAMILYA BULAMIYOR’

İsmail Çağlar, Antalya’evet üniversitede okumaya mevrut öğrencilerin da kalan kiralardan muzdarip olduğunu belirterek, Öğrenciler şu anda kiralık aile bulamıyor. 2-3 emanet tıpkısı evde kalıyor. Bunun bire bir şekilde önüne geçilmesi gerekiyor diye konuştu.

Share: