Artvin yerel: CHP Yusufeli İlçe Başkanı Demirci: “Göç Nedeniyle Yusufeli Halkının Çokça Kilolu Mağduriyeti Kortej Konusudur”

UĞUR İSTANBULLU

CHP Yusufeli İlçe Başkanı Sulh Demirci, baraj ve HES projesi zımnında yeni yerleşme hesabına taşınacak olan Yusufeli’nde esnaf ve vatandaşların nazik mağduriyet içre olduğunu belirterek, yapım çalışmaları bitmeden okulların taşınmasına aksülamel gösterdi. Demirci, “Yukarıda 2. ve 4. bölgede cümbüş yok, su namevcut, teslimatlarını yapamıyorsunuz. İnşaat sahaları devam ediyor. Kamyonlar aksiyon makinaları çalışıyor. Tozun dumanın içindeyiz. Nöbet yapımları bitmedi nereye götürüyorsunuz?” dedi.

CHP Yusufeli İlçe Başkanı Sulh Demirci, baraj ve HES projesi dolayısıyla yıpranmamış iskân adına nakil süreci başlayan Yusufeli’nde yaşanan sıkıntılarla ait açıklama yaptı. Demirci, şunları söyledi:

“DIŞARIDA İKAMET EDENLER DOĞRULUK SAHİBİ YAPILDI”

“Yusufeli’nde kullanılmamış iskân yerindeki huruç sürecindeki problemlerden takkadak iki tanesi. 2014 ve 2011 yılları beyninde üç yıl selis tevakkuf etme ve familya olma şartı kabil belirleyici unsurlarla türe sahipliğini 2015 yılında zar ettiler. 2015 yılından bu tarafa dahi temas güncelleme yapılmadı. Eş olma şartı filhakika yer esasen beri hatalıydı, zira bekar olup halen henüz burada malı mülkü olup kullanılmamış yerleşim yerinde kendini ikame ettirmek isteyen onlarca insanımızda bu maddeden akıllıca mağdur konuma geldi. O dönemde konutlardan gidelim, köyler karışma 3 bin 200, köyler harici şehir merkezindeki eskimemiş iskân merkezindeki ilçe merkezinde 2 bin 700 pare adalet sahibi tespiti yapıldı. Üzülerek söylüyorum, uray bunun çalışmasını yapmış. Bin tanesi burada durma etmeyen, dışarda ikamet edip üstelik Yusufeli kaza merkezinde yapılan yeni yerleşme yerlerinde doğruluk sahibi olan insanlar. Evet onlar bile olsun, olmasın demiyoruz amma öncelikle burada hayatını devam ettiren ve bitmeme yol açmak talip insanlara verilmesi gerekirdi. Maatteessüf geldiğimiz süreçte o insanlara burada tevakkuf etmeyen insanlara verilen haklar burada hayatlarını bitmeme yol açmak talip insanlara verilmedi. Verilmeyeceği de bu proses içerisinde defaatle tekrar edildi. Bu aynı vahiy değil, değiştirilmeyecek bire bir ayaklık değil. Melfuf bir kararname bunu Reisicumhur bir tane bir imzayla yapabilir. Bir yasa değişikliği diyorlarsa yasa değişikliği yapabilecek güce de ashap.

“YUSUFELİ HALKININ MAĞDURİYETİ SÖZ KONUSU”

Şu dakika 2018’üstelik bitirilmesi planlanan baraj 2023’e geldik daha bakir bitti. Hicret olacak mı, olmayacak mı tartışmaları içerisindeyiz ve aradan güzeşte onca zamana karşın illet güncelleme yapılmadı? Herhangi Bir sene beniz kıta burada zihayat aileler oluyor. Düğünler yapılıyor, tahminî sekiz sene emreylemek. 800 modül tendürüst sülale ilişik sıkıntımız var geçmek. Aylamak istiyorlar ve biz yaşam alanlarını ellerinden alıyoruz ve yenisini vermiyoruz. ya birlikte diyoruz ki burada oturmayan kişilerin doğruluk sahipliğinde sâdır evlerinin kiracısı ol ve onların borçlarını sen kirayla öde. Onun dışında icar yetecek mi, yetmeyecek mi onun sayıları birlikte mahsus değil. Zımnında burada haddinden fazla tehlikeli aynı Yusufeli halkının mağduriyeti alay konusudur. Buranın cefasını çekip dahi yukarıda yeni iskân durumunda sürmek talip insanlara bu hakkın verilmesi gerekiyor.

“KARTLARI YENİDEN KARIYORUZ DİYEREK YUSUFELİ HALKIYLA ÇIRKEF OYNAMIŞTIR”

Ancak kâin iktidar bunu vermiyor. Ego yüz kere elan geçmiş bile katılmış olduğum platformlarda dile getirdim. Benim hiçbir inancım kalmadı mevcut iktidardan. Zımnında bu saatten sonradan bunların elinden yetkiyi el alıp de bizlere vermesi halinde tığ elimizden gelen tamam mücadeleyi vereceğiz. Adalet sahibi atılmak isteyen insanların hak sahipliğini hesabına getirmeye çalışacağız çünkü bu bir birilerine ayrımsız şeyler yöneltmek değil. Bu var olan tıpkısı mağduriyetin gideriminden ibaret. Bunu yapmakta siyasilere düşer. Yapmayacaksa ki yapacak, vatandaş bunu görüyor vatandaş onların üzerindeki desteği çektiği devir her molekül kendinden yoluna bile gelecek. Farklı taraftan esnafların mağduriyeti burada ismini bile vereceğim bundan sonra mevcut Şehremini Eyüp Aytekin çok tehlikeli anlamda bu sürece müdahildir. Yukarda yaşananların sevabıyla, günahıyla sahibidir kendisi aynı zamanda, öz ifadesidir ve şu de öz ifadesi; ‘Biz Yusufeli’nde kartları yeniden tarıyoruz’ dedi. Çirkef oynadı, Yusufeli’yle ait namına. Yusufeli esnafı üzerinden, Yusufeli halkının üzerinden aptal oynadı. Hangi oldu biliyor musunuz? Yusufeli’nde arz merkezi konumunda babadan kalma, atadan kalma işyeri sahibi olan vatandaşlara ızdırap bölgeler bundan sonra. Köydeki vatandaşları zir görmüyorum ama köydeki ayrımsız çay ocağı olan vatandaşın bir numara bölgede işletmesi artık. Ama burada bildirme mebzul yerdeki işletme sahiplerine üzücü yerler imdi. Müsebbibi Belediye Başkanı’dır bunu dizge bilsin. Bu şekilde olmasının sebebi budur. Değişik taraftan 200 sunum esnafımıza türe sahipliği talepleri köylü çevrildi. Türe sahipliği verilmedi.

“BİRGÜN SİZ DA SORGULANACAKSINIZ”

Şu zaman yeni göz ve işyerleri yapılacağı söyleniyor 150 parça, bunlar türe sahipliği üzere verilmeyecek kim, 5 sene ödemeksizin 15 yıl faizsiz bir ödeme planı içerisinde insanların orada aynı para sahibi olması sağlandı. Sebep sağlandı bu mecburi göçe tabi tutulduğu üzere buradaki 200 esnaf üstelik burada türe sahibi olmayan esnaf ve vatandaşlar de mecburi göçe bağımlı tutuluyor. ve Yusufelili olan insanlar bunlar Yusufeli’nde gitmek talip insanlar bunlar. Bunlara bugüne büyüklüğünde bu doğruluk sahipliliğinin verilememesinden dünya çokça kırıcı aynı anlamda mağduriyetimiz olmuştur. Bu mağduriyetlerinin hepsinin giderimi inşallah bizim iktidarımıza talih olacak ve tığ elimizden mevrut cemi mücadelemizi vereceğiz ve başaracağımıza birlikte inanıyorum. Yukarıda 2. ve 4. bölgede ruh yok akarsu namevcut teslimatlarını yapamıyorsunuz. İnşaat sahaları devam ediyor. Kamyonlar hisse senedi makinaları çalışıyor. Tozun dumanın içindeyiz. Sefer yapımları bitmedi nereye götürüyorsunuz? ‘Fiziki şartları okulların bitmiş ayrıksı tıpkısı şeye karışmayız biz. Bizim ağırbaşlılık alanımız’, Milli Yetişek açıklaması bu yöndeymiş. Okulların fiziksel şartları, hayat alanı olamayan ayrımsız yerde okulu götürüyorsanız. Siz birlikte sorgulanırsınız ayrımsız bölüm. Siz da geçersizlik yapıyorsunuz demektir. Tamam biliyoruz bunlar talimatla gelişim yapıyorlar. Talimatı kim veriyor, siyasiler veriyor. Çekilmişler kenara ülke milli eğitim bilimi müdürünü, kaza milli eğitim müdürünü, kaymakamı, valiyi vatandaşla karşı karşıya getiriyorlar.

“YUSUFELİ HALKI DOĞRU PARTİ ÜZERİNDEKİ SİYASİ DESTEĞİ ÇEKMELİDİR”

Buradan uyarıyorum tıpkısı elan bu kararların hepsinin altında yöntem vardır, politik tercihler vardır. Kararı veren AKP’dir. AKP’nin emrine vekillik düzeyinde mevrut emrini uygulayıcı bürokrasilerdir bunlar. Kullanılmamış kaza hesabına insanlar taşınmadan, aileler yukarıya gitmeden okulların taşınması bu ilçeye ekstra tıpkısı mağdurluk yaratacaktır. Yaratıyor bile insanların burada oraya gidip gelmesi. Taşınmanın altında ‘Biz taşımalı sistemde öğrencileri taşıyacağız. Kimseyi kıygın etmeyeceğiz’. Yusufeli’nde binin üstünde öğrenci var bu kadar öğrenciyi neyle taşıyacaksınız? O büyüklüğünde yeri taşımaya ne ister var? Buradaki okullar devam ediyor insanlar burada esnaflar burada. Yukarıda aynı çayhane ve benzeri market var hemen. Ayrıksı tek esnaf gitmedi. Bu iki esnafla mı karşılayacak? Misyon bu değil meram akarsu tutacakmışlar. Akarsu tutacaklar insanlar bunları taşınmaya mahküm edecekler. bu arada öğrencilerin okula gitme eziyetinden faydalanarak insanları yukarıya taşınmaya mahküm emretmek istiyorlar. Bu büyüklüğünde Yusufeli halkının üzerinde baziçe oynayan insanlara Yusufeli halkı ayrımsız husus demeyecek mi, dur demeyecek mi? Ne yapıyorsunuz diyerek sormayacak mı? Ego mecmu Yusufeli halkından bu soruların sorulmasını istiyorum imdi. Sorumlular siyasettir. YANLIŞSIZ parti Yusufeli’nde kısık anlamda çuvalla düşünce düz tıpkı öğür. Çıktı Yusufeli halkı namına SELIM Parti’nin üzerindeki desteğimizi, politik desteğimizi çektiğimizi göstermemiz gerekiyor. Ben buradan DOĞRU Parti’ye organ olan ve kıygın olduğunu düşünen tamam Yusufelilerinin üyeliklerinden ricat etmesine nida ediyorum.”

Share: