Aristokrat, Cingöz ve Sahil Düzenlilik Akademisi 2022-2023 Akademik Yılı Açım Töreni’nde konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Sazak’deki polisevine müteveccih saldırıya ilişkin, “yüz yüze kaldığımız terör eylemi bir nice foyayı ortaya çıkarmış oldu.” dedi.

Açıkgöz ve Deniz Boyu Asayiş Akademisi 2022-2023 Akademik Yılı Açım Töreni’nde benzeri müzakere fail Aristokrat, 6 bin 829 öğrencinin öğrenim göreceği akademik yılın şiddetli olmasını diledi.

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde gidiş geliş kazasına müdahale fail güllabi ekibine otomobilin çarpması sonucu şehit düşen Güllabi Uzatmalı Çavuş Hüseyin Cerit’e Allah’tan rahmet dileyen Soylu, Cerit’e çarpan aracın sürücüsünün kaymakamlık esnasında alkollü olduğunun tespit edildiğini bildirdi.

Soylu, akademinin uyanık teşkilatı ile güvenlik birimlerinin yüz akı olduğunu ve kurulduğundan beri büyük gelişme ve başarıya imza attığını söyledi.

Bakan Soylu, Garp’nın, ürettiği “küresel güvenlik” meselesini çözmek istemediğini ve yıldırı örgütlerine mütenevvi alanlarda destek verdiğini anlatım etti.

Avrupa’daki uyuşturucu ticaretinin PKK vasıtasıyla yönetildiğini anlatan Soylu, “Avrupa’de maden satan PKK örgütü olduğu kadar PKK mağaralarında bireşimli metal haplar ele geçirmek bizim neredeyse rutinimiz haline gelmiştir. Elan bu sabah Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesinde ayrımsız taraftan kaleş benzeri taraftan esrar maddeler ele geçirilmiştir.” dedi.

Soylu, göçün takkadak Türkiye ile yandaki ülkeler arasındaki hat meselesi olmadığını rapor ederek, “Veli Denizi, Akdeniz bamyatarlası oldu. Bunu görmeyen tıpkısı dünya var. ‘Mış’ kabil özne, ‘Üç kuruş, ilkokul kuruş gönderirsem meseleyi çözebilirim, kendi toplumuma ego aynı şeyler yapıyorum’ anlayışını ortaya koyan Batı ile karşı karşıyayız. Küreselleşme iflas noktasındadır. Avrupa diyerek tıpkı husus yoktur, Amerika’nın vagonudur.” diye niteleyerek konuştu.

Avrupa’nın enerji üstüne yaşadığı sıkıntılara de değinen Aristokrat, “Avrupa’ya revan arkadaşlarımız, aranızda bazı derslere giren arkadaşlarımız var. Fransa’bile paltolarla öğüt veriyorlar.” dedi.

Mersin’deki polisevi saldırısına ilgilendiren tartışmalar

Soylu, Mağrip’nın teröre bindi verdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Sazak saldırısı sonrası ortaya koyulan tartışmaları hep bu arada izliyoruz. Evvel içtimai medyada ayrımsız videoteyp dolaştı. Belki bile kamuoyu ilk defa tıpkı teröristi bu ölçüde degaje ve kesin ayrımsız şekilde izledi ve mahiyet yüzlerini gördü. Silah ve bomba eğitimi almış, söz konusu eylemin hazırlığında parmağı olan, mecazi anlamda söylemiyorum, doğrudan inç izi olan, ayrıksı eylemler yapacağını bile ifade fail tıpkı kadın yıldırıcı gördük. Bu izah sonrasında bize, ‘Eylemi özne o muydu, ötekisi mıydı? Şevket yanıldı mı, yanılmadı mı?’ konusunu tartışmaya çalıştılar. Tıpkı aykırılık partisi ilk defa bir yıldırıcı üzere DNA raporu istedi. Başka aynı şeyi tartıştırmadılar.”

Aristokrat, olayın peşi sıra velet nöbetleri, CHP’nin Vakfedilmiş Gazeteciler Raporu, terörle savaş kapsamında nelerin yaşandığı ve yıldırı örgütlerine ne desteklerin verildiğinin tartışılmadığını vurgulayarak, “Ama ‘Paramotor o kadar uçar mı?’ diye ehlivukuf kesilmesini bildiler.” dedi.

“Mevkuf Gazeteciler Listesi’nin de tıpkısı bölümüne andırmak zorunda kalacağız”

Teröristlerin işsiz hale getirilmesi veya yakalanmalarının ardından İçişleri Bakanlığının Terörden Arananlar Listesi’nde ne kategoride yer aldıklarına baktıklarını hatırlatan Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi tıpkısı şeye elan bakmamız aklımıza geldi, artık Tutuklu Gazeteciler Listesi’nin bile bire bir bölümüne andırmak zorunda kalacağız. Bu yıldırı saldırısında bizatihi PKK ve KCK’nın elinden, dünyaya ve Amerika’ya yönelik bir belge henüz çıkacak oldu. O birlikte Suriyeli adına nitelendirilen teröristin, resimleriyle beraber benzeri YPG elemanı olduğunu ve YPG elemanının gelip burada eyleme karıştığını PKK itiraf etmiş oldu. PKK ile PYD beyninde bir demet bulamayanlar hızla Itimat Umumi Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığımıza koşup, ‘Mersin Ağacı’deki eyleme müdahil silahların kol numaralarını istiyoruz’ diyerek telaşa kapıldılar. yüz yüze kaldığımız yıldırı eylemi birçok foyayı ortaya çıkarmış oldu.”

Soylu’nun konuşmasının peşi sıra, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Çıpa, akademik yılın geçmiş dersini verdi.

Törene Kurnaz Genel Komutanı Orgeneral Arif Yavaş, Güvenlik Umumi Müdürü Mehmet Patal, Ankara Valisi Vasip Atmaca, Cingöz ve Deniz Boyu Asayiş Akademisi Başkanı Korgeneral Nuh Köroğlu, Polis Akademisi Başkanı Yılmayan Çolak, Ankara Güvenlik Müdürü Dünyalık Yılmaz ve öğrenciler katıldı.

Share: