Ardahan’da 10 bin almanak ağababa tohumu siyezin hasadı başladı

Ardahan’da 10 bin almanak dede tohumu siyezin hasadı başladı

ARDAHAN Ardahan’de geçmişi 10 bin yıla dayanan dede tohumunu eken rençper, buğday hasadına başladı.

Siyez buğdayı tohumunun üretimi Ardahan’de bile başladı. Çıldırlı Akgün ailesinin şişman ürün elde ettiği Siyez buğdayının, Türkiye’nin buğday sorununu kapatacağını ve ihraç de edilebileceği düşünülüyor. Geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan ve “Eti buğdayı” yerine birlikte bilinen siyez buğdayı, araştırmalara bakarak 14 kromozomdan oluşuyor. Kısaca 80 dönümlük alanda siyez buğdayı ekimi gerçekleştirilen Çıldırlı Şentürk ve Ihtisas Akgün çifti dönümde 400 kilo döl elde etti.

ÖNCE AÇILIŞ, SONRA HASAT

Hasat öncesi açım kurdelesini kesen Ekincilik ve Orman İl Müdürü Muhammet Fatih Cineviz, amacımız bu topraklarda yetişen ve zat günahsız evladı olan tohumlara sahip çıkmak.

Yağışsızlık ve huysuz iklim şartlarında bile hulul yeteneğine topluluk bir nişane olan siyez buğdayının hasadına başlandığını söyleyen Cineviz, şunları kaydetti:

“Ardahan Ekincilik ve Orman mülk müdürlüğü olarak ağababa tohumlarımıza topluluk çıkacak yönde projelerimizi sahada uygulamaya devam ediyoruz. Kavılca buğdayı serencam iki yılda ürettiğimiz projeler kapsamında üreticilerimizi kıvançlı edici seviyede. Kontratlı istihsal modeli ile pazara kavuşturduğumuz ve tüketicinin da ulaşılabileceği ayrımsız himmet ile sonuçlandı. Peşinden yeniden ağababa tohumu olan siyez buğdayında. İlk yol Ardahan’de toprakla buluşturduk ata tohumumuzu. Şuan ise hasat programında çıkmak için buradayız. Sonuçtan akıbet etap memnunuz. Üreticimizin geçen sene başladığı bu çalışmayı birlikte yürüttük. Şuan geldiğimiz dideban son merhale müspet. Susuzluk ve damarı bozuk abuhava şartlarında da gelme yeteneğine erbap tıpkı işaret siyez. Artma açısından umduğumuzun da üstünde benzeri mahsul kabul etmek tığ sonuç aşama kıvançlı ve bahtiyar etti.”

Cineviz, Ardahan’üstelik yetişen kavılca ve siyez kabilinden ürünlerin Ardahan markası adı altında pazarda yerini bulması için çalışmalar yürüttüklerini sözlerine ekledi.

– “Yoklamak amacıyla başladık, erdemli evrim aldık”

Üretici Şentürk Akgün üstelik önce başladığında uğraşmak gayeli başladığını, fakat gelinen noktada faziletkâr verimin sevincini yaşadığını söyledi.

Siyez Buğdayını herkesin üretmesi gerektiğini dile getiren Akgün, “Haddizatında biz buna zaaf ile başladık. İlk kendisine ‘tıpkı deneyelim’ dedik. 50 kilogram Kastamonu’dan getirdik. İlk kendisine 2 dönüme ektim. Bugün ise gelinen bekçi Şuan 80 dönüme ulaştı. Ayrımsız dönümde 400 kilogram elde ettik. Sonuçtan mutluyuz.” diye niteleyerek konuştu.

Sağlıkçı olan eşi Ihtisas Akgün ise sağlıkçı olması zımnında ürünü çokça zaaf ettiğini belirterek, “Dosdoğru beslenme hesabına ‘aynı deneyelim’ dedik. Zaman hakeza bire bir noktaya geldik. Haddinden Fazla mutluyuz. Beslenmemize ilgi ettiğimiz üzere bu arayışa girdik. ‘Kaybedecek benzeri şeyimiz bulunmayan, deneyelim’ dedik. Baktık oluyor ve daha da mahsul yükseliyor. Bu boyuta geldik. bundan sonra dahi ongun evet inşallah.” ifadelerini kullandı.

Akgün ailesi hasada katılan Tarım ve Orman İl Müdürü Cineviz ile ekibine siyezden yapılan ekmeği ikram etti.Share: