Asarcık ile Licese kiliseleri sahipleri aracılığıyla ahır ve antrepo yerine kullanılıyor

Asarcık ile Licese kiliseleri sahipleri eliyle dam ve antrepo kendisine kullanılıyor

– Kilisenin sahipleri: “Babamızdan bırakıt artan kilise tapulu malımızdır, burası tescili bire bir bina olduğu üzere yıkamıyoruz”

“Paramız olmadığı amacıyla de onaramıyoruz”

GİRESUN Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde 19. yüzyılda mensur edildiği anlayış edilen Asarcık ile Licese kiliseleri sahipleri aracılığıyla ahır ve depo yerine kullanılıyor.

İlçenin Asarcık köyünde mevcut ve 1874-1887 yıllarında inşa edilen Ortodoks Kilisesi 1986 yılında tescillenerek koruma altına münfail olsa üstelik tapu sahipleri aileler yoluyla ahır ve depo adına kullanılmaya devam ediyor. Kilise, 1922’ye kadar kullanılırken, Ermeniler’in Şebinkarahisar’dan mübadeleyle ayrılmasının arkası sıra zat haline bırakıldı. Köylüler marifetiyle ise ahır ve antrepo kendisine kullanılmaya başlandı.

Babasının kiliseyi aynı komşusundan satın aldığını tamlayan İbrahim Bikes, “Babamızdan miras artan kilise tapulu malımızdır. Bura tescili tıpkı çatı olduğu üzere yıkamıyoruz. Paramız olmadığı amacıyla dahi onaramıyoruz. Tıpkı açıklık aynı hacim servet çıkarılarak onarılması istendi, ancak o parayla ayrımsız taşını bile hesabına koyamazdık. Biz satıyoruz, parasını veren satın alır. Tığ birlikte buranın onarılmasını isteriz amma imkanımız namevcut. Fehamet kamulaştırıp alırsa onarımı yapılır. Şevket kamulaştırmazsa da ayrıksı almak isteyen birlikte olursa satarız” dedi.

Ziyaret amacıyla gelenlerin olduğunu ve bu halini görünce üzüldüklerini de rapor fail kilise sahibi Fakir, “Bir mesafe burayı yıkıp namına sülale tahsis etmek istedik fakat tescilli koruma altında olduğu üzere yıkamadık. Biz da evi acilen yanına yaptık. Burayı üstelik depo ve mallarımızı koyduğumuz kayran olarak kullanıyoruz çünkü bambaşka koyacak yerimiz yok. Buraya gelen ziyaretçiler oluyor. Bu halini görünce ağlayan dahi oluyor bize kızan bile oluyor. Bu nedenle biz da burayı bildirme iyisi devletin kamulaştırıp onarmasını isteriz” diyerek konuştu.

Share: