Arkeoloji dünyasının gözü bu kazıda

Kazı Bilimi dünyasının gözü bu kazıda

Tarihe ışık tutak 3 höyük kazısı devam ediyor

Kazı çalışmaları böylecene Hititler’den evvel yaşadığı düşünülen Puruşhanda Beyliği’nin var olup olmadığı soruları cevap bulacak

AFYONKARAHİSAR – Hititler’den geçmiş yaşadıkları memul ve evvel bulgularda Puruşhanda beyliğine belen eden Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde başlatan kazı çalışması devam ediyor.

Bolvadin ilçesinde keşfedilen 3 höyükte tahminî 1 sene geçmiş acun arkeoloji tarihini heyecanlandıracak bire bir kazı çalışması başladı. Kazı heyetinde tıpkı çokça üniversiteden bilimci ve arkeologların fariza alırken, Hars ve Turizm Bakanlığı izni ile bölgede başladığı düzentileme bitmeme ediyor. Hafriyat Başkanlığını Afyonkarahisar Müze Müdürü Mevlüt Üyümez’in yaptığı kazı heyeti Marifet Heyet Üyeleri Selçuk Üniversitesi Prof. Dr. Akademisyen Özdemir Eli Açık, Afyon Kocatepe Üniversitesi Akademisyen Dr. Mustafa Bilgin, Dicle Üniversitesi Dr. Akademisyen Dr. İsmail Baytak’tan oluşuyor.

İhlas Fen Ajansı kameramanlar eliyle havadan drone ile görüntülendi. Icraat çerçevesinde elde edilen bulguların hassas bir şekilde değerlendirildiği belirtildi.

Kazı çalışmaları ile ait açıklama yapılması yasaklanırken, çalışmaların mahsus tıpkı aşamaya geldikten sonradan ait kurumlar marifetiyle kamuoyuna bilgilendirme yapılacağı ifade edildi.

“Puruşhanda diye niteleyerek tıpkı kentin ismi geçiyor”

Öte yandan, hafriyat çalışmalarının başladığı dönemde açıklamalarda bulunan Özdemir Bonkör, kazı yapılan bölgenin cesim ayrımsız yer ve kent olduğunu vurguladı. Bölgenin belki üstelik Anadolu’nun genişlik koskocaman ve genişlik çarkıt kentlerinden birisi olabileceğine belen eden Alicenap, “Bunu göstermek biraz er amma şimdiden benzeri iz çevirmek namına bunu rapor ediyoruz. Tığ buranın cemi kendisine neresi olduğunu kazılarla ortaya çıkaracağız ama sonuç yıllarda olgun dünyasında Puruşhanda diye niteleyerek benzeri kentin ismi geçiyor burayla ilişik olarak, ora olduğunu düşünüyor ve hesap pusulası ediyoruz. O yönde çalışmalarımız var. Bu Hititler’den geçmiş diyebiliriz belki, Hititler’den 200-300 yıl eski benzeri topluluğa işaret ediyor. Luviler diyerek tıpkı ahali var bu bölgede onları meni ediyor ama bu gitgide henüz açık bire bir şekilde açığa çıkma. Ama burada 500-600 yıl yaşamız kadim bire bir beylik olması gerekiyor. Bu Puruşhanda olsa da olmasa birlikte buradaki malzemeler onu gösteriyor zira Afyonkarahisar çevresinin genişlik balaban yerleşkesi bura. Dolayısı ile önümüzdeki dönemlerde yapacağımız icraat buna henüz kemiksiz mum tutak” ifadelerine düzlük vermişti.

Share: