Arjantin’de orman yangınlarına müdahale etmesi için kargaşa görevlendirildi

BUENOS Arjantin Cumhur Reisi Alberto Fernandez, ülkenin Parana Deltası’nda iki haftadan detaylı süredir devam eden orman yangınlarına müdahalede bulunulmasına yardım etmek amacıyla silahlı kuvvetleri görevlendirdiğini duyurdu.

Fernandez, Twitter hesabından, ekolojik felaketlere engel olacaklarını belirterek “(Parana) Delta’da çevreyi ve milyonlarca Arjantinlinin sağlığını etkileyen yangınların devam etmesine ayn yumamayız. Bu nedenle silahlı kuvvetlerin yangınları durdurması amacıyla derhal harekete geçmesi talimatını verdim.” açıklamasında bulundu.

Çok sayıda helikopter ve kalabalık mensubunun görevlendirildiğini nâkil Fernandez, mahsustan çıkarıldığı memul yangınların sorumlularının bulunması üzere lüzumlu adımların atıldığını belirtti.

Santa Fe Eyalet Valisi Omar Perotti, Fernandez’den, Parana Deltası’ndaki yangınlara müdahale etmesi için orduyu görevlendirmesini irade etmişti.

Arjantin’in mutedil kesimlerinde kâin, Buenos Aires eyaletinin kuzeyi ile Entre Rios ve Santa Fe eyaletlerinden güzeşte 14 bin kilometrekare genişliğinde, 302 kilometre uzunluğundaki Parana Deltası’nda süren orman yangınları 10 bin hektarlık alanı fek etti.

Duman, yangınların başladığı Rosario şehrine 300 kilometre uzaklıktaki başkent Buenos Aires’e kadar ulaşmıştı.

Her sene ağustos ve aile aylarında çıkan yangınların, kocabaş yetiştiricileri yoluyla mera araziye düz tahsis etmek için iştahlı kendisine çıkarıldığı düşünülüyor.

Yangınlardan nazik zarar gören Santa Fe eyaletine sınırlı Rosario şehrinde umum, yangınların kasten çıkarılmasına alın protestolar düzenlemişti.

Bölgede yıl başından bu yana 100 bin hektardan çok alanın, bölgedeki sulak arazilere ve aşılanmamış hayata çetin beis veren yangınlar dolayısıyla tahrip olduğu anlayış ediliyor.

Share: