Ata ve çocukları verimli bal hasadı amacıyla öz kabilinden çalışıyor

Bingöl’de 35 yıldır arıcılık işleyen Ömer Çağatay, mesleği öğrettiği oğlu ve kızıyla bal rekoltesini çoğaltmak amacıyla münezzeh kabil çalışıyor.

Ömer Çağatay (69), yanında arıcılığı öğrenen oğlu Ferdi (40) ve kızı Emine (26) ile beraberinde vererek 14 kovanla başladıkları üretimi 35 yılda 550 kovana çıkardı.

Kış aylarını Çukurova Bölgesi’nde yaz aylarını ise Karlıova ilçesindeki zengin floraya topluluk yaylalarda geçirerek arıcılık işleyen Çağatay ailesi, bu yıl balda erdemli rekolte bekliyor.

Sabık yıl 6 titrem olan rekoltenin bu yıl 9 tona çıkmasını muntazır karı bireyleri, nazik emekle ürettikleri balın kalitesini mahdut dışına üstelik tanıtmayı başardı.

Çağatay ailesi nazik bire bir dayanışma ile ürettikleri balı bağırsak piyasanın birlikte Almanya, Fransa, Hollanda, Irak ve İran’a üstelik gönderiyor.

“Bu sene artımlı”

Cet Ömer Çağatay, AA muhabirine, çocuklarıyla plato yayla gezerek arıların bakımını yaptıklarını söyledi.

Arıcılık yaparken tıpkı yandan bile mesleği gelecek nesillere aktarmaya çalıştığını anlatım eden Çağatay, “Bingöl balının özelliği geven ve kekik balı olması. En güzelce bal keven balıdır. Kovanlarımızı yerleştirdiğimiz bölgede bol mahsul elde ediyoruz. Bu sene bal çoğalan.” dedi.

“Serencam 15 yılın bildirme bereketli balını elde ettik”

Ferdi Çağatay de 14 yaşında başladığı arıcılığı 26 yıldır sürdürdüğünü belirtti.

“Sıradan güçlük yaşayarak buralara geldik haddinden fazla şükür.” diyen Çağatay, bu yıl balın rekoltesinden çokça kıvançlı olduklarını kaydetti.

Çağatay, babası ve kız kardeşiyle verdikleri büyük emeklerin karşılığı namına bu yıl 2-3 misli bal aldıklarını anlattı.

“Sonuç 15 yılın yer dolgunca balını elde ettik. Balımızı kendi imkanlarımızla elverişsiz içine ve sıkı dışına gönderiyoruz. Almanya, Fransa, Hollanda, Irak ve İran’a bal gönderiyoruz. Bingöl balı çokça iyi tanıtıldı, adalet ettiği değeri buldu.” ifadelerini kullanan Çağatay, ürettikleri balın kalitesine güvendiklerini söyledi.

Güzeşte yıl 6 ton bal ürettiklerini dile getiren Çağatay, bu sene bu üretimin elan üstelik arttığını belirtti.

Çağatay, “Geçen yıl 6 titrem bal elde etmiştik. Bu yıl 9 titrem balımız çıkma inşallah. Geçen yıl benzeri koloni arının verdiği bal 14 kilogramdı, bu sene aynı koloni halis 20 kilogram bal verdi.” diyerek konuştu.

Emine Çağatay dahi babası ve ağabeyiyle arıcılık yaptığı amacıyla haddinden fazla mutlu olduğunu, bu yıl sunturlu verim aldıklarını, bu mesleği seyretmek istediğini rapor etti.Share: