Artvin Çevre Platformu Sözcüsü Kayaç: “Ardanuç’un Dağlarını Bunlara Hapis Deşik Ettirmeyeceğiz”

TASAVVUR İSTANBULLU

Artvin Belde Platformu Sözcüsü Gürsel Kayaç, Artvin’in Ardanuç ilçesine 24 kilometre uzakta kâin Gümüşhane köyündeki yaşananları, “Cerratepe’nin dışında Ardanuç’ta da isimsiz bire bir saha Gümüşhane’nin tepesinde böyle tıpkısı yağmaya başladılar. Amma tığ biliyoruz kim mücadelemizde bunları püskürteceğiz. Artvin’deki tabiat severler, toprağını sevenler, Artvin’i sevenlerin mücadelesi sonucu Cerratepe’birlikte kuşkusuz yüzdelik onluk benzeri yere hapsetmişsek Artvin ve Ardanuç’un dağlarını bunlara dam deşik ettirmeyeceğiz” sözleri ile aktardı.

Artvin’in Ardanuç ilçesine 24 kilometre uzakta bulunan Gümüşhane köyünde; 2009 yılında, maden bakmak için başlatılan, ancak Orak Ayı 2016’de durdurulan tetebbu faaliyetlerine bu yılın başlarında baştan başlandı.

İYİ Öğür Ardanuç İlçe Başkanı Selçuk Babacan şunları söyledi:

“Tabiat harikası ve huy cenneti Gümüşhane köyüne geldik. Burada şu zaman eroin çalışması var. Bölgede eroin çalışmasına başlamadan eski ÇED raporları alınması sürecinde köylüler karşı çıkmışsa birlikte ÇED raporunun müspet gelmesi, köylünün göstermiş olduğu direnç kırmıştır. Burada gördüğümüz şeye orman katliamı diyoruz tığ. Arkada gördüğünüz makinalarla bu alanda 40-50 kesim muayene alanı açılmıştır. Buradan yetkililere ve hükümet partisine sesleniyorum. Sayın hükümet partisi yetkililerimiz; tığ doğacı insanlarız. Bizim Ardanuç’umuz doğasıyla, coğrafyasıyla, taşıyla, toprağı ve suyuyla harikalar diyarıdır. Bu makinanın burada mesai teyidinin alındığını ve makinanın da leasing karşılığında aldığını biliyoruz. Tığ da makinanın burada çalıştığını kullanmak için buraya geldik. Kavisli veri, domates dolması olgun olmasın diye niteleyerek buradayız ve göreceğimizi gördük. Buradan sayın Cumhurbaşkanına sesleniyorum; öncelikle Doğruluğunuza ve ciddiyetinize önem verdiğimizi ikna etmek istiyorum. Fakat teşkilatlarınızın yaptığı talanı yalanlarla örttüğünüzde size açıklamak istiyoruz saygılarımı sunuyorum.”

“ARDANUÇ’UN DAĞLARINI DELİK DEŞİK ETTİRMEYECEĞİZ”

Artvin Yer Platformu Sözcüsü Gürsel Kaya ise şunları söyledi:

“Biliyoruz kim Artvin’imizin yüzdelik 72’sini eroin sahası yaptılar. Zaman Cerratepe’birlikte uğraş etmemize rağmen Cengiz Holding beyaz zehir sahasını işletiyor. Halkımız bunu ne yaparsanız, yapın bunun önüne geçemezsiniz ve bunları yenemezsiniz, bunlar bildiklerini okurlar ve bunlar yağmalamalarına, talanlarına bitmeme ediyor diyorlar. Amma tığ biliyoruz ki Cerratepe’de haddinden fazla açık benzeri alanı Sirye’den, Borçka barajına büyüklüğünde olan alanı maden sahası alanı kendisine zar etmelerine ve üste düzentileme ruhsatlarını almalarına rağmen zaman yüzdelik 10’luk bire bir alana hapsolmuş durumdalar. Bunu biliyoruz ki bu Artvin halkının direnci sonucu oradaki o beyaz zehir sahasını genişletemiyorlar. Dağlarımızı, ormanlarımızı yağmalayamıyorlar ve bunun tek nedeni Artvin halkının direncidir. Cerratepe’nin dışında Ardanuç’ta üstelik isimsiz tıpkısı saha Gümüşhane’nin tepesinde böyle benzeri yağmaya başladılar. Ama biz biliyoruz kim mücadelemizde bunları püskürteceğiz. Bunu buradan tıpkı yol elan buradan car ediyorum diyorum kim Artvin’deki tabiat severler, toprağını sevenler, Artvin’i sevenlerin mücadelesi sonucu Cerratepe’birlikte lacerem yüzde onluk bir yere hapsetmişsek Artvin ve Ardanuç’un dağlarını bunlara kodes deşik ettirmeyeceğiz. Ormanlarımızı katlettirmeyeceğiz ve bunun içinde sonuna büyüklüğünde uğraş edeceğiz.”

Share: